Hlavní navigace

Podle amerického soudce bloggeři nejsou novináři

8. 12. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Oregonský soudce rozhodl, že bloggerka není žurnalistkou a musí zaplatit 2.5 milionu dolarů za článek, který investiční společnost označila za pomluvu. Crystal Cox kritizovala Obsidian Finance Group a jejího zakladatele Kevina Padricka a obvinila Padricka z podvodu. Vyvolala tím žalobu, dožadující se 10 milionů dolarů a následné soudní řízení. V tom se Cox obhajovala sama a obhajobu stavěla na tom, že měla interní zdroj, který ji informace poskytl. Obsidian požadovala odtajnění zdroje a Cox se…

Oregonský soudce rozhodl, že bloggerka není žurnalistkou a musí zaplatit 2.5 milionu dolarů za článek, který investiční společnost označila za pomluvu. Crystal Cox kritizovala Obsidian Finance Group a jejího zakladatele Kevina Padricka a obvinila Padricka z podvodu. Vyvolala tím žalobu, dožadující se 10 milionů dolarů a následné soudní řízení. V tom se Cox obhajovala sama a obhajobu stavěla na tom, že měla interní zdroj, který ji informace poskytl. Obsidian požadovala odtajnění zdroje a Cox se v soudní při odvolávala na ochranu zdrojů v rámci platné legislativy, která se ale vztahuje na novináře a média.

Podle soudce se sice Cox pokládá za médium, ale nemá žádný spojení s novinami, magazínem, periodikem, knihou, zpravodajstvím či čímkoliv podobným. Navíc došel k názoru, že jakkoliv by Cox mohla využít ochrany zdrojů, v občanském soudním sporu řešícím pomluvu něco takového nelze využít.

ICTZ23

Případ znovu vyvolal diskuzi, zda blogger je novinář či není. A jakým způsobem je vlastně dáno, kdo je novinář. Podobné diskuze probíhají od doby kdy se blogging objevil a nástup „občanské žurnalistiky“ přinesl řadu jednotlivců, kteří se za novináře považují a velmi často se i „novinařinou“ živí.

Zdroj: Oregon judge rules bloggers aren't journalists

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.