Hlavní navigace

Podrž mi víko popelnice, poprosil jsem Marka Antoše

22. 4. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

"Ahoj, co to děláš?" zeptal se mě Marek Antoš. "Podrž mi víko," poprosil jsem ho, Marek přidržel víko kontejneru a mně se konečně podařilo vylovit prkno, které vyhodil někdo z bohatších vystavovatelů. Bylo mrazivé podzimní ráno a Invex 1997 právě začínal. "Potřebuju ho na stánek," dodal jsem na vysvětlenou.

Vešli jsme do Inethallu – haly expozic internetových firem, zatím poloprázdné. Tak vy máte taky vlastní stánek, konstatoval Marek Antoš při pohledu na to, jak se s Petrem snažíme nalepit na před chvílí ukořistěné prkno papír s logem Mobil serveru.

Máme, konstatoval jsem a z odstupu jsme hodnotili, zda je prkno přibližně rovně. Přibližně bylo. Tak to jste dobrý. Hele, co takový stánek stojí? zajímal se Marek.
Ani se neptej. Sedm tisíc, odpověděl jsem a oba jsme stáli v němém zamyšlení a zděšení nad nepředstavitelnou velikostí té sumy.
Tak to už je Internet dost profi, konstatoval Marek a já jsem přikývl. Faktem je, že když se v něm pohybují takhle astronomické peníze, už není o čem pochybovat.

Dlužno dodat, že „stánek“ bylo příliš nadnesené slovo. Ve skutečnosti jsme měli „sloup“ – a abych byl přesnější, čtvrtinu sloupu. Ale byli jsme na něj patřičně hrdí jako asi každý vystavovatel, který někdy našetřené firemní penízky vydal za první účast na veletrhu. Byl to takový sloupek, kolem něj čtvercový stoleček, na sloupek jste si mohli nalepit cedulky se jménem firmy, na stoleček jste si dali počítač. My jsme si samozřejmě předem neprohlédli, jak ty sloupy (natož naše čtvrtina) bude vypadat, takže jméno firmy vyvedené na barevné tiskárně (pomohla kamarádka z grafického studia, aby to vypadalo skoro profi) nebylo jak přidělat. Proto jsem také sháněl to prkno, na které bychom logo firmy mohli připevnit a vystrčit do uličky.

A co nového u tebe, zeptal jsem se po chvíli Marka.
Rozhodl jsem se, že si taky udělám server.
Jo? A o čem? zajímal jsem se.
O Internetu…
A o čem tam prosím tě budeš psát?
Budeme měřit rychlost připojení u jednotlivých ISP, psát o novinkách, kde kolik Internet stojí a tak.
A myslíš, že to bude někoho zajímat? zapochyboval jsem.
Nojo, mohlo by. Všechny tady, odpověděl Marek a máchnul rukou směrem do nitra haly.

Otočil jsem se. Hala byla narvaná, mohlo v ní být nejméně čtyřicet lidí. To dávalo neuvěřitelný potenciál návštěvnosti. Čtyřicet – padesát lidí za den, to by byla trefa do černého.

Jo, to by mohlo vyjít, to bude fajn, souhlasil jsem a pak jsme přešli na témata, kterým by se takový server mohl věnovat. Jestli se vůbec dají najít.

LCD televiye
Tato glosa vychází v souvislosti s 10. narozeninami Lupy, které tento server slaví v průběhu dubna 2008. Více zavzpomínat na Internet před deseti lety si můžete na stránkách speciální přílohy, mapující historii Lupy i českého Internetu. Nechybí perličky ze zákulisí i dosud nepublikovaná fakta a fotografie. Až do konce dubna můžete navíc soutěžit o atraktivní ceny od partnerů výročí ve čtenářské soutěži.

Mluvili jsme o tom, jak Internet promění vtrhnutí Zlatých stránek, které se na Inethallu představovaly obrovským stánkem. Abychom politovali Iva Lukačoviče, který to s novým konkurentem bude mít těžké. Jak by ne, takový stánek si nemohl dovolit, musel si vystačit s podobným sloupem jako my.

Abychom se podivili smělosti Globe Internet představující na Invexu něco tak troufalého, jako je e-mailová schránka zdarma v podobě Post.cz. A na závěr jsme si zanadávali na téma nejžhavější, záměrně generované útlumy na analogových okruzích 22,8 kbit/s, ze kterých majitelé nevytáhnou více jak 9,6 kilo, což SPT Telecom dělá nepochybně proto, aby prodával předražené digitální okruhy.

A kdy startujete? zeptal jsem se nakonec. Už je to skoro hotové. Brzo, chceme od nového roku, odpověděl Marek Antoš.

UXD

Takže v dubnu 2008 k desetiletému výročí Lupa.cz vše nejlepší.

PS: Vlastně se nic moc nezměnilo. Zlaté stránky mají na Internetu stále větší stánek než Ivo Lukačovič, odstup jejich návštěvnosti je stejný jako tehdy (obrovský) a jen ten záměrně generovaný útlum na linkách SPT Telecomu se dnes na ADSL odborně jmenuje agregace. Nic nového pod sluncem…

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.