Hlavní navigace

Otazníky kolem Ulozto: Pomůže firma spoluvlastněná Milošem Petanou?

2. 8. 2012
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Málokterý projekt na českém Internetu vzbuzuje takové emoce jako server Uloz.to. Když jeho majitelé začali vyjednávat s organizací IFPI, která zastupuje velké hudební vydavatele, vypadalo to, že Uloz.to začne prodávat legálně získanou hudbu. Uplynulo několik měsíců a kolem Uloz.to je klid po pěšině. Nebo není?

Na začátek jedno upozornění: získat od zainteresovaných aktérů přesné informace o tom, co se s Uloz.to děje, je skoro nemožné. Na většinu pokusů o kontakt buď vůbec nereagují, nebo slíbí, že na novinářské otázky odpovědí, a pak nic nepošlou. Přesto existují indicie a souvislosti, podle kterých to vypadá, že se kolem Uloz.to opět něco děje. Pojďme si je shrnout a trochu si zaspekulovat.

AKTUALIZACE 2.8.2012, 9:00: Odpovědi zástupců provozovatele Uloz.to redakci dorazily až po uzávěrce tohoto článku, najdete je v kompletní podobě na konci článku.

Už na konci loňského roku začaly v kuloárech kolovat informace – nutno říci, že neoficiální a nepotvrzené – že provozovatelé Uloz.to získali vlivného spojence z mediální branže, který serveru pomohl urovnat zjitřené vztahy s českou pobočkou Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI). Ještě v říjnu totiž zástupci IFPI hrozili, že proti Uloz.to a podobným serverům pro sdílení obsahu zasáhnou formou občanskoprávních žalob.

Únorová dohoda mezi vydavateli hudby a zástupci firmy Nodus Technologies, která Uloz.to provozuje, říkala, že server bude za nabízení hudby ke stažení labelům platit a svým uživatelům ji bude prodávat – podobně, jak to těsně před svým koncem sliboval známý server Megaupload. Ulozto by tak přímo konkurovalo projektům typu MusicJet, které za měsíční paušál nabízejí uživatelům přístup k hudebnímu obsahu.

Žádný investor není

Oním prostředníkem, který měl pomoci tuto dohodu zprostředkovat, byl podle informací Lupy Miloš Petana, majitel hudebního vydavatelství Supraphon a někdejší vlastník společnosti Global Inspiration, která stála za vznikem videoserveru Stream.cz. Když se jeho jméno v souvislosti s firmou Nodus Technologies na jaře objevilo, ptali jsme se ho, zda se do ní chystá kapitálově vstoupit. Petana to tehdy odmítl.

„Do Uložto.cz kapitálově nevstupuji. Jako spoluvlastník hudebních a audiovizuálních obsahů mám právě opačný zájem, než jejich pirátské šíření,“ uvedl v dubnu. A ve stejném duchu se vyjádřili také zástupci Ulozto. „Tato informace se v žádném případě nezakládá na pravdě. Do firmy Nodus Technologies, která Uloz.to provozuje, žádný investor nevstoupil, podíl jsme nikomu neprodali, tedy ani panu Petanovi. Zatím nic takového ani nemáme v plánu,“ prohlásil spolumajitel firmy Jan Karabina.

Jenže to neznamená, že by mezi Petanou a lidmi provozujícími Ulozto nemohla existovat jiná forma spolupráce, která by mohla vyústit například do přípravy nového serveru pro prodej digitální hudby.

All your videos belong to us

Na začátku letošního května byla do českého obchodního rejstříku zapsána firma Allvideo s.r.o. Jejími dvěma jednateli se stali Mgr. et Mgr. Jan Dienstbier, Ph.D. a Karolína Hájková, kteří původně ve společnosti drželi každý 50 procent. Podle našich informací je Dienstbier dobrým kamarádem Jana Karabiny, spolumajitele firmy provozující Uloz.to.

Možnému spojení mezi Allvideo s.r.o. a firmou Nodus Technologies napovídá i doména Allvideo.cz. Jan Dienstbier si ji zaregistroval v březnu letošního roku a od té doby doména běží na serverech Nodus Technologies. Tedy přesněji řečeno: běžela na nich až do chvíle, než jsme o ní začali u Dientsbiera a Karabiny zjišťovat podrobnosti. Včera byl její provoz převeden na servery jiné společnosti.

Výpis z registru (WHOIS) k 24.7.2012.

Výpis z registru (WHOIS) k 24.7.2012.

Výpis z registru (WHOIS) k 1.8.2012.

Výpis z registru (WHOIS) k 1.8.2012.

Na serveru zatím není žádný obsah, ze kterého by se dalo usuzovat, jaké služby nabídne. Zajímavé ale je, že se v nově vzniklé firmě brzy po jejím vzniku objevilo další nám už známé jméno: na začátku června Karolína Hájková převedla svou polovinu společnosti Allvideo s.r.o. na Miloše Petanu.

Na nově založenou firmu jsme se ptali Petany, Dienstbiera, i zástupců Nodus Technologies, od nikoho jsme však na naše otázky nedostali odpověď. Dál tak můžeme jen spekulovat. Chystá snad Petana společně s lidmi provozujícími Ulozto novou službu pro prodej digitální hudby nebo videa? A je touto službou právě zmiňovaný server Allvideo.cz?

