Hlavní navigace

Ondřej Hájek (eHub): Přes affiliate prodají některé e-shopy až 15 % zboží

14. 7. 2020
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Vaca
Prodej přes affiliate marketing tvoří u některých tuzemských e-shopů až 15 procent, říká Ondřej Hájek, spolumajitel jedné z českých affiliate sítí eHub. A někteří partneři online obchodů si tak vydělají měsíčně i přes čtvrt milionu, dodává.

V Česku působí v současnosti pět velkých affiliate sítí a k tomu několik menších. Údaje o tom, kolik tuzemských e-shopů affiliate marketing využívá, ale už chybí. Celkem podle srovnávače Heureka.cz existovalo v Česku na začátku letošního roku přes 46 tisíc online obchodů.

„Odhad je, že affiliate marketing využívá jako jednu z forem prodeje několik tisíc tuzemských e-shopů,“ říká k tomu v podcastu pro server Lupa.cz Ondřej Hájek ze společnosti eHub.

Rozhovor si můžete poslechnout zde:

Jeho společnost vznikla před deseti roky, Hájek tak má přehled o tom, jak se využívání affiliate marketingu během let změnilo. Podle něj se hlavně na začátku dekády snažili někteří lidé využívat nedostatky affiliate systémů, aby tak mohli získávat od e-shopů provize, na které neměli nárok.

„Dnes jsou ty systémy sofistikovanější. K takovým praktikám už takřka nedochází,“ dodává Hájek.

Co je affiliate marketing?

Zjednodušeně řečeno jde o systém, který spočívá v propagaci nějakého zboží nebo služeb prostřednictvím stránek affiliate partnerů. Mezi ně mohou patřit různé srovnávače, slevové portály, blogy, nebo i zpravodajské weby. Partneři na svých stránkách zveřejní odkaz na konkrétní e-shop a mohou za to získat podíl (provizi) z prodeje.

V podcastu mluví i o tom, na kolik si mohou na provizích z affiliate marketingu přijít jednotliví partneři e-shopů. Podle dat, které eHub zveřejňuje na svých stránkách, to může být měsíčně i více než 250 tisíc.

„Někteří partneři e-shopů to už berou jako normální byznys, založili si na to firmu. Do systému jsou ale zapojení třeba i studenti vysokých škol a ti to berou jako přivýdělek,“ říká Hájek. Zároveň ale řekl, že největší boom, kdy si třeba řada blogerů myslela, že rychle a bezpracně přes affiliate vydělá velké peníze, dávno pominul.

BRAND23 Workshop

V rozhovoru popisuje i to, jak přesně nyní probíhá trackování uživatelů, kteří nakupují přes affiliate odkazy. Mluví také o další budoucnosti této oblasti e-commerce.

V podcastech zpovídáme na Lupě osobnosti z tuzemské e-commerce, IT, startupů i dalších oblastí. Všechny naše podcasty najdete zde (případně si nás můžete naladit na Apple Podcasts, Spotify nebo PodBean, některé si můžete pustit i jako videorozhovor).

Autor článku

Autor je od ledna 2018 ředitelem médií vydavatelství Internet Info. Předtím 6 let vedl zpravodajskou sekci portálu iDNES.cz, ještě předtím byl několik let reportérem celostátní redakce MF DNES. Občas si rád něco napíše.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).