Hlavní navigace

"Operace Žižkov" byla úspěšná a práce posádky Kamov K-32 bezchybná

Autor: 115393
Lukáš Polák

Téměř s precizností a přesností švýcarských hodinek usadila včera posádka tamního vrtulníku Kamov K-32 na vrchol pražského vysílače v Mahlerových sadech tubus pro novou anténu, ze kterého bude do budoucna šířeno několik digitálních multiplexů. Již 31. října bude na kanále 53 zahájeno vysílání veřejnoprávního multiplexu 1 na kanále 53 s programy České televize a Českého rozhlasu a ve stejný den na kanále 41 také komerční multiplex 2. Nejen, že se celé akce zúčastnilo kromě široké novinářské obce a civilistů také vedení ČRa, ale vše pravděpodobně sledovala také samotná generální ředitelka Jane Hannah.

Doba čtení: 5 minut

Přípravy na Operaci Žižkov

České Radiokomunikace (ČRa) včera provedly na pražském vysílači na Žižkově přípravy na zahájení digitálního vysílání. Technici ČRa ve spolupráci s posádkou švýcarského vrtulníku Kamov K-32 vyměnili starý tubus za nový, který byl složený ze dvou částí o celkové hmotnosti přibližně devět tun. Start celé operace byl naplánován na osmou hodinu ráno, a to i přesto, že bylo v Praze deštivé počasí a foukal mírný vítr. Ještě kolem půl deváté se ale poslední neposlušní pejskaři pohybovali se svými miláčky v okolí žižkovského vysílače. Na vše dohlíželi policisté, záchranná služba i hasiči. S prvním vzletem vrtulníku se počítalo přibližně o půl deváté. Kavárna Café Chef, která se nachází v těsné blízkosti Mahlerových sadů, byla v obležení novinářů, a to včetně televizních štábů České televize, NovyPrimy. ČT navíc po celou dobu vstupovala do vysílání kanálu ČT 24 přímo z místa. V 8:44 konečně povolilo řízení letového provozu let vrtulníku Kamov. V areálu zůstal už pouze jeden vůz záchranné služby a tři hasičské vozy.

Operace Žižkov – odstranění starého tubusu – 6. října 2008
Operace Žižkov - 6. října 2008
Operace Žižkov - 6. října 2008
Operace Žižkov - 6. října 2008
Operace Žižkov - 6. října 2008

Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz (po rozkliknutí obrázek zvětšíte)

UNIKÁTNÍ FOTOGALERIE: Výměna antény žižkovského vysílače na 58 snímcích Ivany Dvorské

První část: Odstranění starého „prstu“

Přesně v devět hodin přiletěl nad Mahlerovy sady vrtulník Kamov K-32 a odstranil dle plánu první část analogové antény z vysílače Žižkov, kterou uvnitř tubusu odmontovali technici. Tento krok vzbudil velký zájem kolemjdoucích i automobilistů. Kamov odložil anténu do Mahlerových sadů, odletěl a čekalo se na jeho opětovný přílet. Celá akce s prvním tubusem trvala přibližně devět minut. V čase 9:12 až 9:20 odstranil vrtulník Kamov další část analogové antény ze Žižkova. Ten měl své dočasné stanoviště v Riegrových sadech. Vše probíhalo podle plánu, i když bylo chladnější počasí. Dobrou zprávou byla alespoň na chvíli skutečnost, že přestalo pršet. Déšť se ale po čase opět objevil. O půl desáté odstranil vrtulník ze žižkovského vysílače poslední část analogové antény. Věž v Mahlerových sadech byla v tu chvíli tedy bez tubusu. Do přibližně půl jedenácté dopoledne si vzal vrtulník i jeho posádka pauzu.

Operace Žižkov – nasazení nového tubusu – 6. října 2008
Operace Žižkov - 6. října 2008
Operace Žižkov - 6. října 2008
Operace Žižkov - 6. října 2008
Operace Žižkov - 6. října 2008

Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz (po rozkliknutí obrázek zvětšíte)

