Hlavní navigace

Petr Zemánek (NTT), Milan Habrcetl (Cisco): COVID změnil kybernetické útoky, míří hlavně na koncové uživatele

15. 1. 2021
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Archiv NTT Czech republic a Cisco
Cílený ransomwarový útok dokáže jednoduše shodit celou továrnu, během covidové pandemie takových útoků výrazně přibylo, říkají Petr Zemánek a Milan Habrcetl, specialisté na IT bezpečnost ze společností NTT Czech Republic a Cisco.

[Partnerský podcast] Během koronavirové pandemie výrazně narostl počet kybernetických útoků, varují bezpečnostní společnosti po celém světě. Cílem jsou soukromé firmy, státní instituce nebo i nemocnice, jak ukázaly i nedávné případy v České republice. Na jaře byla cílem například Fakultní nemocnice v Brně.

Na trendu se shodují i Petr Zemánek, specialista na kybernetickou bezpečnost z české pobočky společnosti NTT Czech Republic, a jeho kolega Milan Habrcetl ze společnosti Cisco. 

Milan Zemánek (NTT Czech republic)

Petr Zemánek (NTT Czech republic)

Za poslední měsíce se změnila struktura útoků. Jsou cílenější a využívají právě koronavirové pandemie. Nejzranitelnější článkem ve firmě jsou v tomto směru především koncoví uživatelé, kteří momentálně pracují z domova. Řada zaměstnavatelů bohužel nebyla vůbec připravena. Jejich zaměstnanci najednou začali používat svoji domácí techniku, které většinou chybělo dostatečné zabezpečení, konstatuje v podcastu pro Lupa.cz Petr Zemánek.

Celý podcast si můžete poslechnout zde:

Podle Milana Habrcetla se z dostupných dat o útocích dají vyčíst dva zajímavé aspekty. Prvním je cesta, kudy se útoky šíří, tam pořád dominují phishingové útoky. A druhým jsou typy útoku, kde přibylo právě cílených ransomwarových útoků, doplňuje Habrcetl.

Útočníci se podle něj zároveň snaží získat pozornost tím, že do mailů umísťují informace související právě s covidem a doufají, že to u adresátů vyvolá zvýšený zájem. Jedná se bohužel o hyenismus, který ukazuje na fakt, že internetoví zločinci neváhají využít jakékoli příležitosti k útoku, míní Habrceltl.

Milan Habrcetl (Cisco)

Milan Habrcetl (Cisco)

V podcastu oba odborníci odhalují například i to, jak probíhal ransomwarový útok na nejmenovaný tuzemský výrobní podnik. Škodlivý software se dostal postupně do jednotlivých počítačů, které mají na starost výrobní linky. Během deset minut se továrna zastavila celá.

Společnost musela odstavit výrobu na několik hodin. Její odběratele to pochopitelně vůbec nezajímalo, popisuje Zemánek.

V podcastu také oba odborníci vysvětlují, o co mají útočníci nejvíc zájem, nebo i to, kolik obvykle kybernetičtí vyděrači požadují za obnovení ukradených dat. Věnují se také tomu, v čem tuzemské společnosti v souvislosti s kybernetickou bezpečností chybují.

A poukazují zároveň na to, že se kybernetické útoky neustále zdokonalují a jejich autoři budou v budoucnu stále častěji využívat umělou inteligenci.

cif - debata 2

V podcastu portálu Lupa.cz zpovídáme zástupce české e-commerce, IT scény, mediálních domů i osobnosti z dalších souvisejících oborů. Naposledy jsme mluvili třeba s Michalem Feixem ze společnosti Chronos Consulting nebo Filipem Horkým ze společnosti FlashNews.

Podcast serveru Lupa.cz najdete na všech hlavních platformách: Apple Podcasts, Spotify, PodBean nebo Google Podcasts.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je od ledna 2018 ředitelem médií vydavatelství Internet Info. Předtím 6 let vedl zpravodajskou sekci portálu iDNES.cz, ještě předtím byl několik let reportérem celostátní redakce MF DNES. Občas si rád něco napíše.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).