Hlavní navigace

O2TV: vzdálené nahrávání spustíte i z mobilu

16. 7. 2010
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 12703
O2TV konečně umí nahrávat, ovšem příchod nových set-top-boxů s pevným diskem to neznamená. Namísto toho Telefónica O2 u nejrozšířenější české IPTV služby nabídla funkci vzdáleného nahrávání, které lze nastavit nejen na televizní obrazovce, ale také přes webové rozhraní nebo z mobilního telefonu. Mají zákazníci důvod jásat? Nebo by nové set-top-boxy byly vhodnější?

Uživatelé IPTV služby O2TV to mají s nahráváním pořadů dlouhodobě komplikované. V případě DVB-T, DVB-S nebo DVB-C není problém pořídit si set-top-box s vestavěným pevným diskem. Pak je nahrávání pořadů velmi jednoduché. To v případě O2TV se o set-top-boxech s vestavěným pevným diskem léta pouze spekuluje a zatím kde nic, tu nic. Nahrávání tak až do konce letošního června bylo možné pouze po připojení samostatného rekordéru k set-top-boxu, což není příliš komfortní řešení na poměry digitálního věku.

O2TV - menu nahrávání
Nová položka ‚Nahrávání‘ v menu O2TV. Klikněte si pro zvětšení.

Od července nově Telefónica O2 nabízí zdarma (resp. jako součást služby) uživatelům O2TV nahrávání pořadů, ovšem nikoliv díky novým set-top-boxům. Telefónica O2 využila jednu z mnoha možností IPTV technologie a nabízí vzdálené nahrávání pořadů do úložiště hostovaného v rámci své infrastruktury. Jenže aplikované řešení má řadu praktických omezení a rozhodně jej nelze chápat jako náhradu za set-top-boxy s pevným diskem.

O2TV pořad nahraje, ale jen na týden

Zřejmě nejdůležitějším omezením služby je, že na zhlédnutí nahraných pořadů mají uživatelé týden, poté dojde k jejich automatickému smazání. Pokud se tedy chystáte na delší dovolenou a těšíte se, že si takto nahrajete své oblíbené pořady, O2TV vás zklame. Navíc poskytnuté úložiště pojme jen deset hodin záznamu, což není mnoho. Ve srovnání se set-top-boxy s HDD tedy v tomto ohledu nahrávání O2TV neobstojí.

O2TV - nahrané pořady
Každý nahraný pořad bude uchován jen týden. Klikněte si pro zvětšení.

Z určitého úhlu pohledu se jako problém jeví prodlužování nahrávek o deset minut. Samozřejmě, že na některých kanálech je to nutnost kvůli posunu programu vinou reklamy nebo neplánovaně protažených přímých přenosů. Někdy v praxi ani těch deset minut nestačí. Ale na některých kanálech je tento extra čas zbytečný, protože byste si podle jejich vysílacího plánu takřka mohli nastavovat hodinky. Bylo by proto užitečné, kdyby se dalo tento extra čas nastavit dle potřeby. Nelze.

Set-top-boxy resp. různé digitální rekordéry nabízejí v závislosti na kapacitě pevného disku řádově desítky až stovky hodin záznamu, který se skladuje po neomezenou dobu. Není tak problém v létě se vydat raději k vodě a oblíbené seriály si nechat až na škaredé zimní dny. Nebo nahrát si celý seriál a pak si dopřát malý maraton. To vše nahrávání O2TV nyní neumožňuje. Samozřejmě, že srovnáváme nesrovnatelné, ale to si naběhla sama Telefónica O2, když se aktivně pustila při představení nové služby ke srovnání s konkurencí využívající právě set-top-boxy s pevnými disky.

O2TV -  potvrzení nahrávání
Nahrát lze celkově 600 minut, kvóta se tedy rychle vyčerpá. Klikněte si pro zvětšení.

Na rozdíl od konkurence u nás zákazník pro nahrávání nepotřebuje žádný speciální přístroj. Bezplatně mu poskytneme vyhrazený prostor na vzdáleném disku. Služba je naprosto jednoduchá, bez složité obsluhy, uvedl při spouštění služby Aleš Veselý, marketingový ředitel segmentu domácností společnosti Telefónica O2 Czech Rebublic. Když už tedy bylo řečeno A, je potřeba dodat také to pověstné B.

Plusem ale naopak je, že najednou lze nahrávat i více pořadů, což je jinak doménou zařízení s více tunery. Ne všechny pořady se ovšem dají nahrávat. Blokováno je nahrávání z HD kanálů, ovšem těch zatím O2TV pohříchu nemá zrovna přehršel, takže toto omezení tolik nebolí. Dále nelze nahrávat z kanálů pro dospělé nebo regionální vysílání České televize.

Důležité je upozornit, že služba je koncipována na dopředu plánované nahrávání. Telefónica O2 udává, že požadavek na nahrávání pořadu je třeba zadat nejméně tři minuty před vysíláním daného pořadu. Na dálkovém ovladači tedy není na nahrávání namapované některé z tlačítek, které by rychle umožnilo spustit nahrávání již běžícího resp. právě začínajícího pořadu. Jeho náhradu uživatelé nenaleznou ani v hlavním menu O2TV.

