Hlavní navigace

Podcast - revoluce v internetovém vysílání

15. 3. 2005
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Podcast je další z kouzel, které prolétává Internetem a hrozí, že smete nadvládu velkých společností nad médii. Přitom jde o koktejl namíchaný ze standardních součástí, internetových protokolů, open-source programů, vše protřepat, nemíchat. Lze z vašeho obyčejného MP3 přehrávače několika drobnými úpravami učinit plnohodnotného člena podcastingové sítě?
Nejdříve se podívejme na to, co je to vlastně podcast. Samotné slovo podcast vzniklo ze slov iPod, což jeveleúspěšný přehrávač digitální hudby od Apple, a ze slova broadcast – tedy vysílání. Podcasting tedy není nic jiného, než vysílání hudby (a samozřejmě i mluveného slova) na MP3 přehrávače (říkejme jim MP3 přehrávače bez ohledu na to, zda přehrávají pouze MP3 či i jiné formáty). Jenže jak chcete vysílat hudbu na něco, co samo o sobě nemá přijímač? Inu, to je zajímavá otázka, na kterou velké firmy odpovídají velmi jednoduše – vyrábějí spoustu úžasných zařízení, které jsou schopny před drahé a pomalu se zrychlující mobilní sítě hudbu do MP3 přehrávače natlačit. Cena těchto zázraků začíná na 300 euro a za stažení hudby zaplatíte v přepočtu dvě eura za skladbu.

Pak jsou tu ještě lidé jako Adam Curry. Nevlastní rychlou mobilní síť a nezabývá se výrobou mobilních rádií, takže na to šel z druhé strany. Napsal program, který hlídal zdroje RSS a pokud se v nich objevil nějaký MP3 soubor, podstrčil ho iTunes tak, aby ho tento program do iPodu při příštím připojení automaticky nahrál. Jak Adam Curry přiznává, nebyl to žádný zázračný program, jenže dělal svoji práci dobře. Adam Curry program nazval iPodder a protože sám sebe nepovažoval za excelentního programátora, uvolnil jej jako open-source. Záhy se objevila řada klonů nejenom pro původní MacOS, ale i pro Windows a Linux, a když o celém fenoménu napsal v srpnu 2004 The Inquirer, bylo to jasné – podcasting byl na světě.

Podcast tedy funguje velmi jednoduše a bez omezení hardware. V zásadě jde jen o to, že kdokoliv, kdo chce vysílat své „podcasty“, vytvoří libovolný MP3 soubor a odkaz na něj uloží do RSS. Uživatelova RSS čtečka soubor stáhne v okamžiku update RSS zdrojů a nyní záleží na tom, jaký software a koncové zařízení má uživatel. „Podcast ready“ čtečky jako iPodder umí takový MP3 soubor označit pro iTunes (program pro synchronizaci hudby mezi PC a iPodem) k synchronizaci do iPodu, u ostatních čteček a MP3 přehrávačů si zatím musí MP3 soubory uživatel do přehrávače nakopírovat sám. Po synchronizaci či po nakopírování souborů má uživatel své „podcasty“ ve svém přehrávači a kdykoliv si je může přehrát.

Proč podcast?

Otázka je, proč to všechno uživatel podnikal a zda vůbec podcast potřebuje. Nestačí rádio nebo samotné přehrávání MP3? Podcasting se rozmáhá především u talk show, jednorázových hudebních akcí a vůbec všeho, co byste si možná rádi poslechli, jenže v rádiu to vysílají zrovna v době, kdy to můžete snadno minout. Díky podcastu byste si mohli MP3 s celou relací jednoduše stáhnout do svého MP3 přehrávače a poslechnout si ji kdekoliv a hlavně kdykoliv se vám zlíbí. Není se tedy čemu divit, že hlavním tahounem podcastingu jsou nejrůznější oblíbené talkshow, případně debatní a diskusní pořady, které už i jednotlivá americká rádia (spíše ta alternativní) začala pomalu „ve formátu podcastu“ uvolňovat.

Čím podcast hrozí

Podcast je pro mediální domy dalším rizikovým prvkem. Má totiž potenciál znovu změnit a rozvrátit ustálený tok informací od mediálních vydavatelství směrem k zákazníkům, protože podcast je schopen mediální vydavatelství do značné míry obejít. Již dnes vznikají rozsáhlé podcastové seznamy a zdroje, kde si můžete vybrat, jaké typy podcastů vás zajímají, přidat si do své podcast čtečky RSS to správné URL, a budete mít své oblíbené pořady automaticky synchronizovány s přehrávačem, aniž byste kdy viděli webovou stránku autorského rádia. A to vše při dodržení autorských práv.

