Hlavní navigace

Operátoři: LTE už v Česku pokrývá přes 80 procent populace

7. 1. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Data jsou budoucnost a operátoři proto staví, jak rychle to jde. A najednou to jde a pokrývají se kromě dálnic i třeba sjezdovky.

Někde se už začíná mluvit o 5G, ale napřed se musí vytěžit generace čtvrtá. Operátoři hlásí za loňský rok výrazný nárůst pokrytí technologií LTE a procentuální pokrytí populace (což není to samé, jako pokrytí území) už tak začíná na osmdesáti procentech. 

"Naše síť se loni rozrostla o více než dvě tisícovky vysílačů na celkových zhruba 3 700,“ tvrdí technologický ředitel T-Mobilu Vladimír Klein s tím, že letos chtějí LTE pokrytí rozšířit na téměř celou populaci Česka. 

T-Mobile hlásí na konci roku 82procentní pokrytí LTE a 96 procent v případě rychlého internetu včetně 3G. Podobně je na tom i O2, které s T-Mobilem sdílí sítě. „Teď jsme na osmdesáti procentech, ale do konce letošního roku budeme na 99 procentech, zároveň letos chceme zahušťovat pokrytí,“ vysvětluje mluvčí O2 Lucie Pecháčková

Vodafone se chlubí nejvyšším pokrytím. „Máme 97 procent populace pokryto LTE. Jsou to všechny naše frekvence, tedy 800, 900, 1800 a 2100,“ popisuje mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová a dodává, že operátor má momentálně v provozu 4 207 vysílačů s LTE. „Jedná se o vysílače jak v ostrém, tak ještě zkušebním provozu,“ dodává.

Mapa pokrytí ČTÚ je opatrnější a pokrytí odhaduje o pár procentních bodů nižší. Podle Kuklové jde ale o rozdíly v metodice. „ČTÚ má nastavené kritérium 2 Mbps uvnitř budovy. My dlouhodobě udáváme všechny naše statistiky 1 Mbps venku,“ vysvětluje Kuklová.

Na rozdíl od zdlouhavého pokrývání populace signálem 3G je situace u LTE jiná. Na rozšíření signálu do měst, turistických center nebo i na dálnice, stačily operátorům necelé dva roky. 

Cloud23

Rychlé pokrývání přineslo i kontroverze, když se O2 domluvilo s T-Mobilem na sdílení sítí bez účasti Vodafonu.“Tahle země byla do jisté míry unikát. Ta nespolupráce od začátku byla tak výrazná, že to vedlo ke zbytečným nákladům. Dneska vidíte u dálnice na jednom kusu tři věže, ale dál není pokryto nic,” komentoval situaci bývalý technologický šéf O2Petr Slováček.  

Firmy mohou díky rozložení nákladů ušetřit podle odhadů až třicet procent. Vodafonu se to ale nelíbí a se stížnostmi se dostal až k Evropské komisi

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).