Hlavní navigace

OneDrive na Windows Phone naznačuje budoucnost aplikace úložiště

7. 3. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Microsoft
Windows Phone ještě nejsou mrtvá. Microsoft právě zde naznačuje směr vývoje tzv. universální aplikace OneDrive pro Windows 10. Co je nového?

Microsoft zřejmě „kuchtí“ druhý velký update (GDR 2) pro Windows Phone 8.1, aby uživatelům v předstihu nabídl novinky, které měla přinést až Windows 10. Redmondští se do jejich uvedení snaží s Windows Phone uhájit alespoň to malé pracně a draze dobyté území. Systém zkrátka nesmí tzv. morálně zastarat.

I to bude jeden z důvodů, proč vyšel nový OneDrive pro Windows Phone, který ukazuje další směr vývoje přístupové aplikace. Uživatelé nově mohou používat více účtů najednou bez neustálého odhlašování a přihlašování. Již dříve byla zavedena možnost současně používat osobní OneDrive a OneDrive for Business.

Pozor na záměnu těchto funkcí. Možnost používat souběžně osobní OneDrive a OneDrive for Business není žádnou novinkou. Redmondští však nyní přidali podporu kombinace více různých účtů nehledě na jejich typ (osobní či pracovní), což dosud OneDrive na žádné platformě neumožňuje bez odhlašování a přihlašování.

Nově lze též chránit přístup do aplikace a potažmo do úložiště pomocí PIN kódu. Zadání krátké číselné kombinace je rychlejší než opakované přihlašování a odhlašování. Zvláště při kumulaci více uživatelských účtů. Dobře zvolený PIN kód přitom pro základní ochranu aplikace v odloženém chytrém mobilu postačuje.

Rozvoj mobilní aplikace OneDrive pro Windows Phone má smysl, protože ji zřejmě nebude těžké předělat na universální aplikaci pro Windows 10. Universální aplikace budou podporovat počítače, tablety, mobily i herní konzoli Xbox One. Jejich ovládání se přizpůsobí zařízení. Na počítačích poběží v klasickém i dotykovém prostředí.

Microsoft rozvíjí správu a sdílení fotografií

OneDrive pro Windows Phone nově podporuje už dříve představená fotoalba, která byla zatím dostupná pouze přes webové rozhraní a mobilní aplikaci pro iOS. Fotoalba mohou obsahovat fotografie (resp. obrázky obecně) z různých složek úložiště. Navíc mají upravené rozhraní, kde se snímkům dostává více prostoru na displeji zařízení.

Fotoalba lze přes OneDrive pro Windows Phone nejen prohlížet, ale také vytvářet a sdílet. Sluší se připomenout, že se při aktivaci automatické zálohy fotografií z mobilního zařízení kapacita úložiště zvýší o 15 GB. Bonus nemá časové omezení, takže základní kapacitu úložiště lze regulérně zdarma navýšit z 15 GB na 30 GB.

Cloud23

Microsoft se nechal slyšet, že podporu fotografií považuje vedle spolupráce s Office za klíčovou oblast pro další rozvoj úložiště. Zřejmě i proto, že jeho velký a dnes už nejen internetový rival Google v této oblasti dlouhodobě tápe. Dnes má fotografie roztříštěné do tří služeb: Picasa Web Albums, Google Plus a Google Drive.

Redmondští aktualizovali OneDrive API

Microsoft kolem úložiště OneDrive buduje ekosystém aplikací v čele s Office, ovšem zároveň dává prostor nezávislým tvůrcům aplikací. Nyní vyšlo aktualizované OneDrive API. Především optimalizuje možnosti zpracování objemných souborů s ohledem na už dříve zavedenou podporu souborů až do 10 GB.

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).