Hlavní navigace

Poslanci volí nové radní ČT a ČRo. Hlasují i o osudu Jiřího Janečka a Petra Duhana

27. 5. 2011
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Vydrží Jiří Janeček ve funkci generálního ředitele České televize do konce druhého funkčního období? I o tom v těchto dnech rozhodují zákonodárci v Poslanecké sněmovně. Vybírají totiž čtyři nové členy Rady ČT, a ze čtyřiceti nominovaných již vypadli dva Janečkovi silní spojenci: nynější předseda rady Jiří Baumruk a radní Helena Fibingerová. Poslanci také nepřímo rozhodují o tom, kdo se stane novým generálním ředitelem Českého rozhlasu. Mají totiž vybrat rovněž čtyři nové členy Rady ČRo, která má šesti hlasy zvolit nového šéfa tohoto veřejnoprávního média.

Malá televizní revoluce ve Sněmovní

Rada České televize je už dnes nekompletní. Místo patnácti členů jich má pouze čtrnáct, a třem dalším radním vyprší v červnu mandát. Jde o předsedu Jiřího Baumruka a dvě radní: Helenu Fibingerovou a Alenu Svobodovou (bývalou poslankyni za KSČM). Proto volební výbor Poslanecké sněmovny vypsal nominace na čtyři volná místa v Radě ČT a tento týden z nich vybral kandidáty, kteří předstoupí před plénum celé sněmovny. Podle zákona musí výbor vybrat vždy trojnásobek kandidátů oproti počtu volných míst v radě. Ze čtyřiceti adeptů, jejichž přihlášky doputovaly včas do sněmovny a splnily formální požadavky, tak členové volebního výboru vybrali dvanáct kandidátů. Baumruk, Fibingerová ani Svobodová ale mezi nimi nejsou.

Je to nepříjemná zpráva především pro generálního ředitele ČT Jiřího Janečka, pro kterého byli zejména Baumruk s Fibingerovou silnými spojenci v Radě ČT. Byli to právě Baumruk s Fibingerovou, kdo se předloni v létě nejvíce zasadil o to, že Janeček obhájil ředitelskou funkci i pro druhé šestileté období. Janečka podle všeho volila i radní Svobodová. Jenže tehdejší politici si Janečkovo znovuzvolení nepřáli, zejména pak ti z ODS a ČSSD, kteří se tradičně dělí o moc ve veřejnoprávních médiích a jejich radách. Trojice radních, kteří nebudou moci obhájit svůj mandát, tak nyní platí za svoje rozhodnutí z července 2009, kdy se politikům postavili a proti jejich vůli prosadili do funkce generálního ředitele ČT opět Janečka.

Posílí odpůrci Jiřího Janečka?

Tři radní z patnácti je docela málo na to, aby se musel Jiří Janeček třást o svoji funkci. Jenže: do konce roku skončí mandát i dalšímu radnímu Janu Brandejsovi. Poslanci tak letos zvolí celkem pět nových radních. A z devíti nynějších členů Rady ČT, kteří v tomto kontrolním orgánu veřejnoprávní televize zůstanou, někteří Janečkovi rozhodně nefandí. Hlavní kritičkou ředitele ČT je místopředsedkyně rady Dana Eklová (dříve Makrlíková), které se nelíbí překotná výběrová řízení ČT na velké zakázky, k nimž radní dostávají podklady na poslední chvíli před hlasováním. Letos v březnu, kdy Eklová poskytla rozhovor serveru DigiZone.cz, však byla k možnosti odchodu Jiřího Janečka, o kterém se spekuluje již několik měsíců, skeptická.

Nemyslím si, že by chtěl Jiří Janeček sám odejít a na odvolání ředitele je potřeba 10 hlasů v Radě. Letos také do konce roku skočí pět členů Rady a jeden stále ještě není zvolený, takže se může stát, že nás na konci roku bude jen devět členů. Což znamená, že může být Jiří Janeček neodvolatelný, varovala Eklová. Zatím se však zdá, že sněmovna nové radní zvolí – a nebudou to zjevní zastánci současného ředitele ČT. Nebo jak se to vezme: mohou i nemusí být, záleží na situaci. Mezi kandidáty na radní, kteří prošli do finále, je totiž třeba redaktor serveru Česká média Jan Bohdal, jehož zaměstnavatel Jaroslav Berka pro ČT vyrábí reality show Malá farma a v minulosti dodával Radě ČT posudky na zpravodajství a publicistiku ČT.

