Hlavní navigace

Nova s Českou televizí chtějí urychlit digitalizaci

5. 9. 2009
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: 118483
TÝDENNÍ REVIZE - Česká televize a TV Nova se chtějí aktivně podílet na urychlení procesu digitalizace v Ústecké a Plzeňské oblasti. Obě televize se proto dohodly na společném postupu a předloží návrhy na řešení situace Českému telekomunikačnímu úřadu i Českým Radiokomunikacím. Sama ČT spustila satelitní vysílání ve vysokém rozlišení pro veřejnost, platforma CS Link zařadila šest nových programů a hudební televize Óčko spustila oficiální terestrické vysílání v Ostravě.

Zrychlení digitalizace může eliminovat problémy s přechodnými kmitočty

Česká televize a TV Nova se chtějí aktivně podílet na urychlení procesu digitalizace v Ústecké a Plzeňské oblasti. ČT a Nova předloží Českému telekomunikačnímu úřadu a Českým Radiokomunikacím návrh na řešení situace vyplývající ze změn v dosahu vysílání ze stanoviště Liberec – Ještěd a z kolize stávajícího analogového a budoucího digitálního zemského vysílání v Krušnohoří a přilehlých oblastech. Cílem návrhu je umožnit přechod digitálního vysílání sítě 2 z vysílačů Cheb – Zelená hora a Jáchymov – Klínovec na definitivní kanál 35 ještě letos místo přechodného 66. kanálu, který měl být v provozu do srpna 2010.

Podle stanoviska TV Nova je přechodné využití 66. kanálu pro digitální zemské vysílání v síti 2 z vysílačů Cheb – Zelená hora a Jáchymov – Klínovec v období do srpna 2010 pro diváky s ohledem na plánované ukončení analogového zemského vysílání z dominantních vysílačů v Plzeňské oblasti v září 2009 krajně nevýhodné. Proto TV Nova pro své digitální zemské vysílání v rámci sítě 2 z těchto stanovišť požaduje přímý přechod na konečný kanál 35. Je kvůli tomu ochotna ukončit analogové vysílání na 21. kanále z vysílače Chomutov – Jedlová hora současně s ukončením analogového zemského vysílání z dominantních vysílačů v územní oblasti Plzeň, které je dle Technického plánu přechodu plánováno k 30. září 2009. Podmínkou je, aby Česká televize rovněž ukončila analogové vysílání programu ČT 1 na zmíněném 35. kanále z Jedlové hory, čímž by se uvolnil tento kanál pro digitální vysílání multiplexu 2.

Juraj Koiš: Přinese spolupráce ČT a Novy zrychlení digitalizace?

Nova HD - Telefónica

Nova si uvědomuje výhody digitálního vysílání, na zrychlení procesu se bude podílet s Českou televizí.

Národní koordinační skupina připravila pro obyvatele Územní oblasti Plzeň sérii nových seminářů o digitalizaci pro širokou veřejnost. Ve středu proběhl první seminář v Plzni, ve čtvrtek další v Karlových Varech. Na rozdíl od jarních seminářů v Praze ale bude jejich počet v plzeňské a karlovarské oblasti výrazně omezen. Na měsíc září připadne jen šest seminářů v šesti městech, zatímco v Praze jich byly dvě desítky. Pražské semináře se ale potýkaly s výrazně nízkou návštěvností a proto se organizátoři rozhodli pro oblast Plzeň uspořádat menší počet setkání s lidmi.

Juraj Koiš: V Plzni startuje seminář o digitalizaci
Juraj Koiš: Další seminář o digitalizaci dnes v Karlových Varech

Platforma CS Link zařadila šest nových programů, Skylink začne využívat i pozici 19,2

Satelitní operátor Media Vision, provozovatel platformy CS Link uvolnil ve středu šest nových programů k veřejnému testování, které potrvá do poloviny září. Během této doby budou dostupné také všechny placené programy této platformy s výjimkou programů Filmbox a Filmbox Extra bez ohledu na to, zda je uživatel karty abonuje. CS Link tak do své nabídky zařadil mimo jiné Sport 1, Sport 2, Jetix, AXN Crime, HBO 2 a Cinemax. Díky spolupráci s konkurenční platformou Skylink se objeví i další programy na obou platformách.

Provozovatel Skylinku kromě přidávání nových programů chce razantněji řešit i možnost sdílení kapacity. Kromě nedávno ohlášené spolupráce s CS Linkem ohledně sdílení nákladů na satelitní pozici 23,5 st. východně začne Skylink úzce spolupracovat i s některými provozovateli na sousední pozici 19,2. První vlaštovkou bude panevropský kanál Eurosport, který můžou abonenti Skylinku přijímat právě z této pozice i v jeho české mutaci. Naopak, z pozice 23,5 Eurosport mizí. Skylink tak nepřímo vybízí své abonenty k příjmu ze dvou pozic současně. Díky tomu dokáže nabídnout výrazně širší nabídku placených i neplacených programů než konkurenční UPC Direct, který příští rok opustí tuto pozici. Skylink bude mít navíc výhodu i v tom, že svým abonentům – podobně jako CS Link – nabízí i slušný počet neplacených programů. Kombinace příjmu z pozic 19,2 a 23,5 tak může být největším konkurenčním tahákem pro klienty UPC, kteří nebudou chtít opustit nynější pozici.

