Hlavní navigace

Přechodné licence nahradí registrace, ADT to vyhovuje

9. 7. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

9. 7. 2007

Z digitální novely zmizí přechodné licence na 5 + 5 let, které byly určené šesti stanicím sdruženým v Asociaci digitálních televizí (ADT). ČTK to řekl národní koordinátor digitalizace Zdeněk Duspiva a dodal: Nové stanice by získaly kompenzační licence do doby vypnutí analogu, pak by stejně jako další zájemci televize získaly licenci ve formě registrace. Aktualizovaná diginovela totiž počítá s tím, že stát po konci analogového vysílání na frekvence zemské televize přestane vypisovat licenční řízení. Místo toho licenci získá každý, kdo si o ni požádá, stejně jako už dnes na kabelu a satelitu.

Kdy a kde by pak nové stanice vysílaly, to už by záleželo na nich a na jednáních s provozovateli televizních sítí, ať už pro zemské, satelitní, digitální či internetové vysílání, napsala ČTK. Předseda ADT a šéf hudební stanice Óčko Jiří Balvín ke změně uvedl: Je to pro nás přijatelná, jak říkáme revoluční varianta. V ADT je kromě Óčka také plnoformátová Febio TV a TV Barrandov, zpravodajská Z 1, dětská TV Pohoda, regionální RTA. Stanice 4. dubna 2006 získaly po rok a půl trvajícím řízení licence od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. V září stejného roku ale přidělení licencí zrušil na podnět neúspěšných uchazečů Městský soud v Praze. Spor dosud nebyl vyřešen.

KL22_nominace

Zatím není jisté, jak budou vypadat kompezační licence pro Novu a Primu. Oběma současným komerčním televizím novela připisuje dvě oprávnění za to, že se dobrovolně vzdají svých analogových kmitočtů, na které mají práva do roku 2017 a 2018. To v aktuálním návrhu zůstává, nyní se ale podle Duspivy řeší, zda by tyto kompenzační licence pro Novu a Primu platily obvyklých 12 let, anebo by se po vypnutí analogu změnily na registrace stejně jako u ostatních zájemců.

Čtěte také: Cyril Svoboda: Poplatky za kmitočty jsme z diginovely vyjmuli

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.