Hlavní navigace

Polsko čeká přesně za měsíc velké vypínání analogu. Dotkne se i České republiky

19. 2. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Zbystřit by měli zejména obyvatelé Moravskoslezského kraje, kteří se nachází blízko vysílače Wisła – Góra Skrzyczne. Odtud analogově vysílají kanály Jedynka, Dwójka a Polsat.

Přesně za měsíc, tedy v úterý 19. března, čeká naše severní sousedy další vlna vypínání pozemního analogového televizního signálu. Půjde zatím doposud o největší „switch off“, který se dotkne pěti velkých měst, mezi kterými nechybí ani to hlavní – Varšava. Dále půjde o Elblag, Rzeszów, Štětín a Vislu. Jak je z vypsaných lokalit patrné, vypínání se týká i obyvatel České republiky, konkrétně těch, kteří bydlí v Moravskoslezském kraji a přijímají signál z vysílače Wisła – Góra Skrzyczne. Z něho šíří signál Jedynka (kanál 24, 100 kW), Dwójka (kanál 41, 100 kW) a Polsat (kanál 58, 100 kW).

MM socky3

NEPŘEHLÉDNĚTE: Konzervativní TV Republika už si zajistila pozici na satelitu. Dostupná bude i v HD verzi

V oblastech, v nichž se analogový signál vypíná, už nyní mají obyvatelé zajištěn signál digitální. O své oblíbené programy tedy nepřijdou. Multiplex 1 vysílá z Visly na kanálu 55 (výkon 100 kW) a multiplex 2 na kanálu 38 (výkon 1,25 kW). Vypínání analogového signálu, které nyní přichází na řadu, je už celkem jeho třetí vlnou. Tou historicky první byl 7. listopad, druhou pak 28. listopad loňského roku. Třetí vlna vypínání je připravena na 22. dubna a bude pro české diváky ještě významnější než ta, která proběhne už 19. března. Budeme vás o ni pochopitelně včas informovat.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.