Hlavní navigace

Poslechněte si, jak hrál v Plzni díky inverzi digitální rozhlas ze Švýcarska

Lukáš Polák

UVNITŘ VIDEA Pravděpodobně vůbec poprvé byl na území Čech zachycen signál digitálního rozhlasu ze švýcarského vysílače Säntis. Může za to inverzní počasí.

Doba čtení: 1 minuta

Mimořádného úspěchu v oblasti dálkového příjmu dosáhl včera ve večerních hodinách a také v noci ze čtvrtka na pátek čtenář serveru DigiZone.cz Daniel Neumann. V Plzni se mu podařilo zachytit signál digitálního rozhlasu DAB+ ze švýcarského vysílače Säntis vzdáleného 409 km. Může za to inverzní počasí, které v současné době vládne mimo jiné i nad Českou republikou. Dobrému šíření vln pomáhá skutečnost, že do střední Evropy proudí teplý vzduch a na horách je vyšší teplota než v údolích.

K TÉMATU: První zkušenosti s dálkovým příjmem německého digitálního rozhlasu v Praze

Mimořádnému úspěchu napomohly kromě inverzního počasí také dvě skutečnosti – poloha Säntisu, který se nachází ve švýcarských Alpách ve výšce přes dva a půl tisíce metru, a také poměrně vysoký výkon (na poměry DAB) 28,2 kW. Švýcaři používají stejně jako Němci pro digitální šíření vertikální polarizaci, takže je nutné při instalaci antény na tuto podmínku myslet. Například v Plzni, kde jde ale běžně zachytit digitální rozhlas z Bavorska, to není žádný problém.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Vyzkoušeli jsme dálkový příjem digitálního rádia z Německa ve středních Čechách

Neumann ale nezůstal pouze u dálkového příjmu ze Švýcarska. Celkem se mu během několika hodin podařilo chytit deset rozhlasových multiplexů od našich západních sousedů. Mezi zajímavé úlovky patřila například DAB síť ze Stuttgartu nebo „regionálky“ z Augsburgu, Ingolstadtu a Norimberku. Vzhledem k tomu, že stávající počasí má během následujících dní ještě pokračovat, dá se počítat s tím, že podobné úlovky by se mohli u lovců dálkového příjmu ještě objevit.

  • Švýcarská verze katolické rozhlasové stanice Radio Maria
  • Listování přehledem zachycených stanic s „ochutnávkou“ švýcarského rozhlasového éteru.
Našli jste v článku chybu?