Hlavní navigace

Polsko chce zahájit digitalizaci v srpnu 2008, trvá na MPEG-4

19. 7. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
19. 7. 2007

Řádné digitální vysílání v Polsku by mohlo začít v srpnu příštího roku. Vyplývá to z pracovní verze harmonogramu přechodu na zemské digitální vysílání, které připravilo polské ministerstvo dopravy a již má k dispozici deník Gazeta Prawna. Z dokumentu rovněž vyplývá, že Polsko skutečně zavede digitální vysílání v kompresním standardu MPEG-4 a nikoli v MPEG-2, v němž se vysílá v České republice.

Harmonogram počítá s možností zahájení řádného digitálního vysílání už začátkem srpna 2008. Vláda chce digitální televizi rozšířit na celé území do Mistrovství Evropy ve fotbale v roce 2012, informovala Gazeta Prawna. Na dokumentu spolupracoval polský Úřad pro elektronické komunikace a Rada pro rozhlas a televizi. V průběhu měsíce by se měl dostat na jednání stálé komise rady ministrů, jakési obdoby české Legislativní rady vlády.

KL22 hlasovani

Jako první by se měli řádného digitálního vysílání dočkat obyvatelé Velkopolského a Mazovského vojvodství. Ve Velkopolsku už dnes zkušebně digitálně vysílá veřejnoprávní Polská televize i komerční televize Polsat, TVN a TV4, sdružené do organizace Polský televizní operátor. Podle harmonogramu by souběžné analogové a digitální vysílání mělo v jednotlivých oblastech trvat nejdéle jeden rok.

Jde nám o to, aby se urychlilo zavádění digitálního vysílání, aby si diváci začali kupovat digitální přijímače a nenechali to na poslední chvíli, až se bude vypínat analogové vysílání, řekla deníku Anna Streżyńska, předsedkyně Úřadu pro elektronické komunikace.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.