Juraj Koiš: Skylink a CS Link přidávají čtyři stejné programy, náklady si rozdělí
Vladimír Fencl: Šest nových programů CS Linku již testuje veřejně
Juraj Koiš: Skylink zařadil programy ČT 1 HD a TV Doma

Program ČT 1 spustil veřejné HD vysílání ze satelitu

Česká televize v pondělí překlopila své pokusné satelitní vysílání programu ČT 1 ve vysokém rozlišení do veřejné podoby. Program je šířen prostřednictvím satelitní pozice 23,5 st. východně a je k dispozici všem satelitním divákům, kteří mají přístupovou kartu CS Link nebo Skylink. ČT si kapacitu pro svůj HD kanál platí sama a zpřístupňuje ji na kartách dvojice operátorů rovněž bezplatně.

ČT 1 HD screenshot

Česká televize vysílá ve vysokém rozlišení už i přes satelit.

Jak v rozhovoru pro server Digizone.cz uvedl technický ředitel ČT Rudolf Pop, televize kvůli HD programu rozšířila své odbavovací pracoviště. Od února 2010 se totiž vysílání ČT 1 HD změní na program, který bude kombinovat HD obsah ze všech čtyř programů televize. Technicky tak Česká televize bude vysílat pět programů, z právního hlediska ale zůstanou jen čtyři, protože kanál ČT HD nebude mít vlastní programovou strukturu ani obsah, ale bude sloužit jen jako distribuční trasa pro nativní HD programy na ostatních kanálech. Rozhovor s technickým ředitelem ČT připravuje redakce Digizone.cz na úterý 8. září.

Juraj Koiš: HD vysílání České televize na satelitu už je veřejné
Juraj Koiš: Probíhá výluka HD vysílání České televize na satelitu

Pokračují snahy o legalizaci Rádia Wave a jeho návrat na FM vlny

Občanské sdružení Pro Wave, které se zformovalo na podporu alternativní veřejnoprávní stanice Českého rozhlasu Radia Wave přímo apeluje na poslance ve věci návratu této stanice do FM vysílání. V poslanecké sněmovně totiž leží vládou schválený návrh poslance a předsedy Strany zelených Ondřeje Lišky, který problém řeší, ale Sněmovna se jim neplánovala zabývat před volbami. Nyní, co Ústavní soud nepřímo posunul říjnový termín konání voleb, by poslanci mohli jednat ještě v předvolební době.

Juraj Koiš: Sdružení pro podporu ČRo Radia Wave píše poslancům

Členové sdružení chtějí zaslat osobitný doporučený dopis každému ze zákonodárců. Píší každé poslankyni, každému poslanci osobně, zda novelu podpoří či nikoliv. Postoje jednotlivých poslanců pak budou zveřejněny na internetových stránkách sdružení www.chciwavez­pet.cz. Autoři dopisů poslancům také bojují za to, aby zákonodárci návrh zákona projednali na nejbližším jednání sněmovny a to zrychleně, aby mohl být přijat ještě letos.

Stručně…

Hudební televize Óčko rozšiřuje pokrytí signálem digitálního pozemního vysílání ve vybraných regionech. Od 1. září zahajuje vysílání v Ostravě. Dosavadní testovací režim vysílání v jižních Čechách pokračuje do 1. října, kdy by mělo být zahájeno řádné vysílání. Regionální vysílače šíří signál naprosto stejným způsobem jako velké multiplexy. Diváci tak nemusí nic složitě nastavovat nebo si pořizovat jinou anténu, než pro digitální televizi používali dosud," vysvětluje Lukáš Hnilička, šéf techniky hudební televize Óčko.

Juraj Koiš: Hudební Óčko zahajuje řádné vysílání v Ostravě

Kate Ryan - Óčko

Hudební televize Óčko se vrací do zemského digitálního vysílání, ale zatím pomalu.

Televize Z1 dokončila programovou i personální restrukturalizaci a od úterý funguje v novém režimu. První cíl se podařilo splnit, a v televizi byla vykonána restrukturalizace za rekordně krátký čas, řekl šéf zpravodajské televize Zdeněk Šámal. Podle něj může být Z1 zajímavou alternativou vůči ČT 24. Rozdíl mezi Z1 a ČT 24 je podle něj v tom, že z třetího programu České televize se stává do větší míry diskusní a analytický kanál, kdežto Z1 chce jít čistě zpravodajským směrem a nezůstává u podrobností.

