Hlavní navigace

Peoplemetry pro rádia mají sloužit výlučně programu, nikoli prodeji reklamy

23. 2. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
23. 2. 2011

Pokud se nově ustavené Asociaci rozhlasových společností (ARO) podaří v České republice prosadit elektronické měření poslechovosti celoplošných rádií, nebude toto měření sloužit k prodeji reklamních časů, ale výlučně k programování rádií. V rozhovoru pro server Česká média to řekl generální ředitel nejposlouchanějšího českého Rádia Impuls Jiří Hrabák. V žádném případě nejde o žádné hledání konkurence pro Radioprojekt, ujistil.

K TÉMATU: Vznikla Asociace rozhlasových organizací, chce peoplemetry pro rádia

Radioprojekt je jediným oficiálním způsobem měření poslechovosti rádií v České republice a je provozovaný takzvanou dotazníkovou metodou. Na rozdíl od televizní sledovanosti se tedy poslechovost rádií nezjišťuje elektronicky, ale konsorcium agentur, které zajišťují toto měření, telefonicky oslovuje předem stanovený počet posluchačů a ptá se na jejich preference v oblasti rádií. Radioprojekt je zavedená značka, kterou respektuje většina trhu, konstatoval Hrabák.

ČTĚTE TAKÉ: Impuls zůstává na svém. Stále je nejposlouchanějším rádiem u nás

Jde o hledání cesty pro programové účely, popsal Hrabák snahu ARO o elektronické měření poslechovosti celoplošných rádií v tuzemsku. V současnosti jak Londa (provozovatel Rádia Impuls) na straně jedné, tak Lagardere (provozovatel Frekvence 1 a Evropy 2) nebo Český rozhlas na straně druhé vynakládají velké prostředky do programových průzkumů. A je možné, že možná jeden „jednoduchý“ průzkum elektronického měření poslechovosti nám může nahradit většinu dosavadních programových průzkumů, vysvětlil šéf Rádia Impuls.

CIF23

Parametry a principy průzkumu elektronického měření sledovanosti pro účely programových oddělení rádií se podle Hrabáka liší od stejného typu průzkumu, který by byl zaměřen za sběr dat pro účely prodeje reklamních časů. Kdybychom se rozhodovali k tomu, že bychom chtěli měřit elektronicky poslechovost s cílem, aby to byl průzkum, který bude primárně určen pro prodej reklamy, musel by mít úplně jiné parametry, než když se budeme snažit vytvářet průzkum, který budeme používat pro programové účely, dodal Hrabák.

ARO vznikla minulý týden a sdružuje společnosti Londa, Lagardere Active ČR a Český rozhlas, tedy provozovatele všech celoplošných rádií v České republice. Jedním z cílů této organizace je také samoregulace na rozhlasovém trhu. Česká rádia dosud žádného samoregulátora, na rozdíl od televizí a internetových společností, dosud neměla.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).