Evropský soudní dvůr v Lucemburku včera rozhodl, že internetoví provideři nemohou být nikým nuceni, aby monitorovali chování svých zákazníků na Internetu. Soud tak rozhodl v případu, kdy se belgická organizace Sabam, která zastupuje hudební autory a interprety dožadovala u tamního internetového providera, aby svým zákazníkům instaloval zařízení či systém, které by jim automaticky zabránily stahovat hudbu chráněnou copyrightem prostřednictvím peer-to-peer sítí. Organizace Sabam totiž dospěla k názoru, že zákazníci belgické firmy Scarlet přenášejí po Internetu bez povolení a bez úhrady poplatků díla obsažená v jejím katalogu, a to pomocí sítí P2P.
Případ se před Evropský soudní dvůr dostal poté, co se organizaci Sabam podařilo s požadavkem na operátora u belgických soudů uspět.
Evropský soudní dvůr v odůvodnění svého rozhodnutí mimo jiné uvedl, že navrhovaný filtrovací systém by mohl narušit základní práva zákazníků poskytovatele internetového připojení, zejména jejich právo na ochranu osobních údajů a jejich právo svobodně přijímat a šířit informace.
Zdroj: Reuters