Hlavní navigace

Předseda RRTV: Regulace internetu je nutná

23. 4. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
23. 4. 2009

V úterý se konala v hotelu Corinthia Towers v Praze konference HDTV Forum, kde jedním z témat byla také možná regulace internetu. Ve stejný den pak přinesl náš sesterský server Lupa.cz rozhovor s předsedou RRTV Václavem Žákem. Jedním z důvodů pro nutnou regulaci internetu podle něj je, že by oproti němu mohla být znevýhodněna do budoucna např. kabelová nebo IPTV televize.

Když by Internet začal soutěžit s kabelem, kabeloví operátoři by byli znevýhodněni, protože na kabel by se regulace vztahovala, na satelit také, ale na internet nikoli. Navíc služby na vyžádání divák konzumuje podobně jako televizní vysílání. Základní premisa Evropy ovšem je regulovat je jen lehce, uvedl Žák. Místo na vysílání se bude nově nyní regulace vztahovat na všechny druhy tzv. audiovizuální mediální služby. Klasické vysílání bude lineární službou, která se vysílá podle předem sestaveného programu, nelineární službou bude video na vyžádání, tedy volba z katalogu.

Pokud provozovatelé neprokážou, že udělali dostatečná opatření, aby to nemohli konzumovat mladiství, budou podléhat sankčnímu řízení, konstatoval předseda RRTV a upřesnil, že dostatečným opatřením je např. myšlen časový rozsah služby, tedy poskytování jen od 22 do 6 hodin nebo technický prostředek, kterým je zakódování služby. Klíč k ní by pak držela osoba starší osmnácti let. Podepisovala by smlouvu na tento explicitní obsah, a jestli doma dovolí se na to dívat dětem, bude její odpovědnost, upřesnil Václav Žák.

ICTZ23

Celý rozhovor si můžete přečíst na serveru Lupa.cz.

ČTĚTE TAKÉ: Ministerstvo kultury provozovatele na internetu regulovat nebude

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.