Hlavní navigace

Poslanec Pleva (ODS): problémy s licencemi lze řešit dohodou

18. 9. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
18. 9. 2006

Dohodou na půdě sněmovní komise pro sdělovací prostředku lze podle poslance Petra Plevy (ODS) vyřešit současný pat s licencemi pro pozemní digitální televize. Pleva podle agentury ČTK navrhuje, aby takovou generální dohodu uzavřel stát, jednotlivé státní instituce odpovědné za přechod k digitálnímu vysílání a především firmy, které žádají o vysílací licence.

Úspěšné žaloby televize Nova a Galaxie sport proti dubnovému výsledku hlasování Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) o digitálních licencích nyní blokují start šesti digitálních stanic. Zpoždění může trvat několik měsíců i let, neboť kasační stížnosti u žalob dalších neúspěšných zájemců o digitální licence celý proces ještě více zdrží. Dohoda se může jevit jako nestandardní krok. Pokud k ní ale dojde na půdě Stálé komise pro sdělovací prostředky Poslanecké sněmovny ČR a za účasti všech zainteresovaných, může být řešením, míní Pleva.

MM socky3

Poslanecká sněmovna však zatím mediální komisi neustavila. Podle Plevy by se tak mělo stát do dvou týdnů. Pokud budou všechny strany ochotné se domluvit, lze dohody dosáhnout ještě do konce roku, cituje agentura Plevu, podle něhož se podobným způsobem podařilo vyřešit problémy s digitalizací ve Finsku a Francii. Dohoda je v zájmu všech, zejména v zájmu diváků. Dále je také v zájmu firem, které se o licence ucházejí, říká Pleva.

Opětovné udělení digitálních licencí nezdržují jen neúspěšní žadatelé, ale také jedna z firem, které žalobami Novy a Galaxie sport fakticky přišly o oprávnění k vysílání. Jde o Regionální Televizní Agenturu, autora projektu regionální televizní sítě RTA, která už nyní dodává zpravodajské příspěvky do Televizních novin na Nově a připravuje regionální zpravodajské pořady Právě teď. Část studií RTA také sdílí analogové kmitočty s televizí Prima a vysílá na ní regionální zprávy.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.