Hlavní navigace

Nového majitele kmitočtů multiplexu 4 chce ČTÚ vybrat v příštím roce

26. 10. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
26. 10. 2011

Čtvrtý celoplošný multiplex pro zemskou digitální televizi patrně změní provozovatele. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) ve své pravidelné půlroční zprávě o naplňování Technického plánu přechodu ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání potvrdil svůj záměr uvolnit kmitočty multiplexu 4 pro nové výběrové řízení. V současné době tuto síť provozuje Telefónica, která ji ale nijak nerozvíjí.

K TÉMATU: Multiplexu 4 zvoní hrana. Příští rok může být jeho poslední

Vysílání v rámci vysílací sítě 4 je díky absenci programové náplně nadále omezeno pouze na jednotlivé vysílače provozované v lokalitách Praha, Brno a Ostrava. V současné době zajišťuje vysílací síť 4 pokrytí pouze pro 22,7 procent obyvatel České republiky, v lokalitě Plzeň není nyní vysíláno. O dalším přístupu k vyhrazení rádiových kmitočtů pro vysílací síť 4 bude rozhodnuto nejpozději počátkem roku 2012 tak, aby byly tyto kmitočty uvolněny pro výběrové řízení připravované na rok 2012. Právě z tohoto úseku kmitočtového pásma jsou vyhrazeny rádiové kanály pro vysílací síť 4, píše ČTÚ ve své zprávě.

ROZHOVOR: O multiplex 4 bychom měli zájem, říká nový šéf Českých Radiokomunikací

MM socky3

Multiplex 4 v současné době šíří vysílání televizních programů ČT HD, Nova HD a Óčko, přičemž poslední jmenovaná televize vyjednává s Českými Radiokomunikacemi o přechodu do multiplexu 3. Zbylé dvě televize za vysílání v multiplexu 4 neplatí, vysílají v něm pouze experimentálně. Síť letos krátce využila o nová pražská televize Metropol, která ale v létě přešla do multiplexu 3 (využívá jeho vysílače Žižkov a Cukrák).

Zájem o multiplex 4 už projevily České Radiokomunikace, které by jej ale podle generálního ředitele Kamila Levinského nevyužily pro vysílání v systému DVB-T, nýbrž novějším DVB-T2. ČRa by měly zájem o tyto kmitočty, možná asi ne pro síť DVB-T, ale rozhodně pro síť DVB-T2. (…) Současné spektrum multiplexu 4 bude vyměněno za spektrum nižších kanálů tak, aby kanály nad 60 mohly tvořit součást logického celku, který bude tendrován jako součást digitální dividendy, řekl Levinský v nedávném rozhovoru pro server DigiZone.cz.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.