Hlavní navigace

OneDrive je tu, SkyDrive patří minulosti

19. 2. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Cloudové úložiště SkyDrive podstoupilo nucený rebranding. Teď se oficiálně jmenuje OneDrive. Microsoft s novým názvem zavádí i některé novinky. O jaké jde?

Microsoft překřtil cloudové úložiště SkyDrive na OneDrive. Stalo se tak o něco dříve, než se očekávalo. Ještě minulý týden samotný Microsoft tvrdil, že k nucené změně názvu dojde v řádu několika týdnů. Jako věrohodné se tak jevily spekulace, že OneDrive přijde až s jarní aktualizací pro Windows 8.1 označovanou jako GDR1.

OneDrive je de facto původní SkyDrive, ale přece jen s několika novinkami. Microsoft například zmiňuje, že aplikace pro Android má nově podporovat automatickou zálohu fotek, ale to nemůžeme potvrdit. Kromě jejího přejmenování ze SkyDrive na OneDrive jsme si jiných změn nevšimli. V nastavení se žádné tradiční volby pro zálohu fotek neobjevují.

Bonusový a referenční program nyní umožňují navýšit kapacitu o 8 GB. Bezplatně tak lze získat až 15 GB.

Každopádně již zřetelnou novinkou je bonusový program, v rámci kterého Microsoft nabízí bezplatné zvýšení kapacity úložiště. Prozatím o 3 GB uživatelům, kteří OneDrive začnou používat právě pro zálohu fotek. Rozběhl se také program referencí, ale k „nejštědřejším“ nepatří. Za získání nového uživatele Microsoft nabízí pouze 500 MB, kdežto třeba Copy.com 5 GB.

Navíc referenční program umožňuje navýšení kapacity úložiště pouze o 5 GB. Další novinkou je úprava fakturace. Vedle dosavadní roční fakturace si lze vybrat i měsíční fakturaci, takže platba je rozložena do menších měsíčních poplatků umožňujících větší škálovatelnost. Kapacitu úložiště si lze z měsíce na měsíc zmenšit či zvětšit, aniž by uživatel příliš tratil.

BRAND

K roční fakturaci se přidává měsíční fakturace. Více propagována je možnost navýšení kapacity úložiště s předplatným služby Office 365 pro domácnosti.

Největší očekávaná novinka však dosud chybí. Řeč je o sdílených, resp. spoluvlastněných složkách, ke kterým by další uživatelé mohli získat plnohodnotný přístup z webového rozhraní i mobilních aplikací. Spoluvlastněné složky by se také měly dát synchronizovat stejně jako vlastní složky, což má výrazně usnadnit spolupráci. Tuto novinku však Microsoft prozatím neoznámil.

SkyDrive (dříve Windows Live SkyDrive) se na OneDrive mění po prohraném sporu Microsoftu o značku „Sky“ s britskou televizní společností BSkyB. Přestože Microsoft vlastní a již provozuje doménu onedrive.com, nový OneDrive je stále bez přesměrování dostupný i ze staré adresy skydrive.live.com, kde sídlil ještě jako Windows Live SkyDrive.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).