Druhá část: Nasazení nového tubusu

Chvilku před půl jedenáctou dorazil nad Žižkovský vysílač opět vrtulník Kamov K-32 spolu se švýcarskou posádkou, aby pokračoval v započaté operaci. Přišla na řadu její druhá část, kdy se měl zapojovat nový tubus. Jeho první část, která byla usazena v 10:28, byla určena pro analogové vysílání s horizontální polarizací. Od půl jedenácté očekávali novináři, přihlížející i složky záchranné služby další přílet vrtulníku Kamov K-32. Na ten si však museli počkat téměř až do dvanácté hodiny. Celé akci byli přítomní také představitelé ČRa Kamil Levinský, ředitel pro transformaci ČRa; Jiří Vykydal, vedoucí útvaru rozvoje a investic ČRa; Kamil Chalupa z agentury Ogilvy PR a odtud také Marie Fianová. Nechyběl ani Jakub Erben z bezpečnostní agentury Erbes. Celé akci údajně dokonce přihlížela i samotná generální ředitelka Radiokomunikací Jane Hannah, která se však médiím a publicitě docela úspěšné vyhýbá, a tak nebyla v centru jejich zájmu. V době od přibližně půl jedenácté technici ČRa montovali záchytné šrouby do analogového tubusu a připravovali se na připojení části pro digitální vysílání. Švýcarský vrtulník Kamov K-32 komunikoval s řídící věží Kbely na kmitočtu 120,875 MHz a používal volací znak HBZFX. Ten, kdo měl přijímač pro letecké pásmo (skener), věděl, kdy vrtulník vyletí, již s předstihem, protože před každým startem dostal od věže informaci o počasí a povolení ke startu. V pauzách „seděl“ na Vinohradech na hřišti Sokola v Polské ulici.

Operace Žižkov – zákulisí – 6. října 2008
Operace Žižkov - 6. října 2008
Operace Žižkov - 6. října 2008
Operace Žižkov - 6. října 2008
Operace Žižkov - 6. října 2008

Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz (po rozkliknutí obrázek zvětšíte)

Radiokomunikace: Operace byla úspěšná

Byla to velká a náročná akce, na kterou jsme se připravovali několik měsíců a zapojili jsme do ní i experty z Českých Radiokomunikací a z mnoha dalších specializovaných firem. Nyní můžeme spustit digitální vysílání s vyšším výkonem a zlepšit tak pokrytí Prahy i středních Čech, řekla při příležitosti úspěšného dokončení akce Jane Hannah, generální ředitelka ČRa. Pro úspěšnost akce byla kromě počasí důležitá vstřícnost veřejnosti, nápomocna byla i policie, záchranná služba, hasiči i Městská část Praha 3. Ve spolupráci s Českými Radiokomunikacemi jsme minimalizovali negativní dopady na naše občany a jsme velmi rádi, že vše proběhlo bez potíží, sdělila starostka městské části Praha 3 Milena Kozumplíková. Jak konstatovala mluvčí Radiokomunikací z agentury Ogilvy PR Marie Fianová, nový anténní nástavec má vertikální polarizaci, což je výhodnější nastavení pro městské vysílače. Takový signál se lépe šíří v ulicích, uvnitř budov a je vhodnější pro mobilní příjem. Příměstský vysílač Cukrák bude i nadále vysílat s horizontální polarizací, upřesnila Fianová. Kombinace vertikální a horizontální polarizace je v západní Evropě běžná u vysílání pro velká města. Radiokomunikace proto zvolily tento způsob pokrytí Prahy a okolí, aby divákům umožnili více možností příjmu. Do zapnutí digitálního vysílání se zvýšeným výkonem proběhne na žižkovském vysílači ještě několik testů anténního systému. Koncem října bude z tohoto stanoviště do nové antény spuštěn veřejnoprávní multiplex 1 na kanále 53 (ČT1, ČT2, ČT4 Sport, ČT24 a 7 okruhů veřejnoprávního rozhlasu) a 31. října na kanále 41 také komerční multiplex 2 Českých Radiokomunikací (TV Nova, TV Prima). Žižkovský vysílač bude vysílat s výkonem okolo 32 kW, doplní ho příměstský vysílač Cukrák s výkonem 100 kW.

Fotogalerii s 58 obrázky z Operace Žižkov najdete zde.

O OPERACI ŽIŽKOV JSME JIŽ NAPSALI:
Podrobnosti o výměně antény na pražském vysílači Žižkov
„Operace Žižkov“ se blíží, Praha bude digitalizovat
Operace Žižkov: jak vrtulník s digitálním vysílačem uzavře ulice Prahy

Ilustrační fotoaparát

FOTOSOUTĚŽ: Vyfoťte výměnu antény a vyhrajte set-top-box!

Server DigiZone.cz ve spolupráci s Českými Radiokomunikacemi vypisuje soutěž o nejlepší fotografie z výměny televizní antény na vysílačích Praha – město (Žižkov) a Krašov. Soutěž proběhne ve dvou kategoriích: nejlepší jednotlivá fotografie a soubor fotografií (do maximálního počtu šesti snímků). Zúčastnit se mohou všichni zájemci bez omezení věku. Podrobnosti

Anketa

Měli jste možnost sledovat Operaci Žižkov

Našli jste v článku chybu?