Hlavní navigace

Dvacítka pražských tramvají má mít od května bezkontaktní platební terminál

Autor: Telmax
Marek Janouš

Pilotním provozem na lince 22 se Praha zařadí k českým městům, kde lze v městské dopravě zakoupit jízdenku bezkontaktně až po nástupu do vozu.

Tramvaj 15T ForCity Alfa
Autor: Škoda Transportation

Tramvaj 15T ForCity Alfa

Na pražské tramvajové lince číslo 22 půjde od května koupit jízdenku prostřednictvím bezkontaktní platby. Dopravní podnik vybaví potřebnými terminály dvacet tramvají 15T ForCity. To jsou ty kloubové se zkoseným předkem. Napsal o tom server Lidovky.cz.

Prodejní automat ve voze má být vybaven dotykovou obrazovkou, na které cestující nejprve vybere druh jízdenky, poté přiloží bezkontaktní kartu, a po platbě vyjede papírový doklad.

Jestli se projekt osvědčí, počítáme s touto platbou v příměstských autobusech, kde jízdenku prodává řidič, řekl Lidovkám mluvčí Dopravního podniku Jiří Štábl.

Jedním z možných dodavatelů je společnost Mikroelektronika, která poskytuje řešení bezkontaktních plateb také dopravním podnikům v Brně, v Liberci a v Plzni. V Plzni má do konce května vybavit bezkontaktními terminály všechny vozy městské dopravy. V Liberci slouží tyto terminály cestujícím od listopadu ve vozech i na zastávkách, uvádí společnost. V Brně byly do pilotního provozu uvedeny tři terminály už loni v září.

Dalším možným dodavatelem je společnost Telmax, jež dodává bezkontaktní terminály například do dálkových autobusů Arriva. (Zmínili jsme v nedávném článku o směřování mobilních plateb.)

Marcom

Podle Lidovek chce DPP oslovit ještě další firmy a pro ostrý provoz zamýšlí vybrat dodavatele v otevřené soutěži.

Rok 2015 se patrně stane rokem širšího nástupu bezkontaktních plateb do české veřejné dopravy, zejména městské. Výdej papírových jízdenek oproti platbě však chápejme spíše jen jako přestupní stanici. Dlouhodobější vývoj může směřovat například k tomu, že budeme mít jízdenku uloženu elektronicky přímo v kartě, kterou jsme za ni zaplatili. (I kdyby to byla karta virtualizovaná v jiném zařízení, jako například v mobilu.)

Našli jste v článku chybu?
8. 4. 2015 20:33
Snow (neregistrovaný)

milionkrát sem jen na černo právě kvůli tomu že sem měl po kapsách nejmenší peníze v bankovkách, smůla kraksna automat co žere z těží i kovové, papírové nebere (nechápu). Mobil mám služební a pochopitelně mě zaměstnavatel zablokoval premium sms, mobilem si taky nekoupím. Co mám v takovém případě dělat? Trafika s jízdenkama je nejblíže 3 zastávky a jelikož jedu ty tři zastávky tak to neřeším a když nemám drobné (dost často) tak si prostě tu jízdenku na tu cestu do hospody nekoupím, pak už ano, kd…

8. 4. 2015 17:52

Ne, není. Když přijede cizinec, turista, tak si takhle elegantně koupí jízdenku podle potřeby, denní, 90 minutovou, 30 minutovou .. a zaplatí ihned svou platební kartou.

Ten si žádnou bezkontaktní kartu nikde vyřizovat nechce. A proč taky. Když tu bude třeba jen den nebo dva.

To samé lidi, kteří jezdí MHD spíše sporadicky, párkrát za rok. Ti mohou použít SMS jízdenku, ale ne pro každého je to to pravé ořechové a platba kartou může být lepší.