Hlavní navigace

Poslanci opět otevřeli možnost spojení České televize a Českého rozhlasu

20. 5. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

„Na Slovensku se to podařilo a problémy, o kterých se hovořilo, už nejsou. Jsou to obrovské finanční úspory,“ apeloval na dnešním setkání volebního výboru poslanecké sněmovny Vítězslav Jandák.

Stávající poslanci se do budoucna nevyhýbají možnému spojení České televizeČeského rozhlasu, podobně, jako je tomu na Slovensku. Vyplynulo to z dnešního zasedání volebního výboru, kterého se zúčastnila i redakce serveru DigiZone.cz. Měli bychom mít i vyšší cíle. Je možné se bavit i o změnách na mediálním poli, například možnému spojení České televize a Českého rozhlasu, ale určitě to nebudeme řešit ještě letos, konstatovala někdejší předsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) a stávající první náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová.

ROZHOVOR: Martin Komárek: Chtěl bych nezávislé hloubkové audity České televize a Českého rozhlasu

Mediální skupina, která bude připravovat změnu mediálních zákonů, by určitě měla být aktivnější, než jen upravovat některé mediální záležitosti. Pokud to neuděláme poměrně brzo, neuděláme to vůbec, řekl předseda volebního výboru a poslanec Martin Komárek a dodal: Měli bychom určitě otevřít i možnost spojení České televize a Českého rozhlasu. Je to ale jen jedna z možností. Poslanec Vítězslav Jandák ho doplnil: Na Slovensku se to podařilo a problémy, o kterých se hovořilo, už nejsou. Jsou to obrovské finanční úspory. Určitě ale nechci vytvořit státní televizi a rozhlas.

GLOSA: Spojit Slovenskou televizi a rozhlas? Ano, a přidejte i tiskovou agenturu

Na dnešním zasedání také zaznělo, že by mohlo vzniknout nad šéfy České televize a Českého rozhlasu představenstvo, podobně, jako je tomu u běžných společností. Otázkou ovšem je, jak by se tato představenstva volila. V rámci změny mediálních zákonů se dále budou zainteresované strany bavit například i rozsahu veřejné služby. Česká televize má v rámci změny zákonů dále připomínky k přechodu na DVB-T2 a hybridní televizi HbbTV, Český rozhlas pak zajímá možný přechod na digitální vysílání (DAB/DAB+). Obě média by chtěla mít tyto skutečnosti jasně definována.

CIF - osobnosti

Z ARCHIVU: Anketa: Měly by se zrušit koncesionářské poplatky?

Kateřina Kalistová na dnešním zasedání volebního výboru nadnesla, že by měla být řešena do budoucna také problematika labelingu, tedy označování vhodnosti pořadů pro jednotlivé cílové skupiny. O té už Kalistová hovořila jako předsedkyně vysílací rady. V rámci labelingu by se mělo například jasně definovat, co je to pořad pro děti, konstatovala stávající první náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová. Některé změny zákonů by mohly být upraveny už před začátkem letních prázdnin. Ministerstvo kultury oslovilo všechny subjekty, kterých by se změny dotkly a které problematické části by případně odstranily. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).