Local IR Working Group, která zajímá především účastníky, kteří přidělují adresy u ISP, má na programu například projednání změny pravidel pro přidělování PI adres (Provider Independent nebo nověji Portable Address Space). Zajímavá bude také společná část zasedání s IPv6-WG a EIX-WG, která se bude zabývat problematikou přidělování IPv6 adres.
DNR Working Group má na programu prezentace nových gTLD .AERO
a .BIZ
(kde obvykle prezentují lidé, kteří se problematikou přímo zabývají). Jako obyčejně je na programu také informace o pokračování zřizování nové TLD .EU
— což není tak vzdálené téma, neboť se hodláme stát členy EU a je s námi v procesu zřizování počítáno. (Blíže se doméně EU věnoval na Lupě Martin Kopta v článku Doména .EU
nebude. Nikdy? — pozn. red.) Tentokrát je na programu prezentace ccTLD .IT
.
Na jednání EIX-WG jsou připraveny prezentace všech významných propojovacích bodů západní Evropy. Jistě zajímavou bude prezentace propojovacího bodu, který je provozován v Moskvě. Téma, jímž by se mohl inspirovat český NIX.CZ
, je problematika multicastu v propojovacích bodech. Skupina pracuje na dvou zajímavých dokumentech; požadavcích provozovatelů propojovacích bodů na výrobce aktivních prvků a sumarizaci doporučených postupů. Vzruch určitě přinese prezentace EURO-IX, respektive jeho další střet se společností Xchange Point. Druhým ožehavým tématem je přidělování adresního prostoru IPv6 pro propojovací body, což je téma, kterým se bude zabývat společná zasedání EIX-WG, LIR-WG a IPv6-WG.
IPv6 skupina se dostává od technologických problémů k problémům organizačně-strategickým. Vznikla iniciativa, která má za cíl vybudovat IPv6 efektivně pracující infrastrukturu po Evropě.
Tolik k programu. Teď několik praktických informací. V tuto chvíli je přihlášeno přes 300 účastníků, z nichž je 14 z České republiky. RIPE Meeting se koná v KCP (PaKul) od pondělí do pátku, přičemž nejzajímavější části (zasedání jednotlivých WG) běží od úterního do čtvrtečního poledne. Každý den je po pracovní části takzvaný „social event“, kde je možné/nutné probrat méně pracovní záležitosti.
V prostorách RIPE Meetingu je k dispozici místnost s volně přístupnými počítači, připojenými k Internetu (10 Mb/s okruhem do sítě CESNET2). Ve stejných místech je také přístupná bezdrátová síť pracující na standardu IEEE 802.11b (v Praze na technologiích od CISCO Systems). V případě, že účastníci nedisponují příslušným vybavením, je možné příslušné PCMCIA (PC card) karty proti záloze zapůjčit v místě.
RIPE také v prostorách Meetingu provozuje tzv. „hostmaster room“, kde je možné vyřídit problematické žádosti o IP adresy a vysvětlit případná nedorozumění (čehož je zhusta využíváno).
Přestože je předběžná registrace již uzavřena, je možné se zaregistrovat kdykoliv během Meetingu, což v praxi znamená, že pondělí a úterý dopoledne je čas, kdy nepřijdete o nic podstatného.
Zůčastníte se RIPE Meetingu v Praze?