S funkcí nahrávání také nepřichází time-shift obvyklý pro digitální rekordéry (ať už samostatné nebo kombinované se set-top-boxy). Rovněž nelze spustit si přehrávání pořadu, ještě než úplně doběhne jeho záznam. Čili využití pro set-top-box s pevný diskem by se určitě stále našlo.

Nahrávat lze i přes mobilní telefon

K plánování nahrávání lze použít elektronického programového průvodce na televizní obrazovce nebo je možné nahrávací plán spravovat přes webové stránky služby či z mobilního telefonu (m.o2-tv.cz). Nejpohodlnější je zřejmě klasické webové rozhraní, protože TV průvodce O2TV má hodně pomalé odezvy a pracuje se s ním krajně nepohodlně.

O2TV -  TV průvodce
TV průvodce nově slouží i k plánování nahrávání. Klikněte si pro zvětšení.

Správa nahrávání přes počítač nebo mobil vyžaduje registraci a zadání aktivačního kódu, který uživatelé naleznou v menu O2TV na své televizní obrazovce (Nastavení služeb/aktivační kód). Možná by někdo mohl očekávat, že ovládání přes web bude realizováno skrze zákaznické rozhraní Moje konto (kde lze mj. doobjednávat třeba nové programové balíčky k O2TV), nebo že alespoň bude sdíleno přihlašovací jméno a heslo, ale tak tomu není. Je nutná další separátní registrace.

O2TV - nahrávání přes web
K plánování nahrávání lze použít i TV program na webu služby. Klikněte si pro zvětšení.

Ovládání nahrávání z mobilu Telefónica O2 avizovala již v úvodu roku 2009 na konferenci Milníky digitální televize. Bez problémů jej lze ovládat třeba z browseru Opera Mini (zkoušeno na verzi 5 Beta pro Windows Mobile). V profilu pořadů, které jsou vždy odkazovány z televizního programu, tedy nyní nově vedle SMS upozornění přibyla funkce pro naplánování nahrávání daného pořadu. K dispozici je i přehled naplánovaných nahrávání a správa existujících nahrávek. Telefónica O2 slibuje ještě speciální obslužnou aplikaci pro iPhone.

O2TV - náhrávání a mobil
Nahrávání O2TV lze spravovat i přes mobil. Klikněte si pro zvětšení.

Přístup k plánování resp. správě nahrávání přes Internet (resp. web) není omezeno jen na síť Telefóniky O2. K ověření identity totiž samozřejmě slouží jméno a heslo podepřené při registraci zadáním výše zmíněného aktivačního kódu. Bez problémů tak lze přistupovat k mobilnímu nahrávání třeba i ze sítí konkurenčních mobilních operátorů nebo přes veřejné bezdrátové sítě a tak dále.

Pro pořádek si upřesněme, že nahrávání lze sice naplánovat prostřednictvím počítače či mobilu, ale sledování nahraných pořadů je možné jen na televizní obrazovce přes IPTV set-top-box vždy na dané přípojce. Přehrávání přes počítač nebo dokonce na mobilu možné není.

O2TV umí nahrávat, jásat či plakat?

Z nové služby mám rozporuplné pocity. Kdyby se jí Telefónica O2 nesnažila proklamovat jako alternativu k set-top-boxům s pevným diskem, tak ji budu hodnotit veskrze kladně. Splňuje víceméně to, co si méně náročný uživatel může od služby tohoto charakteru přát, a osobně se mi velmi líbí obsluha nahrávání přes mobil. Jenže jako náhrada mnohokrát zmiňovaných set-top-boxů s pevným diskem tato služba neobstojí a z technologického hlediska by ani obstát neměla.

KL22_nominace

Je něco jiného realizovat nahrávání přímo na zařízení u koncového spotřebitele a něco jiného nahrávat pořady u poskytovatele služby. Oba přístupy mají svá pro a proti a také svá typická využití, pro která jsou vhodná. Optimální by tedy byl souběh této služby s volitelným pronájmem set-top-boxů s pevným diskem, kam by se vešlo mnohem více hodin záznamu, jenž by nezmizel za pouhý týden do propadliště digitálních dějin. Zatím je tu ale jen nahrávání v této podobě. Pokud netrpělivě čekáte na set-top-box s pevným diskem, tak vás toto řešení nemůže plně uspokojit.

Na úplný závěr bych ještě shrnul heslovitě pozitiva a negativa služby z pohledu koncového uživatele. Mezi pozitiva počítám snadné nahrávání přes web a mobil, nahrávání více pořadů najednou a poskytování služby bez dalších poplatků. K negativům bych si dovolil přiřadit limit záznamu na deset hodin, pouze týdenní uchovávání nahraných pořadů a dosti nepohodlnou práci s TV průvodcem.

Které zařízení (nejčastěji) používáte k nahrávání televizního vysílání?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.