Hlavní navigace

Nikdo nemůže nutit internetové providery, aby monitorovali chování svých zákazníků, rozhodl Evropský soud

25. 11. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropský soudní dvůr v Lucemburku včera rozhodl, že internetoví provideři nemohou být nikým nuceni, aby monitorovali chování svých zákazníků na Internetu. Soud tak rozhodl v případu, kdy se belgická organizace Sabam, která zastupuje hudební autory a interprety dožadovala u tamního internetového providera, aby svým zákazníkům instaloval zařízení či systém, které by jim automaticky zabránily stahovat hudbu chráněnou copyrightem prostřednictvím peer-to-peer sítí. Organizace Sabam totiž dospěla k…

Evropský soudní dvůr v Lucemburku včera rozhodl, že internetoví provideři nemohou být nikým nuceni, aby monitorovali chování svých zákazníků na Internetu. Soud tak rozhodl v případu, kdy se belgická organizace Sabam, která zastupuje hudební autory a interprety dožadovala u tamního internetového providera, aby svým zákazníkům instaloval zařízení či systém, které by jim automaticky zabránily stahovat hudbu chráněnou copyrightem prostřednictvím peer-to-peer sítí. Organizace Sabam totiž dospěla k názoru, že zákazníci belgické firmy Scarlet přenášejí po Internetu bez povolení a bez úhrady poplatků díla obsažená v jejím katalogu, a to pomocí sítí P2P.

Případ se před Evropský soudní dvůr dostal poté, co se organizaci Sabam podařilo s požadavkem na operátora u belgických soudů uspět.

ebf - tip do článku - debata

Evropský soudní dvůr v odůvodnění svého rozhodnutí mimo jiné uvedl, že navrhovaný filtrovací systém by mohl narušit základní práva zákazníků poskytovatele internetového připojení, zejména jejich právo na ochranu osobních údajů a jejich právo svobodně přijímat a šířit informace.

Zdroj: Reuters

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).