Hlavní navigace

Multiplex A skončil, rozdělil se na digitální sítě 1 a 2

31. 10. 2008
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Téměř přesně po třech letech skončila o půlnoci na dnešek existence přechodné digitální sítě A, v níž mohli diváci v Praze, Brně, Ostravě, Ústí nad Labem a Domažlicích sledovat programy České televize, Novy a Českého rozhlasu. Ode dneška se tato síť rozdělila na dvě: multiplex 1 provozovaný Českou televizí a multiplex 2, jehož operátorem jsou České Radiokomunikace a obsah tvoří komerční televize Nova a Prima. Právě multiplex 2 v mnoha regionech převzal vysílací kanál po přechodné digitální síti A. UVNITŘ MAPY POKRYTÍ

Proč došlo k rozdělení multiplexu A?

Multiplex A, který byl svého času jedinou digitální sítí, jež vysílala v České republice „řádně“, tedy ne jako experiment, byl pouze dočasným řešením digitalizace televizního vysílání do doby, než vláda přijme harmonogram vypínání analogu a zapínání digitálních vysílačů. Tato digitální síť svým obsahem v podstatě odpovídala veřejnoprávnímu multiplexu České televize, až na to, že navíc obsahovala ještě televizi Nova. Poté, co vláda letos v květnu přijala Technický plán přechodu na zemské digitální televizní vysílání a v srpnu k němu přistoupily televize Nova a Prima, mohli operátoři jednotlivých digitálních sítí rozjet jednání s budoucími klienty – televizemi – a načrtnout plány rozvoje svých multiplexů.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Multiplex 1 odstartuje okolo šesté ráno, multiplex 2 po poledni

Česká televize provozuje svůj vlastní „veřejnoprávní“ multiplex 1 na základě ustanovení zákona. Kromě čtyř programů ČT v něm vysílá i sedm stanic Českého rozhlasu a síť 26 základních vysílačů, z nichž se bude tento multiplex skládat, pro ČT technicky provozují České Radiokomunikace. Stejná společnost je také operátorem multiplexu 2 určeného pro komerční televize, v němž ode dneška vysílají Nova s Primou. Později se k nim přidají bonusové programy dnešních komerčních televizí – Nova Cinema a Prima klub – a od 11. ledna příštího roku také nová plnoformátová televize Barrandov. Ve všech regionech, kde do včerejšího dne vysílal multiplex A, budou ode dneška dostupné oba nástupnické multiplexy. Digitální síť 2 bude mít ale se startem oproti veřejnoprávnímu multiplexu mírné zpoždění.

Programy veřejnoprávního multiplexu
TV ČT 1 logo 2007 zmenšené
TV ČT 2 logo 2007 zmenšené
TV ČT 24 logo 2007 zmenšené
TV ČT 4 Sport logo 2007 zmenšené
Rádio ČRo 1 - Radiožurnál logo
Rádio ČRo 2 Praha logo
Rádio ČRo 3 Vltava logo
Rádio ČRo 4 - Radio Wave logo
Rádio ČRo D-dur logo
Rádio ČRo Leonardo logo
Rádio ČRo Radio Česko logo
Programy multiplexu 2
TV Nova logo zmenšené
TV Prima logo 2008 zmenšené

Praha – multiplex 1 na kanálu 53, multiplex 2 na kanálu 41

V Praze využíval multiplex A v posledních týdnech tři vysílače: Cukrák, Žižkov a Strahov, přičemž ze Žižkova vysílal s velmi omezeným výkonem (kvůli výměně antény na žižkovském vysílači spustily České Radiokomunikace jako zálohu vysílač Strahov). Multiplexy 1 a 2 vysílají pouze ze dvou, Cukráku a Žižkova. Multiplex 1 využívá na obou vysílačích kanál 53, multiplex 2 vysílá na obou vysílačích na kanálu 41. Shodné jsou i jejich výkony: z Cukráku obě digitální sítě vysílají výkonem 100 kW, ze Žižkova pouze 32 kW. Zatímco na Cukráku oba multiplexy vysílají s horizontální polarizací, na Žižkově je polarizace vertikální. Pro diváky, kteří přijímají signál ze Žižkova, to znamená, že si budou muset upravit anténu (pohnout s ní o devadesát stupňů).

