Hlavní navigace

Nova napravuje svoji pověst brzdiče digitalizace

3. 8. 2007
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Nejvyšší zástupci televize Nova přijeli ve čtvrtek dopoledne do Domažlic, aby tu představili závěrečnou fázi kampaně k přechodu z analogového na zemské digitální vysílání. O den dříve Nova podepsala s Českou televizí dohodu, v níž se zavázala, že k 31. srpnu vypne analogové vysílání z Vraního vrchu. Domažličtí diváci tak od září naladí Novu, ale také oba původní programy České televize, už jen digitálně.

Dvořák: Ostatní jenom tlachají

Za Novu do Domažlic přijel generální ředitel Petr Dvořák, ředitel techniky Ivo Ferkl a mluvčí Veronika Šmítková. Tiskové konference se zúčastnili také dva místostarostové Domažlic: Pavel Wolf a Dalibor Kubů. Úvodem ředitel Novy seznámil přítomné novináře se známými fakty ohledně zavádění digitálního vysílání nejen do chodských domácností a lehce nastínil budoucnost televize Nova, včetně rozšiřování počtu jejích programů. Máme velké ambice, abychom přinesli divákům několik specializovaných programů. Ostatní televize jen tlachají, zatímco my se digitalizací věnujeme naplno, řekl Dvořák.

Nova Domažlice TK 2.8.2007

Účastníci čtvrteční tiskové konference Novy v Domažlicích (zleva): místostarostové Domažlic Dalibor Kubů a Pavel Wolf, technický ředitel Novy Ivo Ferkl, generální ředitel Novy Petr Dvořák a mluvčí Novy Veronika Šmítková (Foto: David Rácz)

Šéf Novy také zopakoval „zásady 3P“ pro správnou digitalizaci podle nejsledovanější české televize: tedy že jsou nutné nové programy, zajištění dobré penetrace set-top-boxy v domácnostech a pokrytí digitálním signálem (viz minulá tiskovka Novy). Technický ředitel Ivo Ferkl připomněl, že Nova podporuje postup zavádění zemského digitálního vysílání po jednotlivých oblastech České republiky od Ústecka proti směru hodinových ručiček, přičemž Nova chce mít ve finále pokryto minimálně 95 procent území celého státu. V konečné fázi by se to pokrytí mělo pohybovat okolo 98 procent území, řekl Ferkl ve večerních Televizních novinách na Nově.

Stát se moc nestará, říká místostarosta

Nova spot digitalizace

Místostarosta Domažlic Pavel Wolf zde přednesl své poznatky ohledně zavádění digitalizace na Chodsku. Většina Domažlických vnímá přechod pozitivně, přesto jsou zde skupiny lidí, kteří nevědí, o co půjde, a vidí v digitalizaci jen problém. Největší osvětový přínos zde byla výstavka na radnici pod názvem Vítejte v digitálním světě, která se však bohužel právě v této potřebné a důležité době musela stáhnout, převážně z důvodu nulového příspěvku ze strany státu. Informace o digitalizaci pro místní ještě přinášel tisk a inzerce v rozhlasu. Penetrace set-top-boxů dle odhadů místních prodejců se pohybuje okolo 40 procent, uvedl Wolf.

Generální ředitel Novy poté sdělil nejdůležitější informaci celé tiskové konference, a to podpis pod dohodu o vypnutí analogového vysílání na Domažlicku. Vznikla finální dohoda s Českou televizí a zároveň bylo podepsané memorandum, ve kterém se odsouhlasil definitivní termín vypnutí společného analogu (ČT 1, ČT 2 a Nova) z Vraního vrchu na 31. srpna 2007, řekl Petr Dvořák. Skončí tak analogové vysílání Novy na kanále 24 o výkonu 95 kW, programu ČT 1 na kanále 41 o výkonu 38 kW a programu ČT 2 na kanále 12 o výkonu 1,41 kW. Všechny tyto programy plus stanice ČT 4 Sport a ČT 24 už od loňského podzimu vysílají z Vraního vrchu digitálně na kanálu 38 (výkonem 10 kW).

Nova mění informační spot

Nova spot Domažlice 2.8.2007

Už ode dneška mění televize Nova informační spot, který vysílá z vysílače na Vraním vrchu v době, kdy ve zbytku republiky běží upoutávky na další pořady, a zařadí na jeho závěr informaci, že od 1. září bude možné tuto televizi na Domažlicku naladit už jen digitálně. Tento nový spot bude zařazován do vysílání dvakrát a třikrát denně. Televize Nova také přispěje částkou 1,5 milionu korun organizacím města Domažlice na pořízení set-top-boxů pro příjem zemského digitálního signálu. Jedná se hlavně o domovy důchodců, dětské domovy a domažlickou nemocnici, kam vedení Novy po tiskové konferenci odjelo darovat první z několika šeků.

