Hlavní navigace

O čem bude zítřejší III. kulatý stůl DigiZone.cz?

1. 10. 2007
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 115393
V úterý 2. října 2007 uspořádá server DigiZone.cz již třetí kulatý stůl o digitalizaci. Půldenní odborná konference „Digitalizace a nové vysílací platformy“ začíná ve 14 hodin v hotelu Adria na Václavském náměstí v Praze a bude rozdělena do tří diskusních bloků. První se zaměří na zemské digitální vysílání, druhý na digitální kabelovou televizi a televizi přes internetový protokol a třetí na televizní vysílání ve vysokém rozlišení obrazu. Nabízíme podrobnější výčet témat a otázek, na které se budeme snažit najít odpověď.

Zapínáme digitál, vypínáme analog

Buková hora

První blok kulatého stolu věnujeme zkušenostem s vypínáním analogového televizního vysílání na Domažlicku a zaváděním zemské digitální televize na Ústecku. Nebudeme ale rozebírat stokrát opakovaná fakta. Zajímá nás, jaké poučení si z Domažlic odnášejí jednotliví aktéři digitalizace. Osvědčila se státní informační kampaň a jak úspěšné byly kampaně jednotlivých televizí a prodejců televizní techniky? Uspěla by taková forma informační kampaně i na větším území, jakým je například Ústecko, a kdy se tamní diváci dočkají oficiální informační kampaně? Jak se proměnil poměr jednotlivých druhů příjmu televize na Domažlicku po vypnutí analogového vysílání z Vraního vrchu?

Generálního ředitele satelitního operátora Astra CEE Martina Kubackého se zeptáme, jak se vypínání zemského analogového vysílání projevuje na zájmu o satelitní příjem televize. Netratí DVB-T na slabé programové nabídce? Od zástupců Radiokomunikací budeme chtít odpověď na otázku, kdy začne digitální vysílání televize Nova z Bukové hory u Ústí nad Labem a v jakém časovém horizontu firma spustí digitální opakovače v místech, kam digitální signál z Bukové hory nedosáhne. Taková místa se dají najít i přímo v Ústí nad Labem. Kdy se do digitálního vysílání v regionech pustí televize Prima a kde to bude nejdříve, nám řekne technický ředitel této stanice Petr Slavík.

Česká televize plánuje ještě do konce letošního roku spustit na Plzeňsku a Karlovarsku veřejnoprávní multiplex. Vedoucího projektu digitalizace ČT Pavla Hanuše se zeptáme, zda zná už přesnější termín a zda startu tohoto multiplexu pomůže poslanci přijatá diginovela. Česká televize také slibuje levnější příjem vlastních programů přes satelit. V jaké cenové relaci a za jakých podmínek? Nejen od zástupců ČT budeme chtít vědět, za jakých podmínek a kdy by mělo dojít k vypnutí analogového vysílání z Bukové hory a zda už existuje jasná představa zavádění DVB-T v dalších oblastech. K tomu by nám měl více říci Michal Frankl, člen Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), jež slibuje v listopadu předložit novou verzi Technického plánu přechodu na zemské digitální vysílání.

DVB-T perex obecný

Základní informace o konferenci a registrace

III. kulatý stůl DigiZone.cz proběhne v úterý 2. října 2007 od 14 hodin v konferenční místnosti hotelu Adria na Václavském náměstí v Praze. Akce je rozdělena do tří tematických bloků, v nichž budou diskutovat panelisté a vždy na závěr se budou moci přidat i účastníci konference. Složení panelů a program akce je na adrese http://konferen­ce.digizone.cz. Účastníci se stále ještě mohou registrovat prostřednictvím internetového formuláře.

Digitální kabelová televize vs. IPTV

IPTV ovládání

Druhému bloku kulatého stolu bude vévodit souboj dvou digitálních platforem: kabelové televize (DVB-C) a televize přes internetový protokol (IPTV). O druhé toho zatím mnoho nevíme, snad kromě občasných informací o počtu předplatitelů jednotlivých komerčních nabídek. Zeptáme se, jak jsou na tom i jiní operátoři než Telefónica O2 a Mattes AD. Digitální kabelovou televizi také nabízí více firem než UPC. Ředitele jedné z nich, Jana Dašovského z jihomoravského Self servisu, se zeptáme na jeho zkušenosti i počet abonentů. Hned poté budeme tnout do živého: proč IPTV a DVB-C provází nepříjemné kostičkování obrazu a co je jeho příčinou? Jak se dá ovlivnit kvalita vysílání v těchto digitálních platformách?

Čistě uživatelsky bude motivované i další téma: jak vybavit digitální kabelovou televizí nebo IPTV více televizorů v jedné domácnosti? Proč některé kabelové společnosti a IPTV operátoři zákazníkům set-top-boxy prodávají a jiné je pouze pronajímají? Kolik set-top-boxů si může pronajmout jeden zákazník a proč některé společnosti nabízí jen omezený počet či pouze jediný typ set-top-boxu? Dotkneme se tedy i problému spárování přijímače s dekódovací kartou. UPC chce ve střednědobém horizontu omezit programovou nabídku analogové kabelové televize a rozvíjet chce pouze DVB-C. Jak kabeloví operátoři zvládají souběh analogového a digitálního vysílání? Zákon jim nakazuje zachovat analogové vysílání, ale neříká v jakém rozsahu. Lze ho tedy obejít? David Hnát ze Sloan Parku nám řekne, jak se daří získávat klienty pro velkoobchodní IPTV.