Diváci, kteří před touto změnou přijímali digitální signál multiplexu A, si dnes musí spustit na svých set-top-boxech automatické ladění a načíst si novou programovou nabídku. Bez tohoto ladění se jim nové vysílací kanály nenačtou a přijdou tak o digitální příjem České televize, Novy i Primy. Poslední jmenovaná televize totiž v noci na dnešek ukončila vysílání v multiplexu 3, který v Praze pokračuje na kanálu 46, a přesunula se do digitální sítě 2 na kanálu 41 k televizi Nova. Bez přeladěného set-top-boxu tak diváci v Praze naladí pouze multiplex 3 s televizemi Óčko, Z1, Public TV, TV Noe a rádiem Proglas. V metropoli sice ještě vysílá multiplex 4, ten ale využívá kompresní standard MPEG-4 a pro většinu set-top-boxů, přizpůsobených přijímat vysílání ve standardu MPEG-2, je tedy nezachytitelný.

Mux 1 - pokrytí Praha Žižkov
Mux 1 - pokrytí Praha Cukrák

Mapu lze kliknutím zvětšit (Zdroj: České Radiokomunika­ce/Česká televize)

Další podrobnosti o digitálním vysílání v Praze

Brno – multiplex 1 na kanálu 25, multiplex 2 na kanálu 40

Také v Brně vysílal multiplex A na dvou vysílačích: Hády a Barvičova. Oba ode dneška využívají také multiplexy 1 a 2. Veřejnoprávní digitální síť A vysílá na kanálu 25, multiplex 2 s Novou a Primou na kanálu 40 (na tom do včerejška vysílal multiplex A), a to vždy z obou vysílačů, takže Hády a Barvičova vytvářejí tzv. jednofrekvenční síť. Výkony vysílačů se nemění, jak Hády, tak Barvičova vysílají výkonem 10 kW. Ke změně ale dochází v polarizaci vysílání. Zatímco Hády si ponechávají horizontální polarizaci, z vysílače Barvičova vysílají oba multiplexy s polarizací vertikální, což znamená, že si diváci závislí na signálu z Barvičovy budou muset upravit anténu (posunout ji o devadesát stupňů).

Pro všechny diváky, kteří už v Brně přijímali pozemní cestou digitální televizi, konec multiplexu A a vznik dvou nástupnických digitálních sítí znamená, že si musí spustit na svých set-top-boxech automatické ladění set-top-boxu. Teprve poté se jim načte nová programová nabídka s aktuálními vysílacími kanály multiplexů 1 a 2. Pokud by divák toto ladění neprovedl, nadále by přijímal pouze multiplex 3 s televizemi Óčko, Z1, Public TV a rádiem Proglas na kanálu 59 z vysílače Hády. Není to také naposled, co brněnští diváci budou muset „naskenovat“ novou programovou nabídku do svého set-top-boxu. Například multiplex 1 bude v listopadu příštího roku, po zahájení vysílání z dalšího brněnského vysílače Kojál, měnit vysílací kanál ze současného 25 na 29.

Mux 1 - pokrytí Brno Barvičova
Mux 1 - pokrytí Brno Hády

Mapu lze kliknutím zvětšit (Zdroj: České Radiokomunika­ce/Česká televize)

Další podrobnosti o digitálním vysílání v Brně

Ostrava – multiplex 1 na kanálu 54, multiplex 2 na kanálu 39

K poměrně složitější situaci dnes dochází v Ostravě. Multiplex A zde vysílal na kanálu 39 z vodojemu Hladnov. Ze stejné lokality na stejném kanálu ode dneška vysílá multiplex 2 s Novou a Primou. Veřejnoprávní multiplex 1 začíná vysílat rovněž z Hladnova na kanále 54. Tento vysílací kanál ale do včerejška využívala jiná digitální síť, multiplex 3 z dalšího ostravského vysílače Hladnov (obsahovala Primu, Óčko, Z1, Public TV a rádio Proglas). Multiplex 3 však musel vysílací kanál 54 uvolnit digitální síti ČT, takže se přesune na náhradní kanál 32 a místo z Hošťálkovic se ozve z Hladnova. Kvůli těmto přesunům se ale na několik hodin, přinejhorším na celý den, odmlčí. Tedy kromě Primy, která se z multiplexu 3 ode dneška přesouvá do multiplexu 2 k Nově.

