Hlavní navigace

Není apríl jako apríl, aneb když někdo nevědomky tvrdí pravdu

4. 4. 2010
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Po roce jsme tu měli opět apríl a kromě řady událostí, ke kterým došlo díky tomu, že se někteří provideři rozhodli provést rebranding svých stanic nebo zahájit vysílání kanálů nových, se také na webech vtipkovalo a jindy seriózní servery si ze svých čtenářů udělaly více či méně legraci. Jednu takovou zprávičku přinesl i web DigiZone.cz. Vystřelit si z něho chtěl i jeho externí spolupracovník Jakub Melín, který vymyslel vtípek skutečně povedený. Jak se však za chvíli ukázalo, o žádnou legrácku nešlo. O tom však Jakub neměl ani páru.
Lukáš Polák

Ilustrace: Nenad Vitas

Jak jistě mnozí čtenáři serveru DigiZone.cz vědí, Československý DX klub (CSDXC), sdružení příznivců rozhlasového a televizního vlnění, má také svou oficiální e-mailovou konferenci nazvanou DX-listy. Jejím členem jsem nejen já, ale také náš externí spolupracovník Jakub Melín, který připravoval pro náš web například přílohu o anténách, je autorem článku o kontroverzním projektu Rádio Dálnice nebo textech o příjmu digitální televize ze sousedních zemí (Slovensko, Německo, Rakousko). I on má proto digitální terestrické vysílání pěkně pod palcem. Nebylo proto žádným překvapením, když 1. dubna, tedy na apríla, krátce po půlnoci poslal do DX-listů zprávu o tom, že ze severočeského vysílače Ještěd bylo zahájeno digitální vysílání multiplexu 2. Zprávy jsem si všiml až ráno, když na ni reagoval jiný kolega. Otevřel jsem e-mail, čtu text a ihned jsem letěl ke své LCD obrazovce, abych vyzkoušel digitální příjem této sítě z liberecké dominanty.

ICTZ23

Natočil jsem anténu s horizontální polarizací na Ještěd a signál tam byl. Psal jsem tedy ihned do konference CSDXC, že vysílání skutečně běží, což vzápětí potvrdil až z východních Čech, nedaleko od Pardubic, další kolega. Ono by na spuštění digitálního vysílání nebylo nic zajímavého, kdyby… Kdyby České Radiokomunikace neavizovaly start DVB-T multiplexu 2 na Liberecku až na srpen letošního roku. Tak trochu aprílově se jevila i samotná aktivita tohoto operátora, protože síť obsahovala pouhé dva (!) programy společnosti FTV Prima, tedy Primu a Primu Cool. Česká komerční dvojka sice již minulý týden avizovala, že bude chtít digitální vysílání z této kóty urychlit, ovšem kdo by čekal, že se tak stane zrovna na 1. apríla? Dva programy tedy působily v multiplexu skutečně zvláštně, ovšem na druhou stranu takovýto žertík by přišel za prvé ČRa pěkně draho a za druhé by jím asi pěkně naštvala televizní diváky, kdyby o půlnoci ze čtvrtka na pátek zase vysílání vypnula.

Vrcholem celé této v podstatě paradoxní situace bylo, když mi odpoledne v kanceláři zazvonil telefon, ve kterém se ozval náš externista Jakub Melín a mám-li ho slušně reprodukovat, začal asi takto: To s tím Ještědem je sranda, ne? Reagoval jsem na něj ve smyslu: A proč by to měla být sranda? Jakub odpověděl: No, já jsem si dělal srandu. Oni to fakt spustili. Já: No jo, běží to. Jakub: Tak to je mazec! A na jeho tónu hlasu bylo poznat, že stále nemůže věřit vlastním uším. Kubův půlnoční vtípek, který měl být vlastně přáním toho, aby digitální vysílání z Ještědu bylo spuštěno dříve, než je nejzazší možný termín, se tak vlastně stal realitou. On se vůbec letošní rok může zdát celý tak trochu aprílový. Jak jsem již napsal ve své poslední nedělní glose, rok 2010 je na události z oblasti digitální televize opravdu bohatý. Pokud byl ale nějaký den skutečně bohatý, pak jím byl právě 1. duben. V jednom dnu se tak rozšiřovala významně nabídka satelitní platformy Skylink, lokalizovalo se vysílání dokumentárního National Geographicu, startovaly dvě nové stanice, a to ještě zdaleka nejsme u konce.

Povedl se vám někdy aprílový žert, který se stal nakonec realitou?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.