V deseti z patnácti lokalit, u nichž Česká televize společně s Českými radiokomunikacemi předpokládala rušení analogových převaděčů programů ČT 1 a ČT 2, je rušena signálem zemské digitální televize ze sousedního Saska. Po čtvrteční schůzce technického ředitele ČT Rudolfa Popa a vedoucího Úseku vysílacích služeb Radiokomunikací Martina Roztočila to sdělil mluvčí ČT Martin Krafl.
PODROBNOSTI O RUŠENÍ ANALOGOVÉ TELEVIZE V POHRANIČÍ:
- Které převaděče na severu Čech naruší signál z Německa
- Sasko spouští digitální televizi, pohraničí čekají problémy
Rušení bylo potvrzeno v deseti lokalitách. Naopak v pěti lokalitách, kde rušení předpokládal matematický model, se neprokázalo. Jako první bude přeladěna oblast Jindřichovic pod Smrkem. Náhrada zarušených televizních frekvencí v německém příhraničí závisí především na tom, zda budou v příslušných místech k dispozici volné vhodné kmitočty,
sdělil mluvčí. V Jindřichovicích pod Smrkem nastal problém s kanálem 36, který využívá program ČT 1 a jehož signál o výkonu 6W ruší digitální multiplex na stejném kanále vysílaný z německého Löbau.
Dalšími lokalitami, kde bylo měřením Radiokomunikací potvrzeno rušení prvního programu České televize, jsou Kamenický Šenov (kanál 39, výkon 4W), Kraslice – Sněžná (kanál 22, výkon 39W), Aš – Háj (kanál 22, výkon 50W), Stříbrná u Sokolova (kanál 27, výkon 3W) a Velký Šenov (kanál 36, výkon 18W). ČT se už společně s Radiokomunikacemi dohodla na řešení všech problematických oblastí. U většiny z nich operátor ve spolupráci s Českým telekomunikačním úřadem (ČTÚ) najde náhradní analogový kanál.
České televizi šlo o to, aby diváci v daných lokalitách nepřišli o možnost příjmu jejího vysílání, proto jsme iniciovali spolupráci ČT a Radiokomunikací na urychleném řešení situace,
říká šéf techniky ČT Rudolf Pop. Televizi i Radiokomunikace poněkud zaskočilo, že německá strana spustila 23. července digitální vysílání nejen z Drážďan a Löbau, ale také v jižní části Saska, čímž zkomplikovala analogový příjem některých programů na Karlovarsku a Sokolovsku.