Hlavní navigace

Podle amerického soudce bloggeři nejsou novináři

Daniel Dočekal

Oregonský soudce rozhodl, že bloggerka není žurnalistkou a musí zaplatit 2.5 milionu dolarů za článek, který investiční společnost označila za pomluvu. Crystal Cox kritizovala Obsidian Finance Group a jejího zakladatele Kevina Padricka a obvinila Padricka z podvodu. Vyvolala tím žalobu, dožadující se 10 milionů dolarů a následné soudní řízení. V tom se Cox obhajovala sama a obhajobu stavěla na tom, že měla interní zdroj, který ji informace poskytl. Obsidian požadovala odtajnění zdroje a Cox se…

Oregonský soudce rozhodl, že bloggerka není žurnalistkou a musí zaplatit 2.5 milionu dolarů za článek, který investiční společnost označila za pomluvu. Crystal Cox kritizovala Obsidian Finance Group a jejího zakladatele Kevina Padricka a obvinila Padricka z podvodu. Vyvolala tím žalobu, dožadující se 10 milionů dolarů a následné soudní řízení. V tom se Cox obhajovala sama a obhajobu stavěla na tom, že měla interní zdroj, který ji informace poskytl. Obsidian požadovala odtajnění zdroje a Cox se v soudní při odvolávala na ochranu zdrojů v rámci platné legislativy, která se ale vztahuje na novináře a média.

Podle soudce se sice Cox pokládá za médium, ale nemá žádný spojení s novinami, magazínem, periodikem, knihou, zpravodajstvím či čímkoliv podobným. Navíc došel k názoru, že jakkoliv by Cox mohla využít ochrany zdrojů, v občanském soudním sporu řešícím pomluvu něco takového nelze využít.

Content 2017 Tip Kytary

Případ znovu vyvolal diskuzi, zda blogger je novinář či není. A jakým způsobem je vlastně dáno, kdo je novinář. Podobné diskuze probíhají od doby kdy se blogging objevil a nástup „občanské žurnalistiky“ přinesl řadu jednotlivců, kteří se za novináře považují a velmi často se i „novinařinou“ živí.

Zdroj: Oregon judge rules bloggers aren't journalists

Našli jste v článku chybu?
15. 5. 2012 21:40
Honza454545 (neregistrovaný)

Doktor v penzi už není lékař? Instalatér na pracáku není instalatér? Prodavačka zaměstnaná na černo není prodavačka?

Novinář může být na volné noze. Žádné živnostenské oprávnění netřeba. Pracovní smlouva nemusí mít písemnou formu. Ostatně novinář klidně může pracovat i zadarmo a stále je novinář.

Novinář je člověk, co informuje o novinkách. Podle mě to nemusí být nutně přes média ani pro veřejnost. Bloger je novinář jak s definice, to kolik má čtenářů, jaké má zisky nebo zda disponuje nějakým …

9. 12. 2011 9:56
Karel (neregistrovaný)

Jenže novinář (nezaměstnanec) je právě "držitel autorských práv". A na to, aby se člověk stal vydavatelem (tedy zaměstnavatelem novinářů) zase není potřeba živnost s nápisem "vydavatel". Tudy cesta nevede.