Hlavní navigace

Praha.eu - Praha světová, nebo služby pro občany?

11. 10. 2006
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Autor: 29
Pražský primátor Pavel Bém v úterý na tiskové konferenci pražského magistrátu demonstroval nový informační portál Prahy. Ten překvapivě najdete na webové adrese Praha.eu a při dalším zkoumání zjistíte, že je proprietární a počítá (prozatím) pouze s operačním systémem Windows.

Nejdůležitějším přínosem nového portálu je pohodlná a rychlá komunikace občanů s úředníky magistrátu, která probíhá prostřednictvím interaktivních elektronických formulářů. Formuláře je možné po vyplnění odeslat prostřednictvím portálů přímo do spisové služby, nebo je vytisknout a doručit na úřad osobně. Při elektronickém podání se používá elektronický podpis,“ řekl k projektu primátor Pavel Bém na úterní tiskové konferenci. Zároveň sdělil, že portál realizuje 60 agend. O průběhu vyřizování žádostí budou uživatelé informování prostřednictvím e-mailů nebo SMS zpráv.

Na úřady již můžete i přes Internet, váš nový elektronický úředník. Motto magistrátu v rámci tiskové konference

Nový portál magistrátu by také měl automaticky informovat žadatele o „pohybu“ žádosti uvnitř úřadu – samozřejmě, i přes optimismus primátora, je potřeba dodat, že toto sledování stejně bude závislé na lidském faktoru. A pokud se běžně stávalo, že se žádosti kdesi „ztrácely“, budou se moci ztrácet i nyní. S jednou podstatnou výhodou – budete alespoň vědět, kde byla naposledy.

bem-praha-eu

Několik desítek formulářů by mělo umožnit podání bez nutnosti osobní návštěvy úřadu. Portál rovněž nabídne komunikaci s dodavateli služeb, jako je například společnost Pražská Plynárenská, a portál je provázán na servery dalších úřadů, organizací a institucí – na dopravní informace Ústředního automotoklubu (ÚAMK), databáze Městské knihovny, tiskové zprávy ČTK, kurzy měn, databáze kradených a neplatných dokladů a další.

Portál se očekávatelně zaměřuje na informace pro obyvatele Prahy i turisty, a jak tisková zpráva konstatovala, byl kladen maximální důraz na přehledný design. Na www.praha.eu můžete (budete moci) posoudit sami. Vývoj nového portálu Prahy trval přibližně čtyři měsíce a byla při něm použita portálová technologie na platformě Java.

Pokud byste očekávali, že již při spuštění bude pražský Portál komunikovat s úřady jednotlivých městských částí, neočekávejte – patří to do plánu dalšího rozšíření (uvádí tisková zpráva, podle primátora Pavla Béma integrace již existuje, ověřit to bohužel není možné). Do stejného plánu patří i rozšíření o elektronické pohlednice či spořiče obrazovek a vyhledávání spojení MHD či platební brána pro úhradu poplatků, daní či pokut. Architektura portálu je připravena na využití Karet Pražanů, které budou sloužit k ověřování totožnosti uživatele.

Rýpal komentuje, aneb nechcete-li čistě osobní komentář, nečtěte.

Mé obavy z případného pozdního příchodu na tiskovou konferenci byly zbytečné, dlouho po avizovaném čase zahájení se nic nedělo, většina úředníku někam raději zmizela a v zákulisí si špitali něco o tom, že primátor stojí někde v zácpě. Po budově magistrátu jsem tradičně bloudil, vrátný předpokládal, že přece vím, kde je tiskové centrum, a informační šipky nikdo nepovažoval za důležité. Snaha vyloudit cokoliv z www.praha.eu také nebyla korunována úspěchem, po přesměrování na https připojení a nabídce prázdné tabulky certifikátu jsem skončil na prázdné obrazovce.

praha-eu-certifikat

Dvě hodiny po oficiálním oznámení www.praha.eu nefunguje.

Chyba je ale pochopitelně na mé straně, na www.praha-mesto.cz jsem totiž zpětně zjistil, že to „bude“ spuštěno až zítra (11. října). Proč to tedy dnes (10. října) bylo představeno novinářům a webová adresa sdělena celému městu, to zůstává neřešitelnou záhadou. Možná jenom magistrát nepochopil svět elektronických komunikací a rychlost šíření informací v něm.

Představa vybavení obyvatel Prahy elektronickou čipovou kartou, kterou bude zapojovat do svého počítače, aby mohl pracovat s formuláři na Praha.eu, je zvláštní. Ale možná jsem opravdu příliš rýpal a naštěstí Karta Pražana prý nebude podmínkou využití služeb tohoto portálu.

Neméně zvláštní byla demonstrace „Žádosti o lustrační osvědčení“, kde se vše odehrávalo v 602XML Filler aplikaci – žádné otevřené standardy, žádné universálně použitelné technologie.

A nutno dodat, že 602XML Filler je povinný, bez něj nebudete moci používat Praha.eu pro žádná podání. A to nejdůležitější nakonec, je to pouze Windows aplikace. Pro Linux či Apple není k dispozici. Pravděpodobně je vám jasné, co to znamená.

