Hlavní navigace

Philips DTR 200: silný ve své jednoduchosti

30. 10. 2006
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Značkový výrobce spotřební elektroniky uvedl na český trh kvalitní digitální přijímač. Nadšenci do techniky nad ním asi jen svraští obočí, běžní majitelé televizorů ale mohou jásat. Proč? Přechod na digitální vysílání je díky němu snadnou a příjemnou záležitostí. Přehledné menu, jednoduché ovládání a intuitivní funkce, taková je nabídka set-top-boxu Philips DTR 200. Více podrobností na vás čeká v recenzi.
Philips DTR 200 II

Philips DTR 200 patří do kategorie malých přijímačů, podobně jako TechniSat DigiPal 2 nebo Mascom MC 1300T. Jeho rozměry jsou 25×14×3,2 cen­timetru, hmotnost nepřesahuje kilogram. Design výrobku vychází z kombinace šedé a bílé, v prodeji je ale také celočerná varianta DTR 210. Přední panel obsahuje stavovou diodu, která je skrytá ze matným plastem a její světlo působí jemnějším dojmem. Po zapojení svítí červeně, během startu se pak rozzelení. Set-top-box nemá žádný displej, a tak zjistíte číslo naladěného programu pouze z obrazovky. Vrchu přístroje dominuje zapuštěný nápis výrobce a množství ventilačních otvorů.

Zadní panel je příkladem minimalismu, který někoho možná zklame. Philips DTR 200 má pouze vstup a výstup pro anténní kabel a dva konektory SCART. Přívod napájení zajišťuje zdířka pro síťový adaptér. Nic víc tu ale zájemci nenajdou. Žádný digitální zvukový výstup, analogové stereo nebo kompozitní videovýstup, natož pak HDMI. Chudá nabídka přesto většinu zákazníků bez nadstandardních požadavků uspokojí. Spotřeba set-top-boxu nepřesahuje 12 wattů za provozu, ve standby je poloviční.

Philips DTR 200 zezadu

Balení přijímače obsahuje přístroj samotný, dálkové ovládání se dvěma bateriemi a dvě uživatelské příručky. Baterie mají značku Philips Longlife a klasickou tužkovou velikost, žádná zmenšená AAA varianta běžná u jiných set-top-boxů. Manuály si liší svým jazykem, grafické zpracování mají ale dokonale sladěné. Obsáhlá příručka je psaná devíti cizími jazyky, útlá varianta je pouze v češtině. Členění textu do dvou sloupců je přehledné, vhodné využití tučného písma a souvisejících obrázků orientaci ještě zlepšuje. Robustní dálkový ovladač se dobře drží a jeho tlačítka jsou příjemná na dotek. Pro stisk klíčů není třeba velkého úsilí, přesto uživatele nenechají na pochybách, že předal pokyn úspěšně. Drobnější tlačítka ve spodních řadách ovladače řadím mezi jedinou vážnější výtku designu. Například spínač teletextu jsem musel vždy nějakou dobu hledat.

Philips DTR 200 ovladac

Jednoduchá instalace

Po zapnutí set-top-boxu se na obrazovce ukáže nápis First Time Installation a pokyny v devíti jazycích. Česky zatím ani čárka, ale pro postup stačí stisknout OK. Na další stránce instalační program uživatele vyzve, aby směrovými šipkami (vlevo a vpravo) zvolil dorozumívací jazyk. Možností je 12, čeština je čtvrtá zleva. Potvrzení přinese nabídku nastavení. Jako země je předvolená Česká republika, formát obrazu je na úvod 4:3, televizní výstup má podobu RGB a napájení antény (aktivní anténa) je vypnuté. Neměl jsem důvod cokoli měnit, a tak jsem pokračoval dále.

Na řadu přišlo automatické ladění. Přehledné ukazatele během něj znázorňují průběh i aktuální stav. V každém okamžiku je vidět zpracovávaná frekvence, úroveň a kvalita signálu i nalezené programy rozhlasu a televize. Po skončení hledání dojde na sumarizaci počtu nalezených programů. Zbývá ji potvrdit a úvodní konfigurace je hotová. Sám instalátor uživateli oznámí: Nyní již můžete sledovat digitální vysílání. Povzbudivá hláška. Po chvilce čekání se mi na obrazovce skutečně objevil ČT 4 Sport, první program z multiplexu A.

Bezproblémový provoz

Diváka uvítá přehledný informační pruh. Po přepnutí nebo po prvním stisku tlačítka Info se zobrazí velkým písmem napsaný název stanice, aktuální pořad s časem začátku a následující programový úsek včetně času začátku a konce. Druhý stisk přinese podrobnosti o vysílání.

