Hlavní navigace

Přichází první 1TB microSD karty, operátoři jako dojné krávy, nový kvantový počítač D-Wave

1. 3. 2019
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Huawei poukazuje na sledování NSA. Asie a USA jsou v 5G napřed před Evropou a další novinky z MWC. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?

Micron pouští na trh svou první microSD kartu s kapacitou 1 TB. Jmenuje se Micron C200 1TB microSDXC UHS-I a má zvládat čtení až 100 MB/s a zápis až 95 MB/s za využití Dynamic SLC cache. 1TB kartu představil také SanDisk, konkrétně jde o řadu Extreme. Pořizovací cena je 449,99 dolaru.

Šéf Vodafone Group Nick Read na letošním MWC uvedl, že je reputace operátorů jen kousek nad výrobci cigaret a doplnil, že není divu, že se v Evropě regulátoři uchylují k činům. Ředitel Telefónicy Jose Maria Alvarez-Pallete Lopez na stejném veletrhu přišel s poněkud jinou rétorikou. Podle něj by naopak operátoři i vzhledem k nasazování 5G měli být zatěžováni menším množstvím regulace. Dále si postěžoval, že vlády mají operátory za „dojné krávy“ (kvůli aukcím).

Výkonný ředitel Ericssonu Börje Ekholm zase na MWC prohlásil, že v nasazování 5G sítí je napřed Asie v čele s Čínou a Spojené státy. Evropa postupuje pomaleji. Čína má motivací několik včetně potřeby vyvinout kapacity pro průmysl. Amerika zase potřebuje odbavovat rychle rostoucí spotřebu dat. Ekholm zároveň uvedl, že si operátoři s příchodem 5G budou muset vytvořit expertízu v enterprise oblasti s tím, jak 5G půjde využít v robotice, výrobě a podobně. „Je to více než jen prodej SIM karet,“ sdělil publiku.

Ericsson zároveň na MWC představil svůj software umožňující sdílet spektrum pro 4G a 5G. Software lze zprovoznit na všech rádiových systémech Ericssonu vydaných od roku 2015 dále.

Na MWC promluvil rovněž šéf Nokie Rajeev Suri. Sdělil, že Nokia už má na trhu kolem 3,8 milionu rádiových prvků pro 5G, které používají operátoři jako SK Telecom, T-Mobile, Vodafone, AT&T nebo NTT DoCoMo. Firma už realizuje 100 5G testovacích provozů.

Prism, Prism on the wall, who is the most trustworthy of them all?“ zanotoval na MWC rotující předseda představenstva Huawei Guo Ping s narážkou na sledovací aktivity NSA. Během vystoupení opět několikrát ujistil publikum, že „neděláme špatné věci“ a že „Huawei nikdy nedávalo a nikdy nebude dávat backdoory“ do svých zařízení.

Nikkei Asian Review zjistil, že Intel ukončil spolupráci s druhým největším čínským výrobcem čipů Unisoc. Důvodem mají být mimo jiné vazby tohoto podniku na čínskou vládu a ekonomické souboje mezi Spojenými státy a Čínou. Intel do Unisoc vstoupil v roce 2014, když za 1,5 miliardy dolarů získal 20procentní podíl v Tsinghua Unigroup, která Unisoc ovládá. Unisoc dodává firmám jako Lenovo, ZTE, Vivo, TCL nebo Samsung. Intel nyní bude více spolupracovat přímo s čínskými OEM výrobci.

Intel zdržuje s vydáním vlastního 5G čipsetu, ale na MWC potvrdil, že ho na trh dodá do konce letošního roku. „Konkurence už s modemy přichází. Vezmou single-mode modem a dají ho dohromady s LTE, 3G a 2G čipsety. Intel se rozhodl čipy neoddělovat. Vytvoříme jeden multi-mode modem, jeden čip, což je mnohem lepší architektura pro telefony, notebooky a tak dále,“ prsí se společnost.

HTC Vive Focus Plus
Autor: HTC

HTC Vive Focus Plus

Intel jako open source vypustí svůj nástroj Host-based Firmware Analyzer (HBFA). Jde o software, pomocí kterého je možné testovat bezpečnost UEFI firmwaru.

Lenovo na MWC ukázalo svůj první edge server označený ThinkSystem SE350. Využívá procesor Intel Xeon-D, 256 GB RAM a 16TB úložiště. Konektivitu lze řešit přes ethernet, Wi-Fi i LTE. Tento server slouží k nasazení tam, kde je třeba lokálně odbavovat data a není nutné je hned posílat do cloudu či vzdáleného datacentra.

Také HTC na MWC oznámilo novinku – jde o VR headset Vive Focus Plus, který je určený pro enterprise nasazení. Brýle jsou bezdrátové, využívají Qualcomm Snapdragon 835, AMOLED 3K displej s rozlišením 2880 × 1600 pixelů a 6DoF ovladače.

Japonský NEC na MWC přijel s tím, že vyvíjí vlastní rádiové jednotky pro 5G. Na prvních projektech spolupracuje s operátorem NTT DoCoMo, se kterým například posílá live stream 8K videa do vlaků.

D-Wave odhalil svoji novou platformu pro quantum computing, dosáhne na pět tisíc qubitů. Využívá architekturu Pegasus, která každý qubit spojuje s patnácti dalšími qubity. Předchozí generace D-Wave měla dva tisíce qubitů. Nová verze se k zákazníkům začne dostávat v polovině příštího roku.

ebf - tip do článku - debata

TechCrunch rozebírá, že společnost NetEase propouští značné množství zaměstnanců. Přesné počty nejsou jasné, jde ale o průřez různými odděleními a sekcemi. V krátké době jde tak o další velkou čínskou internetovou firmu, která k propouštěním sahá a je možné, že je to spojené s ochlazením či redukcí na čínské internetové scéně.

Podívejte se na nové chytré telefony či HoloLens z MWC 2019:

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).