Hlavní navigace

Nova odstartovala v satelitní službě CS Link

14. 2. 2007
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Diváci satelitní platformy CS Link se po měsících slibů dočkali. Společnost Gital, jeden z distributorů dekódovacích karet pro sledování této satelitní služby, v úterý večer zpřístupnil všem svým klientům signál televize Nova. CS Link tak přes karty Gital nabízí už všechny české celoplošné televizní stanice: kromě Novy i Primu a tři programy České televize: ČT 1, ČT 2 a ČT 4 Sport. Zpravodajský kanál ČT 24 vysílá na satelitu nekódovaně, k jeho příjmu tudíž není třeba žádná dekódovací karta.

Zatím jen pro zákazníky Gitalu

Příjem všech těchto programů je v podstatě bezplatný, zájemce si musí pouze zakoupit dekódovací kartu Gital a zaplatit registrační poplatek. Karta přijde na 999 korun, registrační poplatek na 200 korun pro jeden rok, 500 korun pro tři roky a 1 000 korun na neomezenou dobu. Registrace se týká všech českých celoplošných televizních stanic, přičemž Novu bude možné v rámci náběhové kampaně do 15. března sledovat i bez ní. Pokud si zákazník registraci nezaplatí, CS Link mu nabídne pouze nekódované satelitní vysílání zpravodajského kanálu ČT 24 a křesťanské televize Noe. Takový divák si bude moci naladit i další volně šířené satelitní stanice, třeba hudební televizi Óčko či nabídkový kanál Top TV.

Nova vysílá z družice Astra 1D a zájem o její zařazení do své nabídky projevil i původní distributor dekódovacích karet CS Linku, společnost Trade and Technology. S Novou o tom jednáme, potvrdila firma tento týden serveru SatCentrum.com. Zákazníci Trade and Technology by se měli Novy dočkat ještě v polovině letošního roku. Záleží na tom, zda a jak rychle přistoupí firma na podmínky, které si televize klade. Na základě splnění určitých právních a technických parametrů jsme připraveni distribuovat náš signál prostřednictvím jakéhokoli distribučního kanálu. Provozovatel musí přistoupit na to, že jak právní garance smlouvy, tak technické parametry budou upraveny podle našich požadavků, řekl serveru DigiZone.cz generální ředitel Novy Petr Dvořák.

Astra 1D družice

Novu nabízí už tři satelitní služby

Zařazením Novy do programové nabídky satelitního CS Linku končí období, kdy nejsledovanější česká televize tvrdošíjně odmítala vysílat přes družici. Až do loňského února Nova na satelitu vůbec nevysílala. Poté se objevila v nabídce placené satelitní služby UPC Direct. V srpnu do České republiky vstoupila další placená satelitní platforma, Digi TV, která Novu nejprve postrádala, začátkem září 2006 se ale stanice objevila i u ní. Koncem loňského listopadu Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) schválila zařazení Novy také do paketu CS Link, ovšem jen pro zákazníky s dekódovacími kartami od společnosti Gital. Těsně před Vánoci pak Gital oznámil, že Nova v CS Linku odstartuje do několika dní, nejpozději do poloviny letošního ledna.

Astra 1D mapka

Ve skutečnosti se jednání mezi Gitalem a Novou komplikovala. Zástupce Gitalu Tomáš Bujnoch ještě 23. ledna serveru DigiZone.cz řekl, že termín zahájení vysílání Novy v CS Linku nedokáže ani odhadnout a zřejmě k němu dojde déle, než předpokládal. O dva týdny později, 9. února, tisková mluvčí Novy Veronika Šmítková serveru SatCentrum.cz potvrdila, že televize s Gitalem podepsala smlouvu. Včera v poledne Gital rozesílal nové zápisy oprávnění na přístupové karty zákazníků, které obsahovaly označení programů Nova a Erotika 1. Druhý zmiňovaný kanál by měl nahradit nedávno vyřazený prémiový program Hustler TV a mělo by jít o stanici XXX Xtreme. Nova v CS Linku odstartovala včera podvečer.

Velká šance pro rozšíření satelitu

Vstup Novy do všech tří českých satelitních platforem může významně napomoci rozšíření satelitního příjmu televize v českých domácnostech. V současné době se odhaduje, že v Česku přijímá televizi přes satelit přibližně osm až dvanáct procent domácností. Naprostá většina diváků je odkázaná na pozemní vysílače, což způsobí komplikace při přechodu na zemské digitální vysílání. Podle předsedy RRTV Václava Žáka by proto bylo výhodné, kdyby ještě před vypínáním analogových vysílačů vzrostl počet domácností se satelitními přijímači, kabelovou televizí a IPTV. Rumuni by si za zavedení satelitní služby Digi TV zasloužili cenu za podporu digitálního vysílání, komentuje Žák obrovský zájem Čechů o výrazně levnou satelitní televizi.

