Hlavní navigace

Perličky od Kulatého stolu

13. 4. 2008
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 29
O čtvrteční digitalizační konferenci jsme toho na DigiZone.cz napsali už hodně. Po přílivu „těžkých“ informací pro vás proto máme nedělní odlehčení v podobě zajímavostí, které by se do médií jinou cestou asi nedostaly. Přesto by vás mohly zaujmout a třeba i pobavit. Poznáte totiž trnité pozadí příprav živého vstupu České televize (ČT), přesvědčíte se o řečnickém nadání šéfa Novy Petra Dvořáka a veřejnoprávní Pavel Hanuš vám předvede, že popsat slovně změny čekající Plzeňsko není jen tak.

Přípravy na živý vstup

IV. Kulatý stůl DigiZone.cz se těšil mimořádné pozornosti ČT. Vše začalo už živým vstupem z místa konání do poledních zpráv na ČT 1 a ČT 24. Pokud jste ho viděli, pamatujete si z něj možná jen to, že mi v něm redaktor Jan Hreňo zvrtal příjmení. Já se za to na něj ale nezlobím. Jednak už jsem v životě skončil párkrát i hůř než „Kácal“ a za druhé je mu omluvou, že příprava jeho vystoupení probíhala divočeji, než bych si myslel.

Normálně tohle téma dělá kolega Jakub Linka, ale ten zítra přijít nemůže. Já o tom tolik nevím, dozvěděl jsem se od něj už ve středu večer. Společně jsme si proto obsah čtvrtečního setkání i současný stav české digitalizace ve stručnosti probrali. Hovor jsme skončili s tím, že společný 90sekundový výstup doladíme na místě, kam jsem měl přijet nejpozději v 11:45.

Před tímto telefonátem jsem měl za to, že bude stačit, když na konferenci startující v jednu odpoledne dorazím až po poledni. Na 11. hodinu jsem měl už totiž domluvený rozhovor s předsedou Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Václavem Žákem (přečtete si v úterý). Naštěstí to není ze Škrétovy ulice nad Muzeem do dolní části Václavského náměstí daleko, a tak jsem se rozhodl stihnout obojí.

Hotel Adria jsem tentokrát poznal podle přenosového vozu České televize před jeho vchodem. Jana Hreňa jsem ale na první pohled nikde neviděl. Vyběhl jsem tedy do salónku Neptun v 1. patře, kde jsem ale narazil jen na kolegyně ze společnosti Internet Info. ČT tady byla, ale šli někam jinam do hotelu. Kam, to nevíme, dozvěděl jsem se jen. Vzal jsem si proto aspoň čerstvě vytištěný materiál s mapami české digitalizaci a vrátil se na recepci. Štáb ČT jsem nakonec našel podle telefonátu a po stopování kabelu od přenosového vozu.

Pojedeme ve 12:08. Stačí, když přijdete až chvíli před dvanáctou, informoval mě Jan Hreňo v improvizovaném studiu Kulatého stolu. Do místnůstky s kamerou, kameramanem, zvukařem a redaktorem jsem se vrátil tedy pár minut před polednem. Vyzkoušeli jsme si záběr a postavení a čekali, co bude dál.

Tady uvidíte vysílání, ale má to pětisekundové zpoždění, ukázal technik na malý displej pod kamerou, na kterém běžel zrovna hokej. To je ale Čtyřka, divil se redaktor a já s ním. Jo, to jsou Vary se Slavií. Běží to ze záznamu, včera jsem to viděl. Tam ještě padne gólů, poznamenal technik za stavu 5:2. Zavolal do přenosového vozu a jeho osádka nám po chvíli přepnula obraz konečně na ČT 24 s už běžícími zprávami.

Do původního času živého vstupu zbývalo pět minut, když Jan Hreňo zjistil, že stále nemá spojení s režií na Kavčích horách a že jeho sluchátko je hluché. A oni mě uslyší, když neslyším já je, zeptal se technika, který mu to potvrdil. Tak když se na té obrazovce uvidím, začnu mluvit, připravoval se redaktor na situaci, že by se režie vůbec neozvala. Nevolají mi náhodou na můj mobil? Ten tady nemám. A co tenhle služební, není náhodou vypnutý? obával se Jan Hreňo při pohledu na zčernalý displej. Není. Stačí, když to vysuneš nahoru, ukázal mu technik na erárním telefonu.

Když režie konečně zavolala a začala udílet pokyny ke startu, bylo už po čase 12:10. Mávni mi prosím tě, až bude po minutě, poprosil redaktor technika a ke mně dodal: A vy zase mluvte, dokud mávat nezačne, ať to nemáme moc krátký. Zbytek už znáte z obrazovky. Po konci vstupu jsem se ještě zeptal kameramana, jestli zabral papír s mapou v mé ruce, jak jsme si to předtím zkusili.„Je, já na to úplně zapomněl, řekl mi, ale uklidnil mě: Něco tam vlastně určitě bylo.