Primátor Pavel Bém zároveň na tiskové konference přesvědčoval novináře, že spuštění Praha.eu nemá nic společného s volbami. Stejně jako návštěva Miss či Dalajlámy. Spuštění Praha.eu se prý připravovalo zhruba tři roky a prostě to tak vyšlo, že došlo ke spuštění právě teď. No nevěřte mu.

Ale zpět od osobních názorů k faktickým informacím, které se mi podařilo na tiskové konferenci získat.

Kolik to stálo a kdo za tím stojí?

Celkové náklady na vybudování části týkající se portálu činí 31 milionů korun (infrastruktura a obsah), plus další náklady na vybudování základní technické infrastruktury (bezpečný jednotný přístup, identity manažer atd) představují zhruba 50 milionů korun. Soutěž o veřejnou zakázku vyhrály tři firmy – portálové řešení firma ICZ, infrastrukturu Corpus Solutions, identity manager firma Anect.

Co se stane s původním portálem Prahy? A proč vlastně .eu?

Magistrát nesl s určitou nelibosti nemožnost použít Praha.cz (patří soukromému subjektu, nyní Active24, dříve Globe Internet) – proto bylo před lety zvoleno Praha-mesto.cz (a CityofPrague.cz).

Původní portál (kterému prý dle Ivana Seyčka portál příliš neříkali) bude existovat i nadále a postupně se celá řada informací o městě přesune na Praha.eu. Podle Ivana Seyčka ale budou vedle sebe existovat dva weby magistrátu, nový Praha.eu a původní Praha-mesto.cz – tolik na můj dotaz, proč nebyl nový portál (nové služby) vybudován na již zavedené adrese. S praha-mesto.cz se navíc stále počítá pro informace vydávané úřadem, které mají charakter čistě místní (radniční).

A co Portál veřejné správy (OVS)?

Z portálu Praha.eu je celá řada odstupů na PVS, říká Ivan Seyček. Opačným způsobem to podle všeho nefunguje – podle Ivana Seyčka opačná komunikace řešena nebyla.

Audit použitelnosti? Bezbariérovost? Bezpečnost?

Magistrát žádné audity prozatím nemá, ani na použitelnost, ani na bezpečnost portálu. Podle Ivana Seyčka je teprve budou muset udělat. Zde je potřeba zdůraznit jeden zásadní problém celého řešení. Je založen na proprietárním řešení Software 602 (602XML Filler), které funguje pouze pod operačním systémem Microsoft Windows.

Ivan Seyček, ředitel odboru informatiky, na můj dotaz směřovaný tímto směrem reagoval obligátní odpovědí, že by bylo potřeba víceméně dokázat, že je něco takového potřeba.

Co jsou to Karty Pražanů?

Karta Pražana by měla již vbrzku sloužit například k bezhotovostní úhradě parkovného a jde o čipovou kartu vybavenou digitálními certifikáty (komerční i kvalifikovaný). Pro studenty bude sloužit i pro vstup do Městské knihovny. Plánuje se přidávání dalších aplikací – díky duálnosti karty (kontaktní i bezkontaktní čip) plánuje magistrát i nasazení coby elektronické peněženky.

Pilotní várka Karet Pražanů by se měla objevit na přelomu roku – karet bude 50.000 a budou zdarma distribuovány zájemcům z vytipovaných skupin (studenti, řidiči, novináři), u kterých si magistrát chce vyzkoušet použitelnost. Po pilotní várce distribuované zdarma budou pochopitelně Karty Pražanů „určitým“ způsobem zpoplatněny a očekávejte je v průběhu roku 2007.

Portál Praha.eu by neměl vyžadovat použití těchto karet, podle Ivana Seyčka je bude možné využít pro zjednodušení identifikace, ale portál by mělo být možné používat i bez nich.

Shrnuto a podtrženo

Magistrát hlavního města Prahy za 81 milionů korun spustil webovou adresu www.praha.eu, na které se v okamžiku oficiálního oznámení nic nezobrazuje. Na www.praha-mesto.cz je to po tiskové konferenci vyřešeno použitím data 11.10.2006 coby data spuštění.

KL24

Pokud nemáte ten správný operační systém (Microsoft Windows), nepočítejte s možností Praha.eu využít. Posoudit kvalitu zpracování (přístupnost, použitelnost, dostupnost informací, atd) je v tuto chvíli nemožné, stejně tak jako je nemožné posoudit, zda řešení je či není bezpečné. Magistrát přístupnost, použitelnost ani bezpečnost neřešil žádným auditem.

Vedle www.praha.eu bude magistrát udržovat i www.praha-mesto.cz. Řešení zvláštní a z pohledu daňového poplatníka navozující dojem plýtvání. Z pohledu správce informačních systémů a obsahu jde o řešení minimálně nepraktické. Spuštěný portál (prozatím) příliš nekomunikuje s Portálem veřejné správy a ani s informačními systémy dalších radnic či městských částí. Na to vše bylo vynaloženo minimálně 81 milionů korun.

Je tento projekt za 81 miliónů plýtváním veřejných financí?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).