Jistě by to dávalo smysl. Allvideo by se mohlo formálně tvářit jako nezávislý projekt. Petana by mohl pomoci s vyjednáním práv na prodej hudby. A server Ulozto by se jako tuzemská jednička v distribuci multimédií postaral o technické řešení a pojistil by si formální pozici neutrálního úložiště dat. Pro další budoucnost serveru to totiž může být velmi důležité.

Kriminální ústředna pátrá – nebo ne?

Podle našich informací se nedlouho po lednovém vypnutí serveru Megaupload začala o firmu Nodus Technologies intenzivně zajímat Policie ČR. Nikoliv však z vlastní vůle, ale kvůli tlaku ze strany americké FBI. Američané začali policejní vyšetřovatele nejen v Česku, ale i v okolních zemích, zásobovat důkazním materiálem, získaným prostřednictvím odposlechů a monitoringu. Současně tlačili na to, aby byl tento důkazní materiál využit pro účely vyšetřování.

Česká policie dnes ale popírá, že by se na základě informací od FBI o Nodus Technologies zajímala. „O uvedených aktivitách FBI nemáme žádné informace. Z tohoto důvodu jsme se o zmiňovaného provozovatele datového úložitě nezajímali,“ řekla Lupě Zuzana Součková z policejního prezidia.

Tlak zřejmě cítili také provozovatelé Ulozto, kteří v únoru slíbili, že zavedou podepisování digitálních souborů MD5. To by z části umožnilo eliminovat neustálé opětovné nahrávání již jednou zakázaného závadného obsahu. Nicméně to neřeší skutečnost, že soubor stačí jen mírně upravit a s jiným MD5 jej bude možné opět nahrát.

Stejně tak se provozovatelé Ulozto zavázali, že majitelům obsahu poskytnou zvláštní formulář pro hlášení závadného obsahu. Po podepsání smlouvy s Ulozto má být takto označený obsah okamžitě označen a má být zablokováno i nahrávání jiného obsahu se stejným podpisem MD5.

Že by se majitelé autorských práv s tímto řešením spokojili, ale není příliš pravděpodobné. Dokazuje to například vyjádření šéfky České protipirátské unie Markéty Prchalové na únorovém setkání ke smlouvě ACTA, kde prohlásila, že není o čem jednat a že požadují, aby obsah firem, které zastupují, nebyl na Ulozto přítomen.

AKTUALIZACE, 2.8.2012, 9:00:

Po uzávěrce dnešního vydání nám přišly odpovědi na otázky od společnosti Nodus Technologies, jejíž zástupci Lupě potvrdili, že s Milošem Petanou jednají o spolupráci stran případné distribuce hudby.

V minulosti se v médiích objevily informace, že provozovatel služby Uložto nebo prostředník, který ho zastupuje, jedná s IFPI o legalizaci služby Uložto. Probíhala tato jednání?

Společnost Nodus Technologies, provozovatel služby Ulož.to, jedná s IFPI dlouhodobě. Tématem těchto jednání však samozřejmě není legalizace služby Ulož.to, a to z jednoduchého důvodu. Služba Ulož.to je zcela standardní službou datového úložiště, odpovídá všem platným zákonům a i opatření týkající se promazávání neoprávněně sdíleného obsahu plní nad rámec povinností, které jí ukládá český právní řád. Je tedy zcela standardní službou pro přenos a ukládání velkoobjemových dat.

Na tom společnost Nodus Technologies, provozovatel služby Ulož.to, neplánuje do budoucna nic měnit a jednání s IFPI k tomuto nesměřovala. Jiná věc je zneužívání naší služby k neoprávněnému sdílení autorských materiálů členů IFPI. Proto se jednání s členy IFPI v první fázi týkala způsobu spolupráce na promazávání neoprávněně sdíleného obsahu. V poslední době také jednáme o marketingové podpoře projektů distribuce hudby, na nichž participují členové IFPI.

S jakým výsledkem?

Jednání stále pokračují, takže nelze uvádět bližší podrobnosti. Nicméně, snahou společnosti Nodus Technologies je neustále zlepšovat odstraňování neoprávněně sdílených souborů a naopak podpora standardních distribučních služeb. Proto vidíme možnou bližší spolupráci s členy IFPI pozitivně.

Spolupracuje Nodus Technologies či lidé napojení na vlastníky Nodus Technologies na nějakém projektu s panem Milošem Petanou?

V souvislosti se zmíněným jednáním se členy IFPI jednáme o spolupráci i se dvěma společnostmi, v nichž figuruje pan Miloš Petana. Jedná se o společnosti Supraphon a.s. a Allvideo s.r.o. Bližší informace ale vzhledem k probíhajícímu jednání nemůžeme zatím uvádět.

MM AI

Má společnost Nodus Technologies něco společného se společností Allvideo s.r.o.? Jsou v této firmě nějak zainteresovaní vlastníci společnosti Nodus Technologies?

Společnost Nodus Technologies, ani žádný z jejich majitelů, není majetkově provázána se společností Allvideo s.r.o.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Internetové novinařině se věnuje od roku 2005, kdy začal jako redaktor pracovat pro vydavatelství Internet Info.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).