Hlavní navigace

Německý antimonopolní úřad si posvítí na Facebook. Kvůli dominanci a datům

2. 3. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Gelner Tivadar / Shutterstock.com
Sociální síť už je prostě moc veliká a historie, kterou začal psát Microsoft a potom i Google, se opakuje. Souboj amerických firem s evropskou legislativou pokračuje.

Bill Gates, Steve Ballmer nebo třeba Eric Schmidt by už mohli rozjet kurz s názvem „Jak přežít s byznysem v Evropě“ pro velké IT firmy. Mark Zuckerberg by pak mohl být prvním přihlášeným. 

Potom, co Facebook na podzim prohrál s rakouským právníkem Maxem Schremsem a jeho hromadnou žalobou, je tu další nepříjemnost. Sociální síť se totiž dostala do hledáčku německého antimonopolního úřadu. Důvod – podezření ze zneužití dominantního postavení na trhu.

Firma je podle webu státního úřadu podezřelá, že její podmínky porušují pravidla na ochranu údajů. To by pak mohlo, v kombinaci s postavením Facebooku na trhu, představovat narušení antimonopolního zákona.

Podle úřadu je pro uživatele obtížné porozumět obchodním podmínkám a posoudit jejich rozsah. Přitom jejich odsouhlasením dávají zároveň souhlas se shromažďováním a užitím svých dat. 

Podle Bundeskartelamtu existují „vážné pochybnosti“ o přijatelnosti takové praktiky. A to především z hlediska ochrany údajů. „Jsme přesvědčeni, že dodržujeme zákon,“ tvrdí Facebook agentuře Reuters. Firma chce s antimonopolním úřadem spolupracovat.

„Pro internetové firmy financované z reklamy, jako je Facebook, jsou uživatelská data obrovsky důležitá. Z tohoto důvodu je s ohledem na (možné) zneužití postavení na trhu rovněž zásadní prozkoumat, zda jsou spotřebitelé dostatečně informováni o typu a rozsahu shromažďovaných údajů,“ tvrdí šéf úřadu Andreas Mundt.

Vyšetřovatelé budou prověřovat i to, zda Facebook už nedrží dominantní pozici na trhu sociálních sítí. Případná spojitost mezi oběma podněty by prý mohla představovat porušení zákona na ochranu hospodářské soutěže.

Akce navazuje na dřívější komentáře eurokomisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestager. Ta už na začátku roku volá po větší kontrole dominantních technologických platforem. 

Cloud23

A komisařka se činí. Loni v červenci spustila antimonopolní řízení s výrobcem čipsetů pro mobilní zařízení Qualcomm a začala zkoumat, zda své dominantní postavení na trhu s e-knihami nezneužívá Amazon.

Facebook tak samozřejmě není jediný, kdo vede s evropskými úřady spory. Své o „dominantním postavení“ v Evropě by mohl vyprávět třeba i Google

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).