Hlavní navigace

Nova Cinema se dostane do DVB-T i bez Technického plánu přechodu

24. 1. 2008
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Horkým tématem současných diskusí o zemském digitálním vysílání (DVB-T) je podoba Technického plánu přechodu (TPP) jako harmonogramu zavádění digitalizace v Česku. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) už dostal k TPP všechny připomínky a teď je na něm, aby dal dokumentu novou podobu. Televizi Nova může být ale úplně jedno, jaký "jízdní řád" ČTÚ sestaví. Další programy může totiž v DVB-T vysílat i bez toho, aniž by sama na odevzdávání analogových kmitočtů přistoupila.

Jaká je úloha programu Nova Cinema?

Televize Nova si vyzkoušela, že její značka na televizní diváky skutečně zabírá. I když její nový program Nova Cinema nevysílá žádné aktuální trháky, hlad po něm je veliký. Přiživují ho upoutávky na klasické Nově a velmi pravděpodobně i tzv. sousedský efekt. A protože zemskou cestou se program zatím naladit nedá, lidé si houfně zařizují satelitní příjem. Člověk si skoro ťuká na čelo. Nova, která distribuci na satelitu dlouho zavrhovala, vede nyní davy do náruče DVB-S. Proč?

Možná je to všechno jeden velký test. Zkouška toho, co může Nova Cinema nastartovat při svém uvedení v DVB-T. Koupit si v hypermarketu zemský set-top-box a zapojit si ho doma je o řád jednodušší než si instalovat satelitní komplet. Televize Nova už teď vysílá zemskou cestou téměř na polovině České republiky.

Jak by asi zareagovali diváci, kdyby do sítě, kde už dnes nejsledovanější televize v Česku vysílá, přibyl ještě její druhý program? Program, který zatím na anténu neladí, ale stačí jim koupit si set-top-box a mají ho doma? Pro masivní příliv zemských digitálních přijímačů do domácností by se myslím nemohlo stát nic lepšího.

Technický plán přechodu jen jako námět k zamyšlení

Přijde mi, že se má nějak obecně za to, že televize Nova může začít vysílat další program v DVB-T jen výměnou za souhlas s TPP. Ale platí přitom jen to, že po přistoupení na harmonogram digitalizace sestavený ČTÚ dostane Nova kompenzační licenci pro vysílání dalšího programu a osm let platnosti oprávnění pro stávající stanici navrch. Česká komerční jednička se nad takovou nabídkou může rozmýšlet beztrestně až do června letošního roku a operátory i nastupující komerční televize tím držet v šachu. I když si ČTÚ připraví variantu postupu digitalizace bez Novy, do vypršení tříměsíční lhůty nebude vědět jistě, jestli se k ní má uchýlit.

Televize Nova má naopak ke svým aktivitám ring volný už teď. Novela zákonů souvisejících s digitalizací umožňuje od 1. ledna vysílat zemskou cestou cokoli, co už získalo oprávnění pro satelitní distribuci. Stačí jen, aby si provozovatel příslušné sítě vyžádal povolení od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Takový program může pohodlně fungovat minimálně do té doby, než si jeho místo přijde nárokovat stanice s řádnou licencí pro zemské vysílání. A pak ještě dalších více než 90 dní.

Pro televizi Nova tedy neexistují žádné legislativní překážky v tom, aby obsadila svými programy třeba celý datový tok jedné zemské digitální sítě. Multiplex ve složení Nova, Nova Cinema, Galaxie Sport, k tomu první program Novy ve vysokém rozlišení a časem třeba i zpravodajská stanice Novy je po právní stránce zcela košer.

Možná si myslíte, že umístěním Galaxie Sport a Novy Cinema by jejich provozovatel přišel o peníze, které mu tyto programy vydělávají skrze poplatky od kabelových a IPTV operátorů. Protože by zmíněné stanice začaly vysílat zemskou cestou a nejspíš i nekódovaně, mohlo by se na ně na první pohled vztahovat i ustanovení tzv. „must carry“, které velí operátorům zařazovat takové programy do nejnižších nabídek a televizím dodávat jejich signál zdarma.