Elektronický průvodce programem (EPG) načítá svůj obsah prakticky okamžitě, což dnes bohužel není ještě zdaleka standardem. Průvodce je k dispozici vždy pouze pro sledovaný program, souběžné informace o více stanicích bohužel nejsou dostupné. Zpracování EPG v rámci jednoho programu je ale brilantní a ostatní výrobci by se mohli od Philipsu přiučit. Šipkami vlevo a vpravo si divák vybírá den, jehož vysílací soupisku si chce prohlédnout. Dny jsou vidět v liště horní části obrazovky. Šipky nahoru a dolů slouží k pohybu v rámci jednoho dne. Navíc jsou ale možné rychlé skoky do zažitých částí dne. Červené tlačítko má označení Ráno a přesune program na osmou. Zelené tlačítko Dopoledne skočí na dvanáctou. Žluté tlačítko zbylo na Večer a jeho stiskem se soupis vysílání přesune na půl osmou večerní. Podobný jednoduchý a praktický způsob hledání v programu jsem u žádného z konkurentů dosud neviděl.

Databáze set-top-boxů a uživatelské příručky

Set-top-box-nahled
Chcete si porovnat vlastnosti jednotlivých přístrojů určených pro příjem zemského digitálního vysílání? Nejrozsáhlejší databázi set-top-boxů najdete právě na DigiZone.cz. Dnes nabízí už více než sto záznamů o přístrojích určených pro sledování DVB-T. Ztratili jste manuál ke svému set-top-boxu, nebo byste si rádi přečetli víc o vámi vyhlédnutém modelu? Pak se v naší databázi rozhlédněte ještě pozorněji. Uživatelské příručky do ní průběžně doplňujeme.

Klávesa Info přináší v EPG podrobnosti o pořadu. Tlačítko Timer označí pořad pro nahrávání. Set-top-box ve zvolenou dobu zahájí i skončí činnost, čas se nastaví automaticky podle údajů z programového průvodce. Když je časovač aktivní, ovladač nereaguje. Pořad zaškrtnutý k záznamu v EPG doporučuji upravit v časovači ještě ručně, mohl by totiž skončit dřív, než by bylo žádoucí. Philips DTR 200 nabízí pro záznamy osm pozic, u každé si uživatel může kromě programu a času zvolit i periodicitu nahrávání. Možnosti jsou Pouze jednou, Denně, TýdněPondělí - Pátek.

Před startem teletextu se objeví hláška: Dáte přednost zabudovanému dekodéru vašeho přijímače? Pokud ano, aktivuje se vnitřní dekodér v set-top-boxu. Záporná odpověď naopak povolá do akce externí dekodér v televizoru. Teletext umí správně zobrazovat diakritiku, paměť má na deset stran, na delší skoky počítejte jen s klasickou rychlostí. Kdo má zájem, může aktivovat průsvitné pozadí.

Rádio hraje dobře, EPG tu funguje rovněž, na pozadí jsou při poslechu velké modré noty. V menu je možné měnit nastavení set-top-boxu, například si vybrat mezi vnitřním a televizním dekodérem teletextu. Vyhledávání programů, jejich uspořádání, zobrazení technických informací (o kanálu i přijímači), časovač a zabezpečení, to všechno je také součástí menu.

Stručný závěr

Umí dobře česky - pečeť

Set-top-box Philips DTR 200 je ideálním řešením pro všechny diváky, kteří chtějí na digitální příjem televize přejít snadno a pohodlně. Nebude je zatěžovat komplikovaným zadním panelem, protože jeho pozadí je až na dva konektory SCART prakticky holé. Jednoduchý design ale dobře ladí prakticky ke všem televizorům a ovládání jednotlivých funkcí by nikomu nemělo činit potíže. Mezi výhody Philipsu patří velké nápisy, přehledné menu a dobře napsaná uživatelská příručka. Specialitou má být i čip Pulse Killer, který si poradí s rušením vysílání – to by mělo ale z principu zvládnout už digitální vysílání samotné. Přijímač si díky kompletní podpoře češtiny zaslouží také logo „Umí dobře česky“. Zákazníky potěší též cena, která je pod hranicí dvou tisíc. Za nedostatek zvoleného řešení považuji jen malá tlačítka ve spodních řadách dálkového ovládání.

Philips DTR 200
Philips DTR 200
Celkové hodnocení 9 b.
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) 4 b.
Podpora češtiny (max. 3 body) 3 b.
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) 2 b.

Přístroj zapůjčila: Ycnega

KL22 hlasovani

Orientační cena: 1550 Kč (Koupit)

Foto: Autor

Vystačíte si pro příjem DVB-T se základním set-top-boxem?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.