Hlavní navigace

Nikdo nemůže nutit internetové providery, aby monitorovali chování svých zákazníků, rozhodl Evropský soud

25. 11. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Evropský soudní dvůr v Lucemburku včera rozhodl, že internetoví provideři nemohou být nikým nuceni, aby monitorovali chování svých zákazníků na Internetu. Soud tak rozhodl v případu, kdy se belgická organizace Sabam, která zastupuje hudební autory a interprety dožadovala u tamního internetového providera, aby svým zákazníkům instaloval zařízení či systém, které by jim automaticky zabránily stahovat hudbu chráněnou copyrightem prostřednictvím peer-to-peer sítí. Organizace Sabam totiž dospěla k…

Evropský soudní dvůr v Lucemburku včera rozhodl, že internetoví provideři nemohou být nikým nuceni, aby monitorovali chování svých zákazníků na Internetu. Soud tak rozhodl v případu, kdy se belgická organizace Sabam, která zastupuje hudební autory a interprety dožadovala u tamního internetového providera, aby svým zákazníkům instaloval zařízení či systém, které by jim automaticky zabránily stahovat hudbu chráněnou copyrightem prostřednictvím peer-to-peer sítí. Organizace Sabam totiž dospěla k názoru, že zákazníci belgické firmy Scarlet přenášejí po Internetu bez povolení a bez úhrady poplatků díla obsažená v jejím katalogu, a to pomocí sítí P2P.

Případ se před Evropský soudní dvůr dostal poté, co se organizaci Sabam podařilo s požadavkem na operátora u belgických soudů uspět.

MKT nástroje 2 tip

Evropský soudní dvůr v odůvodnění svého rozhodnutí mimo jiné uvedl, že navrhovaný filtrovací systém by mohl narušit základní práva zákazníků poskytovatele internetového připojení, zejména jejich právo na ochranu osobních údajů a jejich právo svobodně přijímat a šířit informace.

Zdroj: Reuters

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.