Pinnacle půl roku poté
S trochou nadsázky bych nyní mohl říci: Nalistujte si naši recenzi Pinnacle Nano Sticku z jara letošního roku a dozvíte se vše podstatné. Hybrid Stick 340e totiž obsahuje tentýž digitální tuner, stejný dálkový ovladač a totožné programové vybavení jako jeho předchůdce. To znamená nejen sledování televize, ale také (časovaný) záznam a time-shifting (pozastavení) vysílání, podrobné EPG či teletext. Stejně tak podporuje kromě standardního DVB-T vysílání v MPEG-2 také vysoké rozlišení a rovněž jej lze díky standardním ovladačům využít s dalšími aplikacemi, jako je například DVB Dream.
Ale to není vše, jedeme dál: Hybrid 340e obsahuje dále tunery pro příjem analogové televize, rozhlasového vysílání v pásmu FM a jednu perličku: micro USB konektor, který v sobě obsahuje video vstup pro připojení externího zdroje signálu (kameru, VHS apod.). To se hodí v případě, že ještě nemáte jiné zařízení pro nabírání analogového videa. K zpracování a archivaci nahrávek pak můžete využít dodávaný program Pinnacle VideoSpin.
Větší tuner, bohatší výbava
Je tedy logické, že s přibývajícími funkcemi nabrala na objemu oproti Nanu jak balení, tak i samotná televizní USB klíčenka. Na těle přibyl zmíněný video vstup a v balení kombinovaná redukce, která umožňuje připojit kompozitní nebo S-Video kabel a stereo jack 3,5mm s audio signálem. Na horní stěně je opět umístěna stavová dioda a přijímač infračervených povelů z dálkového ovladače. Větší rozměry těla Hybridu umožnily do přijímače zakomponovat klasický anténní konektor a tedy připojit bez mezičlánku jakoukoliv televizní anténu. V balení je samozřejmě i stolní minianténka, která ve městě dostačuje pro kvalitní příjem.
Ladí všechno najednou
Po instalaci aplikace TV Center Pro probíhá prvotní nastavení, spočívající v naladění všech dostupných stanic. Postupně tak nabíhá prohledávání FM vysílačů, analogových i digitálních televizních kanálů a k dispozici je také připravená databáze žánrových internetových rádií. V případě kvalitního signálu je vyhledání obsazených kmitočtů otázka několika desítek sekund. Pokud není pokrytí právě ideální, lze v nastavení zvolit pečlivější režim hledání stanic.
Celý proces je plně automatický, možnost manuálního ladění postrádám. K dispozici je pouze okno pro ruční přidání nové stanice vepsáním všech údajů o multiplexu a programu, ovšem to je dost nepohodlné. Přítomnost dvou televizních tunerů umožňuje programu TV Center Pro u shodně pojmenovaných stanic samovolně přepnout z digitálního na analogový vysílač v případě, kdy aplikace po restartu zjistí nedostupnost DVB-T signálu.
Příjem? O něco slabší, ale stále dobrý
Pokud jsem na jaře vychvaloval Nano Stick za skvělý příjem, jímž se bez okolků rovnal velkým stand-alone tunerům, Hybrid 340e je na tom kapku hůře. Při slabším signálu (46 %) už nedokáže poskládat datové informace do celistvého toku. Ačkoliv starší stolní Genius T32 hraje na téže anténě bez zaškobrtnutí i při 43 %, kvalita streamu ve stavovém okně TV Centra se krčí na nule. Možná se na přístroji projevilo nabalení dalšího hardwaru a funkcí.
Abych ale nebyl zbytečně kritický, 340e běhá v centrech měst pokrytých digitálním signálem perfektně. Malá anténka stačí na bezproblémový příjem v budovách, a to i pro analogové stanice. Přímý konektor pro koaxiální kabel je velké plus zejména v místech s horším příjmem.
Video – něco navíc
Atraktivní bonusovou funkcí nového hybridu je zmíněné nabírání analogového videa. Přímo v TV Centru lze nastavit, zda chceme nabírat z kompozitního nebo S-Video vstupu a zvolit kvalitu nahrávky. Virtuální obrazovka pak funguje jako monitor signálu. Program nabízí korekce jasu, kontrastu a barevnosti.
Veškeré video (tedy nejen ze vstupů, ale i analogové vysílání) lze ukládat v různých formátech (MPEG1/2, DivX, H.264) nebo přímo nahrávat na DVD disk v několika stupních kvality. Vedle toho jsou k dispozici další volby pro DVB-T vysílání, kde lze ukládat buď jednotlivé kanály v nativním formátu, nebo rovnou jako transport stream celého multiplexu.
Česky umí, a co dodat?
Protože má nový Hybrid totožnou programovou výbavu jako jeho testovaný předchůdce, perfektně ovládá českou diakritiku v programovém průvodci i teletextu a nabízí plně lokalizované softwarové rozhraní. V současnosti se jedná o jedno z nejzajímavějších řešení pro příjem televizního signálu na počítači, doplněné o možnost zpracování videa. Doporučená cena se pohybuje na hraně dvou tisíc korun, nicméně v obchodech lze PCTV 340e sehnat i o pár stovek levněji. Určitě za to stojí.
Přístroj zapůjčil: EXAC s.r.o.
Doporučená cena: 2.090 Kč s DPH
Systémové požadavky: Windows XP/Vista, USB 2.0, min. Pentium 2,0 GHz