Jiří Baumruk 500

Předsedovi Rady České televize Jiřímu Baumrukovi v červnu končí mandát. Už ho neobhájí, stejně jako Helena Fibingerová a Alena Svobodová. Generální ředitel ČT Jiří Janeček tak přichází o důležité spojence. (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Připravuje se půda pro exšéfa televize Nova?

Berka si se současným ředitelem ČT rozumí. Jeho bývalého zaměstnance, ředitele zpravodajství Regionální televizní agentury (RTA) Karla Buriana, jmenoval Janeček ředitelem brněnského studia ČT. Právě pro toto studio vyrábí Berkova společnost Czech Info reality show Malá farma (za projekt je odpovědný bývalý ředitel zpravodajské televize Z1 Martin Mrnka). Další Berkův blízký spolupracovník Radim Hreha (pozdější ředitel Slovenské televize) zase Janečkovi dělal ředitele sekretariátu. Právě Hrehu prosadil v srpnu 2009 nynější kandidát do Rady ČT Jan Bohdal, tehdy jako radní České tiskové kanceláře (ČTK), do funkce generálního ředitele ČTK, když přesvědčil další radní, aby pro něj hlasovali. Rada ČTK poté volbu zrušila a Hreha se dodnes o výsledek tendru soudí.

Důležitější je ale fakt, že Hreha předtím vedl agenturu a server Česká média a Bohdal byl jeho podřízeným. Když Hrehův nástup do vedení ČTK nevyšel a Bohdalovi se nepodařilo v Poslanecké sněmovně prosadit hlasování o odvolání celé Rady ČTK, sám z této rady odešel a společně s Hrehou opět nastoupili do Berkovy společnosti Česká média. Nyní Bohdal kandiduje do Rady ČT, pro kterou Berkovy společnosti v minulosti pracovaly a která má kontrolovat Českou televizi, pro níž Berka vyrábí pořady. A není žádným tajemstvím, že na Janečkovo místo si brousí zuby bývalý ředitel televize Nova Petr Dvořák, pro kterého Berka rovněž pracoval – dělal podobně jako pro Radu ČT posudky na zpravodajství a publicistiku a loboval za Novu ve sněmovně.

Jiří Janeček, Helena Fibingerová

Jiří Janeček s radní Helenou Fibingerovou na zasedání Rady ČT. Fibingerová vždy stála za Janečkem, ostatně jako za všemi řediteli ČT, které za svého působení v radě zažila. (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Petr Dvořák by místo ředitele ČT bral

Petr Dvořák je od Nového roku na volné noze a v několika novinových rozhovorech potvrdil, že o místo generálního ředitele ČT by měl zájem. Začal se také pravidelněji ukazovat na různých odborných seminářích a konferencích, počínaje lednovým seminářem o reklamě v ČT, který pořádal volební výbor Poslanecké sněmovny. Zatímco za řečnickým pultem poprvé v roli šéfa Novy veřejně vystupoval Jan Andruško, jeho předchůdce Petr Dvořák seděl mezi účastníky v sále vedle dlouholeté právničky Novy Markéty Havlové (kterou Andruško o dva týdny později propustil a jež nyní externě pracuje pro Českou televizi). Na jaře se pak zapojil do veřejné debaty o roli České televize na internetu, v níž byl vůči Kavčím horám vcelku smířlivý: navrhoval pouze, aby ČT svoje aktivity na internetu omezila na distribuci toho, co vyrobí pro klasické televizní vysílání.

Jenže Dvořák není jediným, kdo by se chtěl utkat o místo generálního ředitele ČT. O kandidatuře už delší dobu uvažuje Milan Fridrich, nyní šéf divize Nová média ČT, který do loňského léta řídil zpravodajství ČT a programy ČT 24 a ČT 4. Fridrich si, stejně jako Dvořák, udržuje dobré kontakty s politiky, kteří v konečném důsledku o novém řediteli ČT rozhodnou (nebo chtějí rozhodnout, protože při minulé volbě ředitele se jim to kvůli svéhlavým radním ČT nepovedlo). Fridrich byl jednou z variant už při minulé volbě šéfa veřejnoprávní televize, i když se do konkurzu nepřihlásil. Pokud by totiž volba skončila patem, měl by dostatečnou podporu pro kandidaturu v dalším výběrovém řízení. Janeček jej proto po překvapivé obhajobě mandátu uklidil na méně exponovaný post mimo zpravodajství.

