Hlavní navigace

Pražané mají problém s příjmem DVB-T ze Strahova

13. 9. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
13. 9. 2008

České Radiokomunikace přesunuly v sobotu signál multiplexu A z pražského Žižkova na Strahov a mnozí diváci to nesou velmi nelibě. Bohužel na ně tato skutečnost dopadla tím nejhorším možným způsobem – jsou bez signálu. A kde je tedy problém? Čtenáři DigiZone.cz ho vidí ani ne tak v tom, že ČRa přesunuly vysílání do jiné lokality, ale ve skutečnosti, že společnost změnila polarizaci vysílání. Zatímco ze Žižkova se vysílalo horizontálně, signál ze Strahova je šířen vertikálně. Problém skutečně není záležitostí jednotlivců, ale týká se mnoha občanů.

K TÉMATU: Pražský multiplex A se přestěhuje ze Žižkova na Strahov

Spolupracovník serveru DigiZone.cz Jakub Melín napsal: Po přepnutí na Strahov a změně polarizace na vertikální mi naprosto zmizel DVB-T signál na kanále 25. Ostatní vysílače jsou bez problému. Bydlím na jihovýchodě Prahy a na střešní logaritmicko-periodickou anténu tu jde vše naprosto bez problémů, tedy spíše šlo. Multiplex A momentálně jde jen z Bukové hory. Vzápětí ho doplnil Petr Mengele, který uvedl, že měl na pražském Hloubětíně dříve stoprocentní signál, ode dneška je však na nule. Do redakční pošty poslal podobný postřeh také Lukáš Knapp.

UXD

ČTĚTE TAKÉ: Tisková zpráva Českých Radiokomunikací k přesunu DVB-T ze Žižkova na Strahov

Negativně se vyjádřili k přesunu multiplexu A na Strahov také diskutující pod naší páteční aktualitou s názvem Zítra se přesune digitální vysílání ze Žižkova na Strahov. S negativním ohlasem na stěhování se ozvalo několik čtenářů do redakce dokonce i telefonicky, diskutovali o něm uživatelé i na konkurenčních serverech. Proto jsme si ověřili, zdali jsou jejich stížnosti oprávněné a vyzkoušeli jsme si příjem z nového stanoviště sami. Můžeme potvrdit, že na pražském Jižním Městě nelze dosáhnout na horizontální anténu téměř v žádném směru uspokojivého signálu. Je-li anténa směrována tam, kam byla dříve, tedy na Žižkov, DVB-T téměř nejde. S vertikální polarizací je signál v pořádku.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.