Pokud bychom od autorských práv abstrahovali (a není důvodu se domnívat, že mnozí tak neučiní), je podcast ještě nepříjemnější ve své integraci s BitTorrentem. Ano, podcast čtečka totiž může použít jako zdroj také BitTorrent a sdílet obsah s ostatními uživateli.

Samotný podcast přitom není omezen pouze na MP3 soubory, mohou se přes něj distribuovat vlastně jakékoliv soubory a nejzajímavější je samozřejmě do budoucna film, kdy na podcastu mohou fungovat internetové filmové kanály stejně jako dnes ty hudební.

Utvořte si vlastní podcast

Abyste mohli produkovat vlastní podcasty, není potřeba mnoho. Vlastně stačí mít MP3 soubory, které přes značku enclosure vložíte do RSS souboru. MP3 soubor vyprodukujete například tak, že na svůj MP3 přehrávač s nahráváním nebo mikrofon namluvíte celou talkshow, řada webů o podcastingu doporučuje, který postprodukční a mixážní software použít, aby vaše show měla přímo „profi“ kvalitu – záleží jen na vaší kreativitě.

Jak přesně upravíte RSS soubor, vidíte na následujícím příkladě úpravy položky ITEM:

<item>
<title>Nadpis vašeho podcastu</title>
<link>http://hym­nsofthedesert­.libsyn.com/in­dex.php?post_id=1553#</­link>
<description>A tady je popis vašeho podcastu, aby člověk hned v čtečce viděl, o co jde…</description>
<category>pod­casts&lt;/cate­gory>
<pubDate>Tue, 8 Mar 2005 00:00:00 EST</pubDate>
<author>Jan.No­vak@lupa.cz</au­thor>
<enclosure url=„/podcast/cla­nek234.mp3“ length=„43070807“ type=„audio/mpeg“/>
</item>

Pokud jste na server do pozice zadané v značce enclosure umístili patřičný MP3 soubor, můžete si gratulovat. Vytvořili jste svůj první podcast.

Ekonomika podcastu

Kolem podcastu zatím žádná ekosféra nevznikla, takže hodně lidí orientovaných prakticky se samozřejmě ptá, k čemu je to dobré z hlediska businessu. Podcast je zdarma, což ale vůbec neznamená, že by kolem něj nemohla vyrůst řada výdělečných projektů. Tak především je možno zpoplatnit obsah a zařídit to tak, aby si jej stahovat mohli jen oprávnění lidé po zaplacení předplatného. Klipy lze spojit s reklamou: ať již zvukovou, nebo webovou. Lze dělat vše, co lidé unesou, nakonec i Apple se jeho snaha zpříjemnit a zatraktivnit ovládání iPodu vyplatila v tom, jak snadno nyní mohou uživatelé podcast do svého iPodu oproti jiným MP3 přehrávačům dostat.

Tím ale nic nekončí, ba právě naopak – začíná. Kromě placených podcastových RSS čtečkách se již nyní mluví o placených podcast serverech nabízejících doporučování talk-show, které by se vám mohly líbit. Řada serverů také doufá, že v podcastu budou moci nabízet čtení zpráv, a na koni jsou firmy nabízející software pro převod textu do přirozeného jazyka.

MM AI

Český podcast

Podcastu se v ČR zatím nedaří, pravděpodobně také proto, že iPodů se zde prodalo méně ve srovnání s jinými levnějšími MP3 přehrávači, a že zde dlouhou dobu pro svou cenu vedly přehrávače používají CD nebo malé flash paměti. A také MP3 obsahu u nás nevzniká tolik, tradice talk-show v českých rádiích zatím není silná. Jenže třeba se to ještě změní – upravit obsah do formátu podcastu není tak obtížné.

A nyní je ta pravá chvíle na takový malý český podcast. Protože nemohu sáhnout do RSS zdroje Lupy, musíte si MP3 stáhnout a překopírovat do svého přehrávače sami. Jde o článek Jiřího Peterky věnovaný softwarovým patentům. Nepřečetli jste si ho? Violka vám jej přečte sama, má příjemný hlas a třeba si i budete myslet, že drobné vady v řeči jdou na vinu mému překódování wav do MP3 a ne že je to tím, že jde vlastně o chytrý počítačový program…

Jaký MP3 přenosný přehrávač vlastníte?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).