Hlavní navigace

Praha bude znovu hostit World DAB Forum, zřejmě už v červnu 2006

28. 12. 2005
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

28. 12. 2005

Příští ročník Světového fóra digitálního rozhlasu se uskuteční pravděpodobně opět v Praze, a to na konci června 2006. Ředitel příbramské společnosti Teleko Tomáš Řapek oznámil novinku včera serveru Parabola.cz, oficiální kalendář sdružení World DAB dvanáctou výroční konferenci v české metropoli zatím neuvádí. Teleko zajišťovalo technickou stránku letošního listopadového experimentu T-DAB Českého rozhlasu, v podobném termínu probíhalo také zkušební vysílání Radiokomunikací s komerčními rádii.

cif-tip-téma-foto

Řapek připravuje svojí firmě půdu k zisku licence na provozování digitální rozhlasové sítě, o kterou se uchází: Pro příští rok se společnost Teleko chystá na zintenzivnění tlaku na české regulátory ve věci zprovoznění již deset let platného Wiesbadenského plánu, který určil pro Českou republiku vysílání v III. TV pásmu na kanálech 12C a 12D. S velkou nadějí očekáváme výsledek správního řízení u Českého telekomunikačního úřadu na udělení individuálních oprávnění k využívání rádiových kmitočtů pro celoplošnou síť T-DAB u nás. Zatímco při 11. ročníku Světového fóra digitálního rozhlasu mohli posluchači slyšet vysílání pouze z přijímačů na pražském Žofíně, kde se setkání konalo, v roce 2006 by mělo být vše veselejší. Řapek uvedl, že jeho společnost zahájila jednání s velkými prodejci spotřební elektroniky, aby byl český trh dostatečně zásobený přijímači T-DAB, a to jak audia, tak i videa pro technologii DMB. Jako překvapení pro nové majitele automobilů jedná Řapek také s jejich prodejci: Někteří řidiči možná budou sami potěšeni, že jejich vůz má DAB přijímač instalován, aniž by o tom věděli. Musím podotknout, že tímto zjištěním byli překvapeni i samotní dealeři.

Více o 11. zasedání Světového fóra digitálního rozhlasu v článku Zajímavosti z pražského zasedání World DAB Fora, listopadové experimenty popisuje článek Zkušenosti s příjmem digitálního rozhlasu v Praze.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.