Na plazmové televizi zástupci Novy přehráli příspěvek natočený v minulých dnech ve městě Merklíně – v Diakonii, kde moderátoři Televizních novin Karel Voříšek a Markéta Fialová (ústřední postavy informačního spotu pro Domažlicko) rozdávají zdarma set-top-boxy (jednalo se o model Homecast T3000.) Tento příspěvek Nova odvysílá i tuto sobotu v pořadu Volejte Novu. Vedení televize také sdělilo, že Nova chystá informační stánek k digitalizaci na tradiční Chodské slavnosti, které v Domažlicích proběhnou v sobotu 11. srpna. Zástupci Novy tu budou zdarma rozdávat reklamní předměty a informovat návštěvníky o budoucnosti digitálního vysílání.

Jinde Nova tak štědrá nebude

Podle našich informací je v této chvíli slabinou přechodu na digitální vysílání nepřipravenost například domovů důchodců, nemocnic nebo dětských domovů. Přestože vybavenost těchto organizací pro příjem digitálního signálu obvykle v zahraničí zaštiťuje stát nebo organizace k tomu založená, rozhodli jsme se, vzhledem k časové tísni, že v tomto případě pomůžeme sami, prohlásil na tiskové konferenci ředitel Novy Petr Dvořák. Televize tak zároveň alespoň částečně napravuje svoji pověst věčného zdržovače digitalizace. Podle Miloslavy Novákové, marketingové ředitelky Novy, však nikdo nemůže počítat s tím, že by nejsledovanější česká televize byla tak štědrá i v dalších regionech, kde se bude zavádět digitální vysílání.

Nova Domažlice Dvořák 2.8.2007

Generální ředitel televize Nova Petr Dvořák předává ředitelce domažlické nemocnice Aleně Výrutové šek na nákup digitálních set-top-boxů (Foto: TV Nova)

V podstatě suplujeme úlohu státu. Nikdo po nás nemůže chtít, abychom tomu věnovali tolik času, energie a prostředků. Myslím, že nikde jinde se tomu nebudeme věnovat tolik jako v Domažlicích, řekla Nováková serveru DigiZone.cz. Nova na Domažlicku nepomáhá jenom penězi, vybraným organizacím daruje přímo set-top-boxy. Z dopisů diváků, které v souvislosti s přechodem na digitální vysílání do televize Nova dostáváme, jasně vidíme, kde jsou největší úskalí digitalizace. Pokud o to budou mít odpovědné organizace zájem, jsme připraveni se o své zkušenosti s přípravou a realizací této pomoci podělit, řekl technický ředitel Novy Ivo Ferkl. Další podobná akce by ale podle něj měla proběhnout v režii státu nebo Koalice pro digitální vysílání, jejímž je Nova členem.

VIDEO: Příspěvek Televizních novin o digitalizaci na Domažlicku (2. srpna 2007)

Cloud23

Další informace na internetu

Nova Domažlice Voříšek 2.8.2007

Už od 1. července, kdy Nova začala na Domažlicku vysílat informační spoty k přechodu na zemské digitální vysílání, funguje také speciální internetová stránka http://www.no­va.cz/digitali­zace, na které diváci najdou všechny potřebné informace k novému způsobu příjmu televize. Jak na čtvrteční tiskové konferenci v Domažlicích řekl šéf Novy Petr Dvořák, jenom za prvních devět dnů od zahájení vysílání informačních spotů je podle průzkumu, který si nechala televize zpracovat, viděl alespoň jeden člen z devadesáti procent domácností v tomto regionu. Nova čtvrteční tiskovku patřičně zúročila i ve večerních Televizních novinách, po kterých tradičně stoupnul zájem o informace k digitálnímu vysílání na internetu (což se mj. projevilo na obrovském růstu návštěvnosti serveru DigiZone.cz).

Podobnou informační kampaň, se zaměřením na radniční zpravodaje, chystá také veřejnoprávní Česká televize. Ta také provozuje speciální internetovou stránku http://www.di­gict.cz a od července označuje vysílání obou analogových programů z Vraního vrchu piktogramem, podle kterého by měl každý divák zjistit, zda se ho týká vypínání analogového vysílání. Rámcová dohoda mezi ČT a Novou počítá s tím, že v okamžiku vypnutí analogového signálu z Vraního vrchu by mělo mít alespoň 55 procent domácností na Domažlicku digitální přijímač. Předpokládá se, že vypínání analogového vysílání z Vraního vrchu se dotkne až 80 tisíc diváků.

Měla by televize Nova podobným způsobem podporovat přechod na digitální vysílání ve všech regionech?

Autor článku

Maloobchodní prodejce DVB-T přijímačů....
Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).