Hlavní navigace

Premiérovi napsala i Prima, ten se k digitalizaci vyjádří nejdřív v pondělí

22. 6. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
22. 6. 2007

[Oživeno] Korespondence s premiérem Mirkem Topolánkem (ODS) se pro zástupce českých televizí stala populární záležitostí. Že předsedovi vlády přišel dopis od generálního ředitele CME (vlastnící televizi Nova) Michaela Garinalist od Fera Feniče obhajující zájmy ještě nevysílající televize Febio, už víte. DigiZone.cz se ale dozvěděl, že pozadu nezůstala ani druhá celoplošná komerční televize. Prima napsala podobný, až drsnější dopis Topolánkovi jako CME, sdělil našemu serveru důvěryhodný zdroj, který si přál zůstat v anonymitě. Dopis od Primy je datovaný 14. červnem a vznikl tedy ještě předtím, než jsme zveřejnili dopis Michaela Garina, psaný 8. června.

Podle informací serveru Česká média vadí Primě přechodné licence pro šestici televizí, které vloni v dubnu licenci sice získali, ale dodnes kvůli soudním průtahům nevysílají. Díky přechodným licencím by mohlo šest nových digitálních stanic vysílat 5 + 5 let, a to nezávisle na tom, jak rozhodne soud o jejich licenci plnohodnotné. Trnem v oku je komerční dvojce prý i vrácení reklamy České televizi, dnes podpořené Úřadem ochranu hospodářské soutěže. Zároveň si Prima stěžuje na nedostatečnou ochranu investice ze strany českého státu, píší Česká média – také s odvoláním na důvěryhodný anonymní zdroj.

Zajímalo nás, jak se s dopisní záplavou český premiér vyrovnává a co od něj v souvislosti s digitalizací můžeme čekat. Ředitel vládního tiskového odboru Martin Schmarcz DigiZone.cz z Bruselu řekl: Předseda vlády teď stále cestuje a já ani nevím, jestli všechny ty dopisy už četl. Pokud ale obsahují výzvu k jednání, tak pan premiér samozřejmě nebude nic jejich odesilatelům vzkazovat přes média. Schmarcz ale naznačil, že přes případnou důvěrnost jednání nemá premiér v digitalizaci zvýhodňovat vybrané subjekty: Premiér by měl zaujmout k digitalizaci stanovisko, které je v zájmu všech občanů České republiky, ne jen komerčních subjektů.

MM socky3

Zda a jaké bude premiérovo stanovisko k české digitalizaci se podle Martina Schmarcze dozvíme v pondělí, až se Mirek Topolánek vrátí z jednání v Bruselu. Při současné digitálně pozitivní náladě na Nově i v České televize a souhlasné vůli celé Koalice pro digitální televizi pro schválení připravované digitální novely, možná nebude mít premiér se svými dopisními partnery už o čem jednat. Komerční zájmy Novy, ale i Primy, totiž novela respektuje v podobě dvou kompenzačních licencí. Stát nechce ani dopustit, aby kvůli přechodu na digitální vysílání přišli někteří diváci o televizi jako takovou.

OPRAVA A UPŘESNĚNÍ: Prima nepsala premiérovi, ale ministrovi průmyslu a obchodu

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.