Multiplexy 1 a 2 vysílají z Hladnova výkonem 10 kW, multiplex 3 zde bude mít pouze omezený výkon 2 kW (kvůli riziku rušení s jinými analogovými vysílači v oblasti). Všechny multiplexy vysílají v horizontální polarizaci. Diváci, kteří v Ostravě a blízkém okolí dosud přijímali zemskou digitální televizi, si musí kvůli změně vysílacích kanálů spustit na svém set-top-boxu automatické ladění programů, aby se jim načetla nová programová nabídka. Smůlu ovšem mají ti, co digitální vysílání přijímali do 29. září na Opavsku a Bruntálsku. Po výměně antény na vysílači Hladnov se změnil vyzařovací diagram a signál směrem na Opavu výrazně oslabil, takže v mnoha místech už ho není možné zachytit, případně s velkými obtížemi. Tito diváci si budou muset počkat dva roky na spuštění digitálního vysílání ČT z Hošťálkovic a další rok na Novu s Primou.

Mux 1 - pokrytí Ostrava Hladnov

Mapu lze kliknutím zvětšit (Zdroj: České Radiokomunika­ce/Česká televize)

Další podrobnosti o digitálním vysílání v Ostravě

Ústí nad Labem – multiplex 1 na kanálu 33, multiplex 2 na kanálu 58

Na Ústecku vysílal multiplex A na kanálu 58 z vysílače Buková hora. Stejný vysílací kanál ode dneška používá multiplex 2 s televizemi Nova a Prima. Nově pak z Bukové hory vysílá na kanálu 33 veřejnoprávní multiplex 1 s programy České televize a Českého rozhlasu. Obě digitální sítě vysílají v horizontální polarizaci výkonem 100 kW. Třetí multiplex s novými televizemi, jako je zpravodajská Z1 nebo hudební Óčko, začne z Bukové hory vysílat v prosinci letošního roku. V jeho případě ale půjde o velmi snížený výkon 10 kW (desetinový oproti multiplexům 1 a 2), protože jinak by rušil analogové vysílání Primy v severozápadních Čechách. Plného výkonu dosáhne multiplex 3 až v září příštího roku, po vypnutí analogové Primy na Plzeňsku.

Diváci, kteří před dnešním dnem přijímali digitální vysílání z Bukové hory, si musí pustit na svém set-top-boxu automatické ladění programů. Teprve tak se jim načte nová programová nabídka na nových kanálech, v případě multiplexu 2 přeskupení nových stanic. Bez tohoto automatického ladění nebude možné na Ústecku nadále sledovat digitální televizi – set-top-box by obsahoval staré údaje a marně by se snažil na kanálu 58 najít programy České televize a Českého rozhlasu. Další ladění set-top-boxů čeká diváky v prosinci, se spuštěním multiplexu 3. Jeho dosah ale bude mnohem menší než u digitálních sítí 1 a 2, a tak v mnoha místech ani automatické ladění nepomůže a diváci si budou muset počkat na zvýšení výkonu vysílače do září 2009.

