Hlavní navigace

Pod Lupou: Obchody s mobilními telefony

15. 8. 2002
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Vzrůstající obliba nakupování v elektronických obchodech a trvale vysoká popularita mobilních telefonů se na Internetu logicky protíná v eshopech s příslušným sortimentem. Díky porovnání více jak deseti z nich se dozvíte, co internetové obchody nabízí zájemcům o nové přístroje a jak si stojí při srovnání cen.

CYBEX

711

Největší překážku při nákupu mobilního telefonu u Cybexu budete muset překonat hned na úvodní stránce obchodu. Pokud nevyužijete formulářové políčko pro zadání klíčového slova, je třeba najít odkaz Mobilní telefony umístěný v záhlaví stránky. Z hlavní strany sekce Mobilní telefony poté vede k hledanému zboží několik možných cest. Kliknutím na link Telefony se zobrazí výpis všech telefonů seřazených podle abecedy. Seřadit si je ale můžete i podle ceny nebo prodejnosti produktu. Z úvodní stránky se za ním lze vydat i zvolením jména výrobce v rozbalovacím menu. Sháníte-li k aparátu příslušenství, je k vašim službám připraven průvodce, který vás ve třech krocích dovede k požadované věci.

Fotografii produktu najdete kupříkladu i na stránce s koženým pouzdrem, ale pochopitelně nejvíce informací naleznete u mobilních telefonů. V souhrnné tabulce pod článkem jsou mimo jiné i ceny, za které vybrané obchody prodávají telefony Siemens S45 a Ericsson T68i. A právě k prvně jmenovanému přístroji najdete v obchodě Cybex vyčerpávající informace. Kromě nezbytných technických údajů je zde i postup nahrání nového firmware, nebo odkazy na další internetové zdroje informací. Následuje seznam souvisejících produktů (kabely, nabíječky, pouzdra apod.) a třešničkou na dortu je formulář pro zadání a následné odeslání dotazu prodavačovi. Osobně jsem vyzkoušel, že v pracovní době přijde odpověď během hodinky.

Zcela hladce proběhne i registrace, při nákupu máte na výběr z dostatečného množství způsobů platby. Obchod se vás k dalšímu nákupu bude snažit motivovat poukázkami, jejichž hodnota závisí na ceně již zakoupeného zboží (zhruba ve výši jednoho procenta).

TELSTORE

712

Obchod s mobilními telefony TelStore je úzce provázán s magazínem Mobil (více o internetových magazínech zabývajících se mobilní komunikací najdete v tomto článku). Svědčí o tom mimo jiné i nenápadná textová inzerce na konci článků; příslušnost k rodině serverů iDnes prozrazuje i záhlaví. Za hledaným přístrojem můžete vyrazit zapsáním jeho názvu do políčka vyhledávacího formuláře, ale využít lze i výpisu nedotovaných telefonů v levém sloupci. Více kliknutí budete muset podstoupit při hledání telefonů v Twist či Go sadách.

Stránka s podrobnými informacemi o vybraném telefonu obsahuje jeho krátký popis a fotografii. Po základních informacích – váha, pohotovostní čas, WAP a infraport (proč zrovna tyto údaje?) následuje tabulka technických parametrů, jejíž součástí je mimo jiné i odkaz na uveřejněnou recenzi telefonu. Místo tabulky s technickými parametry si můžete nechat zobrazit další dvě tabulky. Jedna informuje o dalších aparátech stejného výrobce a v druhé najdete přehled telefonů prodávaných za podobné ceny.

Máte-li již z minulosti přidělen Genesis Login, který jste mohli získat například na webech Mobil, BonusWeb, TechNet nebo Palmare, nemusíte se za účelem nákupu na TelStore registrovat. V opačném případě budete dotázáni na obvyklé kontaktní údaje (jméno, adresa, telefon apod.). Nesmíte se však nechat vyvést z míry následující větou uvedenou na registrační stránce TelStore: „Pro objednání zboží v GameStore je potřeba vyplnit následující registraci s kontaktními údaji na vás.“. Jste-li členy Klubu iDnes, může vás potěšit sleva ve výši dvou procent.

