Hlavní navigace

Odvážné děti na Facebooku

10. 9. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Pokud je dítěti třináct a víc, může mít profil na Facebooku. Mladší děti by na Facebooku podle pravidel být neměly, realita je ale jiná. Můžete potkat kojence, jejichž profily aktualizují rodiče, nebo desetileté děti, které si jednoduše hrají na velké. Což může být nebezpečné…
Jan Handl

Ilustrace: Nenad Vitas

Téma děti na Facebooku mi připomněl nedávný případ rozzlobeného otce dvanáctileté slečny, která si na Facebook dala odvážné fotografie. Pán Facebook žaluje, a to i přesto, že jeho dcera by na největší sociální síti světa neměla vůbec být. Kdyby se držela pravidel, musela by si na své uvedení na Facebook rok počkat. Kromě toho Facebook víceméně úspěšně bojuje s erotikou, ta je stejně jako děti do třinácti let nelegální.

Případ ze Severního Irska je kuriózní. Dvanáctiletá slečna nebyla nijak zneužita, na Facebook vstoupila sama a dobrovolně, stejně tak tam i sama vložila inkriminované fotky. Otec tvrdí, že jeho dcera byla díky fotkám na Facebooku v ohrožení. Hrozbou jsou podle něho ti zlí pánové, kteří dříve postávali před základkami a lákali holčičky na lízátko. Nyní se tito pánové přesunuli na Internet. Pan otec má pravdu, je to opravdu nebezpečné. Ale místo toho, aby po zjištění aktivit své dcery rázně zakročil a dal slečně na zadek, žaluje Facebook. Jasně, z toho, že zmlátí dceru, žádné peníze nekoukají, kdežto ze žaloby by něco potenciálně kápnout mohlo.

Facebook je oficiálně pro třináctileté a starší, ale nijak věk svých uživatelů nekontroluje a neověřuje. Není divu, v tom množství uživatelů by to asi nebyla žádná legrace. Právník pana otce říká, že Facebook není schopen dodržovat svá vlastní pravidla. Neměli by pravidla dodržovat spíš uživatelé? Mají podobné žaloby vůbec smysl? Právník také navrhuje, aby byli uživatelé nuceni svůj věk prokázat zadáním nějakého unikátního čísla (pas, občanka…). Facebook se sice tváří, že chce mít skutečné lidi pod pravým jménem, ale podobné omezení by určitě přineslo odliv stávajících uživatelů a nižší počty nováčků. A to by se asi lidem z Facebooku nelíbilo…

KL24

Dívka se chlubila nejenom fotkami, ale i adresou bydliště a své školy. Pokud by měla veřejný profil nebo by si mezi přátele přidala neznámé osoby, mohla by být opravdu ohrožena. Když jí otec její první profil odhalil a zrušil, prý neotálela a založila si další. Zdá se, že pan otec nebyl bez zájmu o to, co jeho dcera vyvádí, a bojoval s ní. Nakonec mu asi došlo, že vede marný boj a zažaloval Facebook. Je to možná jednodušší „řešení“ než zkrotit dceru. Podobných profilů bude na Facebooku dost. Pokud se budou množit žaloby, začne Facebook řešit, jak z toho ven.

Na Facebook se dostane každý, stačí zalhat o datu narození. Psát a sdílet je možné taky prakticky cokoliv a vyzývavé fotky dětí mohou být online dost dlouho, dokud je někdo neobjeví a nenahlásí. Děti zlobí a zlobení na Facebooku je pouze jeho zanedbatelnou součástí. Ohlídat děti na Facebooku (když už si tam založí profil) je jednodušší než v reálném životě. Možná je lepší, když se vyblbnou online pod nenápadným dohledem a za pomoci rodičů (byť proti nějakým pravidlům), než cestou ze školy…

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je kromě jiného publicista, více informací najdete na LinkedIn. Na stránkách iNazor.net odkazuje na své články pro Lupu a další média. Ze všech vymožeností moderní doby má nejraději Twitter, zajímá ho historie a píše HistorieBlog.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).