Hlavní navigace

PayPal umí ověřit platbu otiskem prstu. Ale jenom na Samsungu

11. 4. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Majitelé Galaxy S5 mohou ode dneška ve vybraných zemích ověřovat mobilní paypalovou platbu prstem.

Samsung se na rozdíl od Apple rozhodl experimentovat a otevřel přístup k senzorům své vlajkové lodi vývojářům. Apple zatím snímač otisků ve svém jediném iPhonovém tlačítku nechává jen pro bezpečné odemykání telefonu.

První nadšenci v pětadvaceti zemích tak mohou testovat placení u partnerů PayPalu pomocí mobilního telefonu. PayPal zároveň představil aplikaci pro chytré hodinky Samsungu, které ukazují speciální nabídky obchodů v okolí a aktuální zůstatek na účtě. 

Otisky prstů ale není první alternativní cesta, jak schvalovat platby. Už loni na podzim rozjel PayPal aplikaci umožňující uživatelům najít obchody a restaurace, kde se dá pomocí virtuální peněženky zaplatit. Stejně jako ve Foursquare se uživatelé přihlásí v obchodě a vrchní vyjede objednávku jednoduchým klikem na podobiznu zákazníka.

PayPal se rozpíná i do off-line světa a od ledna testuje svůj systém bezdotykových plateb v USA, Kanadě, Francii, Británii i Německu. 

ICTZ23

Češi používají PayPal především pro platby do zahraničí. V posledních dvou letech směřovaly platby českých uživatelů prostřednictvím PayPalu zejména obchodníkům v Číně a ve Spojených státech. Loni mířilo 27 % plateb do Číny, pětina do Spojených států, 17 % do Velké Británie, 15 % do sousedního Německa a 12 % do ostatních zemí Evropské unie.

V tuzemsku jsou mobilní platby tématem převážně pro banky. Česká spořitelna na konci roku ovládla zatím ztrátový platební systém Mobito. Bezkontaktní placení telefonem pomocí technologie NFC využívá podle posledních čísel GE Money Bank řádově tisíce lidí

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.