Na satelitní vysílání budou po vypnutí pozemních analogových vysílačů odkázané domácnosti v pohraničí a místech s malou hustotou obyvatel. Provozovatelům komerčních televizí se totiž nevyplatí pokrývat signálem kompletně celé území České republiky. Podle zákona musí být každá celoplošná stanice pozemně dostupná na sedmdesáti procentech území. Pouze České televizi zákon ukládá, aby pokrývala všemi svými programy (respektive vlastním veřejnoprávním multiplexem) pětadevadesát procent území. Komerční televize nebudou pokrývat všechny vesničky a lesy, každé pokrytí nad pětasedmdesát procent území se jim vůbec nevyplatí. Proto se dá předpokládat, že půjdou na satelit a na tomto území je budou diváci přijímat jiným způsobem, řekl už dříve Pavel Hanuš, vedoucí projektu digitalizace ČT.

CS Link se pomalu rozrůstá

Satelitní služba CS Link byla původně určená právě pro dokrytí území signálem obou programů ČT a Primy, která satelit využívala jako distribuční cestu pro šíření signálu na pozemní vysílače. Díky tomu se z ní také mohla stát celoplošná televize (o pozemní vysílače se dělí s nezávislými regionálními studii). Původním zakladatelem CS Linku, tehdy ještě pod názvem Czech Link, byla kabelová společnost UPC a televize Prima. Také UPC používala CS Link jako distribuční cestu pro televizní programy určené do jejích kabelových rozvodů. V roce 2000 ale UPC spustila vlastní placenou satelitní službu UPC Direct (jak pro koncové zákazníky, tak jako distribuční cestu programů pro vlastní kabelové rozvody) a Czech Link pro ni ztratil smysl.

Televizní programy v satelitní službě CS Link (distribuční karty firmy Gital)
Program Satelit Kmitočet Polarizace FEC Symb. rychlost Kódování Placený kanál
ČT 1 perex mini
Astra 3A 12,525 GHz vertikální 3/4 27,5 MS/s CryptoWorks NE (nutná registrace)
ČT 2 perex mini
Astra 3A 12,525 GHz vertikální 3/4 27,5 MS/s CryptoWorks NE (nutná registrace)
ČT 4 perex mini
Astra 3A 12,525 GHz vertikální 3/4 27,5 MS/s CryptoWorks NE (nutná registrace)
ČT 24 perex mini
Astra 3A 12,525 GHz vertikální 3/4 27,5 MS/s  – NE
Nova perex
Astra 1D 11,992 GHz horizontální 3/4 27,5 MS/s CryptoWorks NE (nutná registrace)
Prima logo
Astra 3A 12,525 GHz vertikální 3/4 27,5 MS/s CryptoWorks NE (nutná registrace)
TV Noe perex
Astra 3A 12,525 GHz vertikální 3/4 27,5 MS/s  – NE
Galaxie sport perex
Astra 3A 12,525 GHz vertikální 3/4 27,5 MS/s CryptoWorks ANO
HBO perex
Astra 1D 11,992 GHz horizontální 3/4 27,5 MS/s CryptoWorks ANO
CS Film perex
Astra 3A 12,525 GHz vertikální 3/4 27,5 MS/s CryptoWorks ANO
Erotika 1 Astra 1D 11,992 GHz horizontální 3/4 27,5 MS/s CryptoWorks ANO

Zdroj: CS Link, Gital, Parabola.cz

ICTZ23

UPC z projektu vycouvala a Czech Link, nyní už tedy CS Link, zůstal pouze českému spolumajiteli Primy, skupině GES. Ta se loni rozhodla opustit původního distributora dekódovacích karet, společnost Trade and Technology, a založila novou firmu Gital. Jejím prostřednictvím začala divákům nabízet kromě neplacených televizních kanálů také prémiové stanice za zvláštní poplatek. Jako první se takto v CS Linku objevil český filmový kanál CS Film, později jej doplnila Galaxie sport. V listopadu 2006 přibyl filmový kanál HBO, o měsíc později Hustler TV. Na rozdíl od jiných placených satelitních služeb si zákazníci CS Linku mohou tyto programy objednávat jednotlivě.

Letos plánuje Gital rozšíření programové nabídky o placené programy FilmBox a Nonstop Kino (majitel této stanice připravuje na letošní rok i HD verzi, zatím však nezveřejnil, jakou cestou ji bude distribuovat). Přijímat je budou moci zase jenom diváci, kteří si od společnosti Gital koupí registrační kartu. Kvůli navyšování počtu televizních programů musel provozovatel CS Linku loni zprovoznit druhý transpordér. Právě přes něj vysílá Nova, HBO a provozovatel CS Linku, firma CZ Rádia, na něj umístí i další nové televizní programy.

Kterou satelitní platformu upřednostňujete?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.