Hlavní navigace

Předseda Rady ČRo: Rádio Wave se stává celoplošnou stanicí

28. 8. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 322915
28. 8. 2008

Vypnutím analogového vysílání Českého rozhlasu 4 – Rádia Wave z hlavního středočeského vysílače Cukrák, které je naplánováno na tuto neděli 31. srpna, se Wave stane celoplošným okruhem ČRo. Na středečním zasedání Rady ČRo se na tom shodli předseda Rady ČRo Jiří Florian a programový ředitel ČRo Richard Medek, informoval server Česká média.

K TÉMATU: Václav Kasík: Rádio Wave v analogu vypnu, nic jiného mi nezbývá

Proti označování Rádia Wave za celoplošnou stanici ale už dříve vystoupila místopředsedkyně a mluvčí rozhlasové rady Dana Jaklová. V rozhovoru pro server DigiZone.cz ale hovořila o analogovém vysílání Rádia Wave. Pokud by toto mělo být označováno za celoplošnou stanici, museli podle Jaklové nejprve poslanci změnit zákon o ČRo a doplnit Wave mezi trojici celoplošných okruhů ČRo: Radiožurnál, Prahu a Vltavu.

Florian a Medek na středečním zasedání Rady ČRo uvedli, že Wave se stane celoplošnou stanicí postupně, jak se bude rozšiřovat zemské digitální vysílání. Rádio Wave je totiž součástí tzv. veřejnoprávního multiplexu, v němž vysílají programy České televize a ČRo. Prostřednictvím této digitální sítě, která vysílá v televizním formátu DVB-T, si ale Rádio Wave ladí minimum posluchačů.

ČTĚTE TAKÉ: Vypnuté Rádio Wave by mohlo mít týdenní pořad na Radiožurnálu

Pro ČRo 4 by byl nejlepší urychlený přechod do celoplošné zemské digitální sítě T-DAB. Vytvoření takové sítě ale brání analogový kmitočet televize Nova na severočeském vysílači Buková hora. Nova zde vysílá na kanálu 12, který je vyčleněný pro celoplošné zemské digitální rozhlasové vysílání v České republice. Podle Technického plánu přechodu by měla Nova tento kanál uvolnit až v srpnu 2010.

MMF24

Po vypnutí analogového vysílání Rádia Wave na Cukráku využije uvolněnou frekvenci 100,7 MHz celoplošný okruh ČRo 2 – Praha. Vysílací schéma Rádia Wave by se nemělo ukončením analogového vysílání nijak zásadně měnit. Rozšíří se ale jeho zaměření – místo Prahy a středních Čech bude více informovat o dění v dalších krajích České republiky. Wave má posílit také tematicky, a rozhlas se chce od září výrazně zaměřit na jeho internetovou prezentaci. Na rozpočtu ČRo 4 pro tento rok se nic nezmění.

Kauze Rádia Wave se bude věnovat zítřejší článek na DigiZone.cz

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).