Jenže taková povinnost platí pouze pro stanice šířené na základě řádné zemské licence. V případě, že by Nova Cinema s Galaxií Sport vysílaly jen jako převzaté programy, bezplatné šíření přes kabel by se jich netýkalo. Nova by tedy dál mohla inkasovat peníze za kabelové přípojky a díky novým divákům v DVB-T navíc i další peníze za reklamu. U svého sportovního programu by televize musela pouze dokoupit práva pro zemské šíření, což ale soudě podle prosincového testu v síti CDG není problém.

Bude pro další programy Novy v DVB-T místo?

O místo pro nové stanice Novy se postará Česká televize (ČT). Veřejnoprávní stanice bude bez ohledu na komerční osu vývoje kolem TPP poměrně rychle opouštět svoje stávající pozice v multiplexu A a stěhovat se do nově budovaného multiplexu veřejné služby. Rozhodně se kvůli tomu ale nedá předpokládat, že by aktuálně nejrozšířenější zemská digitální síť přestala vysílat, ať už to s TPP dopadne jakkoli. Velmi pravděpodobně dojde jen v některých oblastech ke stěhování na jiné kanály.

Mohli byste namítnout, že když bude síť provozovaná Českými Radiokomunikacemi uvolněná, nastěhují se sem programy s řádnou licencí pro DVB-T. Rychlý start zatím ale deklarovali pouze tři ze členů Asociace digitálních televizí (ADT) a mezi nimi je i Óčko, které už vysílá v multiplexu B. Do stejné sítě se zařadí pravděpodobně také zpravodajský kanál Z 1, kterému tu bude od února „předehřívat“ místo slovenská TA 3. Otazník tak zůstává jen nad TV Barrandov. V síti Czech Digital Group (CDG) už je šířená televize Prima, a bylo by proto logické vysílat tu i případný kompenzační program Primy.

Zbývá si zodpovědět, kam umístit regionální stanice s celoplošnou digitální licencí. Protože se i do DVB-T přenesla podmínka na sdílení kmitočtů regionů s Primou, mohly by být také dva nově vzniklé a regionálně orientované programy umístěné právě v multiplexu B. To už bychom ale hovořili o šesti programech v jedné síti. CDG s takovým počtem stanic síť už sice několikrát provozovala, ale je otázkou, jestli něco podobného zvládne i při změně ochranného intervalu na 1/4, která s sebou přinese snížení maximálního datového toku. Pro regiony by bylo místo každopádně v síti 4, na kterou se přemění multiplex C, a která má mít krajský charakter.

Zbývá jen správné načasování

Tak si to zrekapitulujme. Nově se bude uvolňovat současná síť Českých Radiokomunikací tak, jak se bude pryč stěhovat ČT. Noví zájemci o zemské digitální vysílání zatím směřují do multiplexu konkurenční CDG. Do sítě Novy se pravděpodobně bude chtít dostat TV Barrandov, aby mohla vstoupit s nejsledovanější televizí do přímé konkurence a využít toho, že Nova bude magnetem na diváky. Tomu nemůže nejsledovanější televize legální cestou zabránit.

ebf - tip do článku - debata

Komerční jednička zařadí svoje další programy jen tam, kde už je sama, aby zbytečně nezvyšovala zájem o další sítě se svými konkurenty na televizním trhu. Nedivil bych se, kdyby taková doložka existovala mezi Radiokomunikacemi a Novou už po završených jednáních z Bukové hory. Tehdy se totiž dávala dohromady smlouva s dlouhodobějším výhledem a možná právě proto trvalo nakonec její uzavření o čtyři měsíce navíc.

Každopádně taková spolupráce by byla pro vysilatele i provozovatele multiplexu oboustranně výhodná. Jeden by získal nejatraktivnější obsah, druhý výhodnější cenu. Pokud budou Febio TV a TV Pohoda se startem otálet, bude mít Nova pro svoje programy i dost místa. Bez ohledu na TPP. A diváci? Ti by za multiplex naplněný Novou, Novou Cinema, Galaxií Sport a TV Barrandov myslím byli všem vděční. Zbývá jen určit si termín jeho spuštění. Tipuji září nebo říjen letošního roku, kdy se ČT zřejmě vystěhuje z multiplexu A v Praze, Ústí nad Labem a Brně-městě.

Kdy začne Nova Cinema vysílat v DVB-T?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).