Mux 1 - pokrytí Ústí Buková hora

Mapu lze kliknutím zvětšit (Zdroj: České Radiokomunika­ce/Česká televize)

Další podrobnosti o digitálním vysílání v Ústí nad Labem

Domažlice – multiplex 1 na kanálu 34, multiplex 2 na kanálu 48

Na Domažlicku vysílal přechodný multiplex A na kanálu 38 z vysílače Vraní vrch. Z toho samého vysílače je už od minulého pátku 24. října dostupný veřejnoprávní multiplex 1 na kanálu 34, a ode dneška i multiplex 2 s Novou a Primou na kanále 48. Obě digitální sítě vysílají stejným výkonem jako dosavadní multiplex A, tedy 10 kW. Vzhledem k blízkosti hlavního západočeského vysílače Krašov zvolily České Radiokomunikace, které technologicky zajišťují provoz obou multiplexů, pro Vraní vrch stejné vysílací kanály jako pro Krašov. Multiplex 3 s novými televizemi Z1 nebo Óčko na Vraním vrchu vysílat nebude. Ne proto, že by zde neměl vysílací kanál, ale protože operátor této digitální sítě zde vysílat nechce.

Diváci, kteří přijímali zemské digitální vysílání České televize a Novy z Vraního vrchu před vypnutím multiplexu A, si musí na svém set-top-boxu zapnout automatické vyhledávání programů. Jedině tak se jim načte nová programová nabídka a vysílací kanály obou domažlických vysílačů. Zároveň se jim znovu načte, případně aktualizuje nabídka několika německých multiplexů z bavorského vysílače Hoher Bogen. A tak, i když zde nebudou moci přijímat český multiplex 3, dostanou domažličtí diváci vzduchem dvacítku televizních programů zdarma, včetně francouzsko-německého kulturního kanálu Arte a všech německých veřejnoprávních televizí. Komerční stanice zatím prostřednictvím DVB-T v Bavorsku nevysílají.

Mux 1 - pokrytí Domažlice Vraní vrch

Mapu lze kliknutím zvětšit (Zdroj: České Radiokomunika­ce/Česká televize)

Další podrobnosti o digitálním vysílání v Domažlicích

Plzeň – multiplex 1 na kanálu 34, multiplex 2 na kanálu 48

Z plzeňského vysílače Krašov přechodný multiplex A nevysílal, od 28. července letošního roku na něm ale vysílá veřejnoprávní multiplex 1 s programy České televize a Českého rozhlasu. Diváci ho naladí na kanále 34, kde vysílá výkonem 100 kW. Ode dneška z Krašova začíná vysílat i multiplex 2 s Novou a Primou na kanále 48, rovněž výkonem 100 kW. Obě digitální sítě vysílají s horizontální polarizací. Multiplex 3 s novými televizemi, jako je třeba Óčko nebo Z1, začne z Krašova vysílat v průběhu prosince, diváci přímo v Plzni jej ale naladí už dnes na kanálu 52 z městského vysílače Košutka. Na tomto vysílači se ale včera večer odmlčela Prima, která nadále digitálně vysílá v multiplexu 2 společně s Novou z Krašova.

Diváci, kteří na Plzeňsku už digitálně přijímali Českou televizi, případně multiplex 3 z vysílačů Krašov či Košutka, musí kvůli sledování digitální Novy a Primy z Krašova spustit na svém set-top-boxu automatické hledání programů. Jedině tak se jim načte nová programová nabídka, respektive nový vysílací kanál multiplexu 2 z Krašova. Pokud toto ladění neprovedli, nadále by mohli digitálně přijímat pouze programy České televize, přímo v Plzni pak Óčko, Z1, Public TV a rádio Proglas. Set-top-box si totiž nový multiplex sám automaticky nenaladí. Další automatické ladění čeká diváky na Plzeňsku letos v prosinci v souvislosti se startem multiplexu 3 z vysílače Krašov. To se ale nebude týkat diváků, kteří už tento multiplex chytají z vysílače Košutka.

KL22_nominace

Mux 1 mapa pokrytí Plzeň - obce

Mapu lze kliknutím zvětšit (Zdroj: České Radiokomunika­ce/Česká televize)

Další podrobnosti o digitálním vysílání v Plzni

Který televizní program v souvislosti s rozdělením multiplexu A na sítě 1 a 2 netrpělivě očekáváte ve vašem regionu?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.