VIF 2011 - Milan Fridrich, Petr Dvořák

Dva kohouti na jednom smetišti: pokud padne Jiří Janeček, zájem o místo generálního ředitele ČT mají Milan Fridrich, šéf divize Nová média ČT (vlevo), i bývalý generální ředitel Novy Petr Dvořák (Foto: Ondřej Hošt, DigiZone.cz)

A co Rada Českého rozhlasu? Hraje se o ředitele

Volba nových radních citelně ovlivní i veřejnoprávní rozhlas, který má už čtrnáct měsíců prozatímního místo generálního ředitele. Patálie s výběrem řádného ředitele dosahuje až tragikomického nádechu, kdy Rada nejprve nebyla dlouhé měsíce schopna kohokoli zvolit, protože měla pouze pět členů, zatímco pro zvolení ředitele je třeba šesti hlasů. Když už poslanci laskavě zvolili alespoň jednoho radního (těžko říct, proč neobsadili i další tři volné pozice v radě) a rýsovala se možnost, že šestice radních nového ředitele jednomyslně vybere, jeden z původní pětice členů rady zemřel a rada tak znovu není volbyschopná. Nyní může přijít zásadní zvrat, protože pětici dosavadních radních má doplnit čtveřice nováčků. To je významnější změna než v Radě ČT.

Noví radní Českého rozhlasu by mohli za pomoci některého ze stávajících radních zrušit dosavadní výběr ředitele a vypsat na tuto funkci veřejné výběrové řízení. Současný výběr ředitele je totiž od začátku uzavřený jakýmkoli zájemcům, Rada ČRo k účasti na „konkurzu“ sama vyzvala šestici lidí, u nichž ani nebyla schopna říci, podle jakých kritérií je vytipovala. Jediné, čeho byli radní dosud schopni, bylo zúžení počtu kandidátů na tři finalisty: prozatímního ředitele ČRo Petra Duhana, ředitelku zpravodajských stanic ČRo Hanu Hikelovou a bývalého obchodního ředitele východočeského rádia Černá hora Petra Matoulka. Poté zemřel radní Ladislav Jíša a další výběr ředitele je až do doplnění rady o nové členy pozastaven.

Peter Duhan

Pro prozatímního ředitele Českého rozhlasu Petra Duhana je volba nových členů Rady ČRo klíčová: buď převáží jeho příznivci, nebo se řádným generálním ředitelem stane někdo jiný (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Vrátí se původní radní, co odvolali Kasíka?

Situace okolo volby členů Rady ČRo je o poznání jiná než u Rady ČT. Mezi dvanáct kandidátů, z nichž poslanci vyberou čtyři nové radní, postoupili i dva bývalí členové Rady ČRo, kterým končil mandát loni v únoru před zablokováním výběru nového ředitele. Jde o někdejšího předsedu rozhlasové rady Jiřího Floriana a radního Pavla Hazuku. Oba se podíleli na předloňském odvolání Václava Kasíka z funkce generálního ředitele ČRo a na chaosu, který poté následoval (zvolení Richarda Medka novým ředitelem, jeho kolaps a zastupování Petrem Duhanem, Medkova rezignace a volba Duhana prozatímním ředitelem takřka v hodině dvanácté, než několika radním včetně Floriana a Hazuky vypršel mandát). Oba také vystupovali proti Radiu Wave pro mladé a multimediálním službám ČRo.

Cloud23

Z výběru kandidátů do Rady ČRo vyplývá, že poslanci nechtějí na činnosti rozhlasové rady nic měnit. Adepti, kteří prosazovali moderní rozhlasovou službu veřejnosti (např. Irena Ryšánková) neprošli, zelenou naopak dostali ti, co chtějí udržet „staré pořádky“. Vážně tedy hrozí návrat úderné trojky Jaklová – Zelenka – Florian, byť v jiném rozdělení funkcí (Dana Jaklová byla za šéfování Jiřího Floriana místopředsedkyní a mluvčí Rady ČRo, nyní je její předsedkyní). Souboj o ředitelskou funkci, pokud noví radní neprosadí veřejné výběrové řízení (to chtěl i sám Florian, ale loni v únoru před koncem svého funkčního období v radě ho nestihl prosadit), svede prozatímní ředitel Peter Duhan s šéfkou zpravodajských stanic Hanou Hikelovou.

Jiří Florian

Bývalý předseda Rady Českého rozhlasu Jiří Florian, za jehož vedení radní odvolali ředitele Václava Kasíka, zvolili za jeho nástupce Richarda Medka a po jeho rezignaci pověřili vedením rozhlasu Petra Duhana, je už jednou nohou zpět mezi radními (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Pokud by se nyní volil generální ředitel České televize, kdo by byl váš favorit?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).