Hlavní navigace

Příjem digitální televize v terénu - na co vše myslet, abyste byli úspěšní

24. 7. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Na DigiZone.cz jsme přinesli již několik článků o dálkovém příjmu digitální televize, a to ať už německých nebo rakouských multiplexů. Vždy měly ale jedno společné - příjem byl uskutečněn v interiéru pomocí venkovních antén. Tentokrát bude článek trochu jiný, protože bude popisovat příjem digitální televize v exteriéru. Dozvíte se, čím je potřeba se do terénu vybavit, aby byl lov digitálních signálů úspěšný.

Výběr lokality

Nejdůležitějším krokem před cestou do terénu je bez pochyby výběr vhodné lokality. Určuje se podle toho, jaké signály byste chtěli zachytit. Pokud tedy budete chtít realizovat např. příjem z Německa a Rakouska, můžete si vybrat např. nějakou lokalitu na Šumavě, z Německa a Polska severní Čechy, apod. Protože jsem chtěl realizovat příjem digitálních stanic z Bavorska a Saska (německých spolkových zemí), vybíral jsem nějakou lokalitu v západních Čechách. Vhodné je vyvýšené místo, např. rozhledna. Není však dobré, pokud je otevřené do všech směrů, protože by se vám mohlo stát, že se vám VHF a UHF pásmo (tedy TV pásma) zahltí. Těžko lze odhadovat, pokud danou lokalitu neznáte, jaký zde bude terén, ale v dnešní době už na tohle existuje pomocník a tím je 3D atlas světa Google Earth, kde vidíte i reliéf. Ten je navíc vhodný i pro další část DXingu (dálkového příjmu audiovizuálního vysílání), o které si ale ještě řekneme později.

Mustek PT2270 zepředu

Mustek PT2270 se v terénu neosvědčil. Foto: Mustek

Nejpraktičtější je přenosné LCD

Každý správný DXer, tedy člověk, který se zabývá příjmem vzdálených signálů, a to ať už na VKV, UHF nebo třeba úplně jiných pásmech, se musí dobře vybavit. Jde asi o nejdůležitější krok celého procesu, protože pokud něco zapomenete, asi těžko se pro to budete třeba dvě stě kilometrů vracet. Přípravu na cestu se mi tedy vyplatilo dělat den před odjezdem. Nemůžete s sebou brát televizor běžných rozměrů, takže jako nejvhodnější se jeví např. přenosné LCD. Na trhu jich je celá řada a záleží tedy pouze na potřebách každého uživatele. V minulém roce jsme recenzovali Mustek PT2270, který se mi však příliš neosvědčil, jelikož některé místní signály v digitálu vůbec nedetekoval. Takovou zkušenost jsem měl např. v Plzni nebo u některých bavorských vysílačů. Překvapivě se mu ale třeba na obyčejný teleskop podařilo na Šumavě zachytit dva multiplexy z Tyrolska. V současné době používám k plné spokojenosti sedmipalcové přenosné LCD od Sencoru s označením SPV 6706T.

Co s sebou dále

LCD televizor ale pochopitelně není jediným předmětem, které je nutné s sebou vzít. Jsou to např. různé propojovací kabely. Samozřejmě se musí myslet také na to, že televizor musí být nabitý. Možná byste se divili, jak vás dokáže vytočit, pokud vám např. po deseti minutách na kopci „klekne“ a vy už neuvidíte nic, i kdybyste se snažili sebevíc. Pokud jedete automobilem, můžete si vzít kabel na propojení do zapalování. Další důležitou součástí, bez které se neobejdete, je anténa. Přestože na kopci budete mít signálů dostatek, rozhodně není možné pro dálkový příjem použít jen obyčejný teleskop, ten pouze v nouzi. Naprosto nevyhovující jsou různé anténky, které jsou k malým televizorům standardně dodávány. Od našeho stálého externího spolupracovníka mám vypůjčenou anténu od firmy Schwaiger s označením ANT CCK 43. Ta je určena pro UHF pásmo. Pokud byste chtěli „zabrat“ během lovení i VHF pásmo, musíte si vzít ještě jednu anténu. Taková možnost připadá vhod ale např. pouze v případě Bavorska.

Notebook

Notebook využijete nejen ve své kanceláři. Foto: Hewlett-Packard

Vhod přijde i netbook nebo notebook

V terénu se vám může hodit také netbook nebo notebook, a to v jednoduchém případě. Představte si, že chytíte nějaký zajímavý signál, který byste si chtěli zvěčnit, zkrátka z něj udělat nahrávku. Přenosné LCD má však problém – neumí to. V tomto případě použijte notebook, ke kterému si můžete na kopec vzít nějaký tuner, který se připojuje přes USB rozhraní. Je pravda, že tento krok není vždy nutný. Například u polských stanic na satelitu, které nejsou k dispozici volně, je ale tato záležitost nutností. V terénu se mi nejlépe osvědčily USB tunery AVer. Osobně používám v současné době model Volar Black HD. Má bezesporu velkou výhodu právě v tom, že dokáže přijímat signál v kompresi MPEG-4, a dokonce i vysokém rozlišení – HDTV. Navíc je i přes svou neuvěřitelně malou velikost velmi citlivý a ze zkušenosti vím, že se na něj chytí i slabší signály. Opět důležitá věc – nezapomeňte si den předem svůj portable PC nabít, mohli byste pak v terénu litovat. Další důležité věci – seznamy stanic (např. na ukwtv.de, radiopolska.pl apod.)a také autoatlas, popř. GPS navigace.

UXD

Cesta a příjem televize ve vybrané lokalitě

Důležité je také věnovat určitý čas zkoumáním samotné cesty. Vyhnete se pak zbytečnému toulání, které vás připraví o drahocenné minuty, které byste mohli strávit v televizním éteru. V případě, že máte GPS navigaci, je vhodné si např. den předtím cestu prohlédnout v PC, a pak si ji do přístroje nahrát, pokud ji nevlastníte, prostudovat si trasu a během cesty už pak jet najisto. Když dorazíte na místo, a ještě předtím, než vyrazíte, si opět zkontrolujte, zda máte s sebou vše. I například jeden kilometr vracení vás může okrást o pár drahocenných minut. Na samotném kopci je pak už na vás, jak se k DXingu postavíte. Mějte však na paměti, že pokud se nacházíte např. v blízkosti německých hranic, což byl i můj případ, anténu musíte polohovat nejen horizontálně, ale také vertikálně. V Německu se totiž používají polarizace obě. Vhodným pomocníkem, kterého byste také neměli doma zapomenout, samozřejmě pokud ho máte, je anténní stožár. Ono manipulovat s anténou takových rozměrů, jako je např. Schwaiger, nemusí být po pár desítkách minut vůbec nic příjemného.

Výběr lokality za účelem DXingu si můžete spojit právě také s pěkným výletem na rozhlednu. Pokud s vámi někdo jede a nesdílí zrovna nadšení pro věc, může se alespoň kochat krásami přírody, zatímco vy se budete věnovat televiznímu éteru. Takže hodně štěstí a vzhůru na kopec! Letní slunečné dny k tomu přímo vybízejí.

Láká vás příjem digitální televize v exteriéru?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.