Televize Nova a její konkurence

Generální ředitel televize Nova Petr Dvořák je zdatný řečník. S televizními tématy se umí poprat s grácií. Při jednom jeho výstupu na čtvrteční konferenci mi ale přišlo skoro až škoda, že pro sebe nemá půlhodinku v sobotu v poledne, kterou proslul jeho předchůdce Vladimír Železný. Soudím, že by v ní uměl být minimálně stejně dobrý – a to nemyslím nijak zle. Na Kulatém stole dokázal totiž během tří minut odrazit obavy ze všech dalších komerčních televizí, jejichž zástupci seděli spolu s ním za panelem druhého bloku setkání.

Pane generální Dvořáku, obáváte se vy televize Barrandov? Přece jenom cílí na diváky, o které se ještě nedávno sledovanost Novy docela opírala, diváky starší 30 let, zeptal se šéfa nejsledovanější české komerční televize Jakub Železný, moderátor konference. Já myslím, že když vyjdeme ze zkušenosti několika málo minulých měsíců a ataků jiných televizí na některé naše programy, tak se neobávám, řekl na to Petr Dvořák. Sálem se rozezněl tlumený smích.

Dobrá děkuji vám. A zeptám se pana Sládečka, chtěl pokračovat Jakub Železný. Šéf Novy ho ale přerušil: A domnívám se, že nemáme obavu ani ze Z 1. To už se hosté smáli hlasitěji. Ano. Tak ještě řekněte, jestli se obáváte Febia, nahrál Petru Dvořákovi na smeč moderátor. Generální ředitel Novy tuto příležitost využil: Já si myslím, že abychom se mohli někoho obávat, tak musíme nejdřív vědět, jestli vůbec začne vysílat. Auditorium smíchy puklo.

Nepochopený Pavel Hanuš

Vedoucí projektu Digitalizace ČT Pavel Hanuš chtěl přítomným odborníkům přiblížit, jaká rošáda s televizními kanály nastane kvůli digitalizaci na Plzeňsku. Přes velkou snahu ale narazil na meze ústního podání a lidského chápání.

Možná, že to všichni nevědí, tak já to tady teď zopakuji, začal s vysvětlováním Pavel Hanuš. My dneska vysíláme na Krašově na kanále 31 program ČT 1, na kanále 48 ČT 2 a přidáme tam digitální vysílač na kanále 34, řekl vedoucí projektu Digitalizace ČT. Zatím věc vypadala jednoduše.

Ten digitální vysílač na kanále 34 ale bude kolidovat s kanálem 34, který je na Krkavci a kde se v této chvíli vysílá ČT 1, uvedl Pavel Hanuš a publikum se začalo ztrácet. Protože zachováváme ČT 1, tak vyměníme 27. kanál s 34. Čili na dvacátý…, zadrhnul se na chvíli vrchní veřejnoprávní digitalizátor a hosté si mohli ulevit od nepochopení smíchem. … sedmý kanál přijde ČT 1. A na něj jsou navázány převaděče, na ten 34. Takže tím pádem je přeladíme na kanál sedmadvacátý.

Moderující Jakub Železný musel překřičet veselí, když se ptal: A na tom 24. bude tedy co, nakonec? I on už byl v číslech zapletený. Výsledkem je, že na 34. kanálu v celém Plzeňském kraji bude digitální multiplex. A z Krkavce bude vysíláno na 27. kanálu ČT 1. To je cílový stav, řekl Pavel Hanuš a dodal: Já jenom konstatuji, že jestli se vám to při těch manipulacích zdálo ‚crazy‘, tak ono to trošku crazy je. A to se bude opakovat v různých regionech. A jsou ještě i jiné takové crazy situace, které souvisí s vypínáním mimo dotčenou oblast, kde také bude docházet k přeladění nebo k výměně technologií na příjem signálu.

BRANDstorming tip2

Vedoucí projektu Digitalizace ČT připojil: Proto si myslíme, že to, co tu bylo prezentováno, tyto technické a na vysílač zaměřené informace, že jsou neobyčejně potřebné a nutné. Myslíme si, že to je ta jediná správná cesta. Jinak v podstatě neexistuje rozumný způsob, jak to odkomunikovat.

O chvíli později Pavel Hanuš zmínil, že podobné informování o přesunu řešily německé satelitní programy velkým nápisem přes celou obrazovku. Velký nápis přes celou obrazovku, to také je v tradici ČT, řekl na to Jakub Železný v narážce na Vánoce 2000 a zastavení vysílání tehdejším generální ředitelem Jiřím Hodačem. Publikum propuklo v halasný smích.

Jaká "perlička" se vám líbila nejvíc?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).