Hlavní navigace

Pirátská strana vzniká i ve Švýcarsku

13. 7. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
13. 7. 2009

Další zemí, kde vznikla „pirátská“ politická strana, je Švýcarsko. 124 lidí se rozhodlo v Curychu založit novou stranu, která chce prosadit zásadní změny zákonů o autorských právech. Po Švédsku, Slovensku a Česku je to už čtvrtá země v Evropě, která se bude usilovat prosadit změnu ve vnímání sdílení dat na internetu a v jiných sférách života. Informuje o tom server Novinky.cz.

MM socky3

Pirátská strana Švýcarska se prezentuje jako zástupce „digitální generace“. Chce se zasazovat rovněž o svobodný přístup k informacím, vědě, kultuře a médiím a bojovat proti „škodlivým monopolům“.

Potenciál úspěchu podobných stran je ale přinejmenším sporný. Nyní kulminuje euforie z toho, že se Švédská pirátská strana dostala do Evropského parlamentu. Zda ale bude mít mobilizační vliv na mladé voliče i v dalších zemích, to zatím není možné odhadovat. I proto bude zajímavé sledovat podzimní sněmovní volby v ČR, kde se představí Česká pirátská strana. Případný neúspěch může podobným iniciativám v dalších zemích srazit sebevědomí.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.