Juraj Koiš: Restrukturalizace Z1 se povedla, míní Zdeněk Šámal
Juraj Koiš: Z1 nabíhá na ekonomický model a úsporný režim

Rada Českého rozhlasu otevřela obálky se jmény kandidátů na post generálního ředitele. Do výběrového řízení se přihlásilo celkem 20 kandidátů. Tři kandidáty Rada ČRo z formálních důvodů vyřadila, mezi jinými i zkušeného někdejšího ředitele soukromých rádií Bonton, Country nebo Hey Jana Zilvara, který údajně nesplnil formální podmínky tendru. Mezi přihlášenými kandidáty jsou například současný pověřený ředitel Richard Medek, který je výrazným favoritem na tuto funkci, dále ředitel Českého rozhlasu Region, Středočeský kraj, Jan Menger nebo ředitel okruhu ČRo 6 Peter Duhan.

Juraj Koiš: Český rozhlas chce vést 20 kandidátů na ředitele
Juraj Koiš: Prozatimní ředitel Českého rozhlasu odvolal ekonomického ředitele

Richard Medek - 1

Prozatimní ředitel Českého rozhlasu bude mít ve výběrovém řízení početnou konkurenci. I přesto zůstává favoritem volby.

Televize Prima uvedla nový design svého webu, který používá pro hlavní kanál. Na adrese www.iprima.cz se objevil web, kterému víc než jindy dominují upoutávky na vysílané pořady. Prima implementovala nejen nový vzhled ale i vnitřní systém a připravuje vylepšení archivu pořadů, zejména zpravodajství. Pořady vlastní tvorby i nadále nabízí přes internetovou televizi Stream.cz.

Juraj Koiš: Prima má nový web

Digitální televize Barrandov společně se svým mediálním zastoupením začala s prodejem reklamy podle cen, které vygeneruje na základě ratingových bodů sledovanosti. Mediální zastoupení Media Master stanovilo základní cenu za ratingový bod (GRP) na září v úrovni 14 tis. korun. Hlavní vysílací čas televize je od 20 hod. do 23 hod., mimo tento čas dostávají zadavatelé slevu 30 %.

Juraj Koiš: TV Barrandov rozbíhá prodej reklamy na základě výsledků z peoplemetrů

Druhý kanál slovenské televize Markíza s názvem DOMA zahájil v pondělí vysílání. Od prvního dne je dostupný v nabídce satelitních operátorů Skylink i Digi TV, vysílají ji i slovenští kabeloví operátoři. TV Doma bude orientovaná především na ženské publikum a kromě různých zahraničních akvizicí a vlastní tvorby bude vysílat i několik projektů ze sesterské Novy a několik úspěšných relací z archivu Markízy.

Juraj Koiš: TV Doma odstartovala. V Digi TV i ve Skylinku

Slovenská zpravodajská televize TA3 spustila tento týden novou kampaň, ve které připomíná nejdůležitější okamžiky své osmileté historie. Motivem kampaně jsou tři vizuály – pád newyorských Dvojčat z 11. září 2001, letošní tragický konec jednoho letu Air France AF 447, a obecný vizuál, který komunikuje události z domova i ze zahraničí. Kampaň pro TA3 připravila agentura Mertel Promotion.

Juraj Koiš: TA3 v nové kampani připomíná svou historii

Digiboy TV spot Plzeň

Digitální maskot Digiboy dává o sobě vědět i na Plzeňsku a Karlovarsku.

Národní koordinační skupina pro přechod na digitální vysílání představila speciální televizní spot, který upozorní diváky v územní oblasti Plzeň na vypnutí analogového vysílání v těchto oblastech. Spot zveřejnil informační web Digitálně.tv. Na ploše 30 sekund se objevuje maskot české digitalizace Digiboy, který diváky informuje o nutnosti přechodu na digitální vysílání a nabízí jim hlavní informační zdroje.

Juraj Koiš: Podívejte se na nový televizní spot digitální kampaně

Domažlický Zpravodaj měsíce září informuje občany města a blízkého okolí o ukončení analogového vysílání TV Prima, která se vysílá z malého lokálního vysílače umístěného v areálu Správy a údržby silnic města Domažlice.

David Rácz: Analogové vysílání Primy v Domažlicích kon­čí

CIF23

Ikona investigativního pořadu Na vlastní oči, novinář a publicista Josef Klíma, se vrací do televize ve své původní roli. Dohodl se na spolupráci s Českou televizí a bude natáčet reportáže pro pořad Reportéři ČT.

Juraj Koiš: Josef Klíma se vrací do televizní investigativy

Jaká je podle vás nejzásadnější událost týdne?

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).