Hlavní navigace

Praha 11 spouští Wi-Fi zdarma. Vyjde levně, spolupracuje s komunitní sítí

28. 1. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Praha 11 Autor: Jan Sedlák
Jiné městské části internet zdarma pro nezájem a vysoké náklady zrušily, Praha 11 ho naopak spouští. Minimálně s cenou je na tom mnohem lépe.

Internetové Wi-Fi připojení zdarma nabízené radnicemi nemá v Česku příliš dobré jméno. Bémův projekt Bezdrátová Praha dopadl velmi neslavně a bezplatný přístup k internetu zrušily i městské části Praha 3, 5 a od letošního roku také Praha 4. Praha 10 vlastní síť provozuje za pět milionů korun ročně. V této konstelaci přichází Praha 11, která naopak bezplatné Wi-Fi rozjíždí.

„Máme tu i mladší generaci a ženy s kočárky, které při procházkách neustále koukají do chytrých telefonů,“ popisuje pro Lupu starosta této městské části Jiří Štyler (Hnutí pro Prahu 11) důvody, proč začátkem tohoto roku začal bezplatný internet v oblasti zahrnující Chodov či Háje fungovat. Nápady vzešly i ze samotného Hnutí, kde rovněž působí mladší lidé.

Služba Praha11.Net v současné době disponuje několika vysílači umístěnými především na střechách typických jihoměstských paneláků. Připojení je bez problémů k dispozici v zónách kolem vysílačů (někdy se internet dá chytat i v budovách), ve vzdálenějších lokalitách už je možné narazit na horší příjem signálu. Praha 11 v případě zájmu a využití chce pokrytí dále zvyšovat, nově se dostalo třeba na Central park.

Pokrytí Praha11.Net k půlce ledna 2016. Zelená znamená velmi dobrý signál, u žluté mohou nastat obtíže.
Autor: Praha11.Net

Pokrytí Praha11.Net k půlce ledna 2016. Zelená znamená velmi dobrý signál, u žluté mohou nastat obtíže.

Vysílače fungují na tradiční frekvenci 2,4 GHz a na každý z nich je vyhrazena rychlost 20 Mb/s. K přístupu na internet je nutná registrace vyžadující jméno, e-mail či telefonní číslo, kvůli autorizaci. Internet se navíc každé dvě hodiny odpojí, aby se zabránilo například nadměrnému stahování dat. Připojit se je možné na základě loginu hned zpět. Definován je i provozní řád s blokací některých portů.

Zatím čtyři stovky lidí

Radnice Prahy 11 se prozatím do hodnocení projektu nechce pouštět. „Smysluplná data bychom mohli mít tak za rok, rok a půl,“ říká pro Lupu vedoucí oddělení informatiky na Praze 11 Martin Zíka. Podle aktuálních údajů síť využívají asi čtyři stovky lidí. Potenciál ale může být větší. Pokryté jsou i zastávky Opatov a Háje, což jsou frekventované dopravní uzly a připojení tak mohou využít i čekající na spoj.

Pokrytí by se mohlo se zájmem uživatelů zvětšovat.
Autor: Jan Sedlák

Pokrytí by se mohlo se zájmem uživatelů zvětšovat.

Praha 11 prozatím nerozjela žádnou velkou marketingovou kampaň a osvětu, o akci informuje pouze na svém webu či Facebooku. Počty připojených uživatelů se zároveň mohou lišit s ročním obdobím. Až se maminky budou nudit na pískovištích, třeba budou venku více surfovat. Delší odstup ale určitě bude zajímavý. Například Praha 4 investovala do veřejné Wi-Fi sítě 3,5 milionu ročně a využívalo ji 150 lidí.

Minimálně z pohledu financí je na tom ale Praha 11 výrazně lépe. Na provozování sítě vypsala veřejnou soutěž, do které se přihlásilo pět providerů. Zakázku nakonec získala lokální komunitní síť JM-Net, která byla mimo jiné schopná nabídnout nejnižší cenu – i proto, že jde o neziskový spolek, který peníze investuje zpět do rozvoje.

Pro surfování je třeba registrace.
Autor: Jan Sedlák

Pro surfování je třeba registrace.

„Částka, kterou nám Praha 11 platí, pokrývá pouze provoz samotné sítě,“ popisuje pro Lupu Věra Štrálová z JM-Netu. Samotný provider se v Česku řadí mezi ty největší svého druhu a aktuálně už jeho připojení využívá přes 4100 členů. Do některých lokalit JM-Net přivedl i gigabitové spoje.

Za rok 160 tisíc

Komunitní poskytovatel dostane od radnice každý rok zhruba 160 tisíc korun. Smlouva je prozatím podepsána na čtyři roky. Případné prodloužení fungování projektu se odvodí od analýzy dat a využívání služby. Prozatím ale žádná metrika úspěchu není nastavená. „Jak hodnotit kulturu, do které tato síť spadá?“ ptá se řečnicky starosta.

cif 24 - early cena - média

Praha 11 má podle oficiálních údajů registrovaných zhruba 80 tisíc obyvatel, podle starosty jich ale společně s těmi v nájmech a podobně může být mezi 90 až 100 tisíci. Jak říká, mladá generace se zasloužila o spuštění internetu zdarma, oblast jako taková ale spíše stárne. Je zde ovšem šance na postupné omlazení a oživení s tím, jak se oblast kultivuje. 

Odhady na možný počet uživatelů radniční Wi-Fi neexistují. Radnice prozatím ani více nepromýšlela, zda kolem dostupného připojení nevytvořit některé další elektronické služby. I bez registrace je možné využít základní přístup k webu Prahy 11 a několika spojeným aktivitám. „Je to zatím taková omezená komunikace s úřadem,“ popisuje Štyler. Na radnici už se ale rozjel projekt open data zahrnující rozklikávací rozpočet či zveřejňování smluv.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).