PC ONLINE

713

Internetový obchod plzeňské firmy PCMONT, s.r.o., nabízí kromě několika tisíců položek z oblasti počítačové techniky také mobilní telefony, ke kterým se dostanete kliknutím na ikonu na titulní straně graficky zdařilého webu. V sekci najdete upoutávky na nové či zlevněné telefony. V případě, že se zde vámi hledané zboží nenachází, měli byste se zajímat o menu v pravé části stránky, ve kterém jsou v jednotlivých kategoriích (operátoři a výrobci přístrojů) zařazeny odkazy na telefony či jejich příslušenství.

U vybraného přístroje nechybí vyčerpávající informace, ale přimlouval bych se za jejich zařazení do tabulky. Návštěvníkům obchodu je umožněno hodnotit výrobky známkováním (stupnice jako ve škole), k jednotlivým položkám lze přidávat i diskusní příspěvky. Stejně jako mnohé magazíny o mobilní komunikaci nabízí i obchod PC Online srovnání několika mobilů (či jiných druhů zboží) vedle sebe na jedné stránce.

Při registraci si lze vybrat mezi registrací soukromé osoby nebo organizace či firmy (počet registračních údajů soukromé osoby je pochopitelně menší). V obou případech si ale zvolíte, jaký typ platby a dopravy upřednostňujete. To poté oceníte v případě objednávání zboží, kdy již není potřeba toto zadávat, neboť položky jsou automaticky nastaveny na základě údajů z registrace (systém však myslí i na případy, kdy se některý ze způsobů rozhodnete při objednávce změnit). Stránka obchodu je netradičně rozdělena na čtyři rámy, přičemž při nakupování se vyplatí sledovat kromě hlavního prostředního rámu také horní rám. V něm se totiž zobrazuje stav objednávky a především zde najdete tlačítko Pokladna, na které kliknete v případě potřeby ukončení nákupu.

MSHOP

714

Na úvodní stránce upoutá vaši pozornost výpis novinek v sortimentu obchodu následovaný popisem několika zajímavých nabídek, skrze které lze vstoupit mezi virtuální regály. Hlavní vchod však najdete v podobě vcelku nenápadného odkazu Virtuální obchod v levém menu. Poté již můžete procházet jednotlivými kategoriemi obchodu – nedotované telefony, Twist a Go sady, baterie, kabely apod. Informace o jednotlivých telefonech zde nenajdete v přehledné tabulce, ale nic podstatného v odstavci s popisem funkcí telefonu nechybí. Na stránce vybraného zboží je možné zanechat komentáře.

Vraťme se však ještě na úvodní stránku webu, na které najdete i nadstandardní nabídku obchodu. Připraveny jsou totiž návody pro nastavení WAPu pro několik desítek typů telefonů a všechny tuzemské operátory (Paegas zde bude jistě brzy nahrazen názvem T-Mobile). Ke stažení jsou k dispozici manuály a funkční je i databáze autorizovaných servisních středisek. K dobru obchodu lze přičíst i diskusní fórum (odkaz Komentáře), ve kterém lze pokládat dotazy související s mobilní komunikací. Prakticky na každou otázku se zde snaží odpovídat provozovatel obchodu Petr Cikán. Je jen škoda, že na svůj obsah zatím čeká rubrika slibující návody na nastavení GPRS a rubrika s volně šiřitelnými programy pro mobily.

Název

Rok vzniku

Lidé v týmu

Registr. uživatelé

Prodané telefony (červen 02)

Siemens S45

Ericsson T68i

1.mobilní

1999

3

n/a

n/a

8.449,–

18.099,–

Cellnet

2001

8

1.500

31

9.344,–

n/a

Cybex Online

1999

4

11.400

104

8.338,–

17.562,–

Eva

1999

3

15.000

35

n/a

19.690,–

GSM Store

2000

2

n/a

n/a

7.999,–

17.699,–

Kasa

1999

6

570

n/a

7.969,–

16.990,–

MagicTel

2000

5

n/a

n/a

6.990,–

14.490,–

Mobil House

1999

3

2.500

170

7.997,–

17.068,–

Mshop

2000

n/a

12.000

n/a

8.499,–

17.299,–

Obchodní dům

1999

n/a

n/a

n/a

8.490,–

17.490,–

PC Online

1998

4

4.000

80

8.453,–

17.645,–

ProMobil

2000

2

700

42

8.500,–

17.847,–

Telstore

2001

2

n/a

40

9.090,–

18.590,–

Kde kupujete mobilní telefony?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracuje jako soukromý projektant ve sdružení EnergoPro Projekční kancelář, aktivně se zajímá o webový obsah a stále bloguje.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).