Projektového manažera služby O2TV Michala Táborského, ale také projektového manažera konkurenční nabídky Volný TV Miloslava Diviše či jednatele Mattesu AD Pavla Pobořila se zeptáme, jak těžké je rozšiřovat programové nabídky IPTV a jakým způsobem operátoři získávají nové televizní programy. Platí producentům televizních stanic za aktivní zásuvku, set-top-box, nebo aktivovaný balíček? Proč někteří operátoři přidávají nové programy rychleji než jiní? Zjistíme na příkladu stanic AXN Crime a AXN Sci-Fi, které operátoři IPTV již nabízejí, zatímco UPC ve svojí digitální kabelové televizi ne. Nezapomeneme se dotknout tématu „must carry“, povinného zařazování některých programů do nejnižší programové nabídky. Týká se kromě kabelových televizí také IPTV? A na závěr perlička v podobě odpovědnosti provozovatelů IPTV za porušování zákona v programech, které nabízí živé vysílání a kde zprostředkovatelem vysílání je právě operátor IPTV (případ Stoun TV u Mattes AD nebo hokejové kanály v O2TV). Více bude určitě vědět předseda RRTV Václav Žák.

Televize ve vysokém rozlišení (HDTV)

HDTV ilustračka

Třetí blok věnujeme asi nejočekávanější novince letošního roku, digitálnímu vysílání ve vysokém rozlišení obrazu. Na úvod si prohlédnete na dvou LCD televizorech se 40palcovou úhlopříčkou čtyři ukázky vysílání HDTV. Prvním budou satelitní programy šířené společností SES Astra. Firma Sat Plus ukáže, jak rozdílná bude kvalita standardního a vysokého rozlišení obrazu u digitální kabelové televize. Společnost Mattes AD ukáže, jak vypadá první komerční HD program v češtině šířený prostřednictvím sítě IPTV. Řeč je samozřejmě o stanici Nonstop Kino HD. Na závěr budete moci konfrontovat své dojmy s ukázkou vysokého rozlišení, které nabízejí disky Blu-ray. Pokusíme se také o pozemní příjem zkušebního vysílání programu ČT 1 přepočteného do HD (z multiplexu C společnosti Telefónica O2).

V následující diskusi se pokusíme odpovědět na otázku, kolik českých domácností bude mít o letošních Vánocích doma HD ready televizor a zda už existují podobné průzkumy. Technický ředitel České televize Rudolf Pop shrne zkušenosti s experimentálním vysíláním ČT 1 HD v zemském digitálním multiplexu C a odpoví na otázku, kdy ČT vyzkouší vysílání ve skutečném vysokém rozlišení a nikoli přepočítané. Bude nás také zajímat, kdo hradí náklady spojené s tímto experimentem a jaké další plány s HDTV má veřejnoprávní televize. Připomeneme si také dosavadní informace o chystaném HD experimentu televize Nova. Jednatele společnosti Mattes AD Pavla Pobořila se zeptáme, kolik zákazníků jejich IPTV si za první měsíc předplatilo program Nonstop Kino HD.

Od kabelových operátorů se pokusíme vyzvědět, kdy se HDTV dočkají jejich zákazníci. Jaké to budou programy, za jaký měsíční poplatek a půjde o jednotlivé prémiové stanice, nebo balíčky několika kanálů najednou? Martin Kubacki ze společnosti Astra CEE odpoví na otázku, kteří provozovatelé z České republiky poptávají kapacitu pro HD vysílání na satelitu. Kdy se objeví české programy ve vysokém rozlišení na satelitu a jaké to budou? Objeví se na Astře sportovní HD program Slovenské televize, připravovaný na příští léto? Počítá Astra pro HDTV jenom s placenými službami, nebo i s volně šířenými televizními programy?

ICTZ23

Od IPTV operátorů, kteří využívají sítě ADSL, budeme chtít odpověď na otázku, zda ADSL2+ stačí pro přenos programů ve vysokém rozlišení. Jaké HD programy nabídne Telefónica O2 ve svojí O2TV nebo Volný TV? Jak drahý bude měsíční poplatek pro koncového zákazníka? Dotkneme se také problému nákladnosti výroby v HD kvalitě. Jak náročné je převádět filmy a seriály natočené na filmový pás do digitální podoby a HD? Oč dražší je akviziční pořad ve vysokém rozlišení oproti pořadu ve standardním rozlišení? Jak televize vidí možnost šíření HDTV v zemských digitálních sítích v České republice? Bude HDTV opravdu hitem letošních Vánoc? A uvažují už provozovatelé o nástupci HDTV, formátu Ultra HD?

Zájemci o účast na III. kulatém stolu DigiZone.cz mají ještě poslední možnost registrovat se prostřednictvím speciálního formuláře.

Generální partner:

Astra - logo

Partner:

Logo - Sloane Park

logo UPC

Mediální partner:

Aktualne logo

ČRo Online - logo