Hlavní navigace

Nova na satelitu = konec pozemního digitálu?

27. 2. 2007
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
Ve středu to budou dva týdny, co se v satelitním paketu CS Link objevila televize Nova. Přijímat ji zatím můžou jenom držitelé dekódovacích karet od společnosti Gital a od března bude její příjem zpoplatněný, přesto lze na internetu narazit na názory, že vstup Novy do CS Linku je posledním hřebíčkem do rakve zemské digitální televize. Není ale radost satelitních fandů poněkud předčasná?

Podívejme se, co se vlastně stalo. Společnost Gital po měsících slibů dovršila jednání s televizí Nova a podařilo se jí zkompletovat nabídku všech analogových televizních stanic v satelitní službě CS Link. Zhruba před rokem se Nova objevila už v konkurenčním paketu UPC Direct a loni v září také v další placené satelitní službě Digi TV. Od těch se CS Link lišil především v tom, že nabízel základní české programy zdarma – divák si zaplatil jenom dekódovací kartu a aktivační poplatek.

Prapůvodním důvodem vzniku CS Linku, dříve Czech Linku, byla potřeba distribuční trasy signálu České televize a Primy na pozemní vysílače. V druhé řadě pak zprostředkovával satelitní příjem ČT 1, ČT 2 a Primy v oblastech, kde tyto programy nešlo naladit pozemní cestou a žádný jiný způsob než satelit nepřipadal v úvahu. Třetím a neméně důležitým důvodem byla snaha kabelové společnosti UPC, původního zakladatele a polovičního majitele Czech Linku, dostat různé televizní programy do svých kabelových rozvodů v celé republice.

První a třetí důvod vynechme, pro koncového diváka není důležitý. Druhý je ale kardinální, protože individuální satelitní příjem CS Linku je pro některé domácnosti jediným způsobem, jak sledovat televizi Prima nebo ČT 2. Jinak totiž jejich signál nenaladí (pokud si nepřiplatí za satelitní služby UPC Direct nebo Digi TV). Pro některé diváky v severních Čechách bylo zařazení Novy do CS Linku něco jako „smilování boží“, protože se dlouhá léta potýkají s nekvalitním, případně vůbec žádným pozemním signálem této stanice. Jaké asi bylo jejich rozčarování, když jim společnost Gital oznámila, že kromě poplatku za dekódovací kartu a aktivaci budou muset platit ještě pravidelnou registraci?

Přístup Novy i Gitalu je velmi nepříjemný. V případě televize Nova tím, že se rozhodla veškeré náklady spojené s distribucí signálu v CS Linku hodit na distributora dekódovacích karet, v případě Gitalu tím, že se rozhodl tyto náklady rozprostřít mezi všechny své klienty, tedy i ty, kteří by náhodou Novu nechtěli sledovat nebo ji chytají pozemně. Registrační poplatky od března zaplatí naprosto všichni zákazníci Gitalu, i když přes CS Link sledují třeba jen Českou televizi nebo Primu. CS Link se tak dostává na stejnou úroveň jako UPC Direct nebo Digi TV, ba co víc: pouhým srovnáním ceníků a rozsahu programové nabídky každému velmi rychle dojde, že je CS Link dražší.

Ale i kdyby byla Nova v CS Linku zadarmo a diváci by mohli za jednorázový poplatek sledovat i všechny čtyři programy České televize a Primu, těžko z toho vyvozovat, že by tím zemská digitální televize putovala do pekel. Satelit je přeci jenom trošku složitější na pochopení a mnoho diváků se mu záměrně vyhýbá, aniž by k tomu měli nějaký racionální důvod. Tím naopak můžou být rozdílné ceny satelitních a pozemních digitálních přijímačů. Zatímco set-top-box pro DVB-T pořídíte už za tisícikorunu a ve Francii má jejich cena letos klesnout v přepočtu až na šest set korun, satelitní komplet vyjde zájemce minimálně na dva tisíce korun. A to by ještě byl z levného kraje.

Stokrát můžete lidem vysvětlovat, že se jim jedna větší investice vyplatí a rázem se jim otevře svět stovek a tisíců televizních stanic. Jak dlouho taková možnost existuje? Pět, deset let? A jak velké procento českých domácností za tu dobu přešlo na satelitní příjem? Aktuálně se jejich počet odhaduje na osm až dvanáct procent. To není mnoho, vezmeme-li v úvahu, že Czech Link funguje od roku 1997 a česká verze satelitní služby UPC Direct odstartovala už v roce 2000. Přitom u satelitního příjmu může divák počítat se stoprocentním pokrytím a nemusí řešit potíže s terénními překážkami nebo zarušeným pozemním vysílačem.

Existuje ale ještě jeden důvod, proč satelit nikdy neporazí zemské digitální vysílání. Naprostá většina chystaných digitálních televizí nevzniká proto, aby vysílala a priori na satelitu nebo v kabelu. Zajímá je především pozemní vysílání, protože jedině přes ně můžou oslovit dostatečný počet diváků a vrátí se jim jejich původní investice. Vysílat jen na satelitu si může dovolit tematická nebo komunitní televize, nikoli plnoformátový program. Ne kvůli tomu, že by poplatky za prostor na transpordéru byly tak vysoké, vždyť se pohybují na osmině toho, co televize zaplatí za celoplošné pokrytí v DVB-T, ale právě kvůli návratnosti investic.

Řečeno bez okolků, televizi Nova může být nějaký satelit úplně putna, protože počet diváků, kteří si ji přes něj naladí, je v porovnání s počtem domácností odkázaných pouze na pozemní příjem nebo kabel naprosto mizivý. Proč by tedy Nova měla platit nějakých deset milionů korun ročně za satelitní distribuci? Pro nejsledovanější televizi to je jistě směšná částka, ale jde o princip. Jestliže ji tedy někdo mermomocí na satelitu chce, logicky za ni musí tenhle poplatek zaplatit, zaúčtovat do nákladů a vybrat ho jinde. Ať už jde o CS Link, UPC Direct nebo Digi TV, u všech těchto platforem to je stejné.

MM socky3

Zvykněme si na to, že satelit je v našich podmínkách, které vyhovují masovému příjmu televize přes pozemní vysílače, jenom doplňkovou záležitostí. Zaplatí si ho ti, co se chtějí dívat na prémiové kanály nebo si z technických důvodů nemůžou pořídit kabelovou televizi či IPTV. A pak tu bude ono malé procento domácností na odlehlých místech, kterým kromě satelitního příjmu televize nic jiného nezbude. Časem by jejich počet mohl stoupnout, protože ne každé komerční televizi se vyplatí přes pozemní vysílače pokrývat celé území České republiky.

Role satelitu je ale poměrně jasná: podobně jako kabel nebo IPTV nabídne pouze placené služby. Proto DVB-T zvítězí.

Souhlasíte s názorem, že satelitní příjem televize v ČR nikdy nepředčí pozemní vysílání?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.