Hlavní navigace

Mustek PT2270: přenosná analogová i digitální televize plus zobrazovač

4. 8. 2008
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Protože letní dny, potažmo dvouměsíční prázdniny pro školáky, jsou ideální i pro vaši dovolenou, nabízí se otázka, jakou s sebou vzít televizi. Ne každý, zvláště čtenáři DigiZone.cz, si dokážou představit své volné dny bez obrazovky a přísunu informací. Pro ty všechny je tu sedmipalcová LCD obrazovka Mustek PT2270. Nejenže v sobě kombinuje digitální i analogovou televizi, ale může fungovat také jako zobrazovač při propojení s externím zařízením (např. digitální fotoaparát).

Tento model přijímače Mustek je vymyšlen tak, že všechna tlačítka i vstupy či výstupy má po stranách, popř. na vrchu, takže celý předek přijímače zabírá pouze obrazovka. To bych hodnotil jako výhodu, zároveň ovšem může být minusem skutečnost, že tlačítka, která jsou navrchu, si musí zase k sobě člověk naklopit, aby na ně viděl, a zároveň pro změnu neuvidí pořádně na obrazovku. Tato malá vada na kráse vám však brzy přestane vadit, protože řazení tlačítek rychle dostanete do hlavy a dokážete pak už přijímač ovládat bez toho, aniž byste na něj hleděli, což je výhoda zvláště ve tmě, kdy na tlačítka nevidíte, protože nejsou osvětlená. Boční levá strana Mustku obsahuje vstup pro anténu přijímající digitální signál a také pro sluchátka, a to hned dvoje. Nevím, kde byl problém, ale ať jsem se snažil, co to šlo, vždy hrálo pouze jedno. Předpokládám však, že šlo o vadu testovaného kusu, protože takovou chybu by si výrobce pustit nedovolil. Pod konektory pro sluchátka (3,5 mm jack), které jsou jeden vstup AV-IN pro připojení externího zařízení (opět 3,5 mm jack) a výstup AV-OUT. Jack o velikosti 3,5 mm nehodnotím zrovna jako šťastný, osobně bych se v tomto případě přikláněl alespoň u vstupu pro cinch. Posledním otvorem už je pak pouze vstup pro připojení adaptéru. Přijímač může být buď „nonstop“ připojený do napájení, nebo využívá integrované baterie (jako u notebooku), která nám vydržela hrát až neuvěřitelných pět hodin bez přestání. Výrobce však garantuje výdrž maximálně tři hodiny.

Mustek PT2270 zepředu

Horní panel obsahuje celkem sedm ovládacích tlačítek, pod kterými najdeme volby Mode, Setup, Volume (+/-), Program (+/-) a Enter. Pro pohyb v menu slouží tlačítka Program, při hledání se kanály přepínají volbou Volume. K Mustku pochopitelně patří i vybavení. Kromě mnohojazyčného manuálu tu najdeme také dálkové ovládání, které se příjemně drží v ruce, čistící silici, stojánek na anténu, malou kompaktní anténku tipu TechniSat, pouzdro na LCD, sluchátka (pecky), přípojku pro připojení na autobaterii a propojovací kabel, na jehož začátku je jack typu 3,5 mm a na konci tři cinche (žlutý, bílý a červený) pro připojení k externímu zařízení. Pokud chcete mít dobrý příjem a nebydlíte kousek od vysílače, dodávanou anténku vůbec nedoporučuji používat. Když už nemáte jinou možnost, použijte raději „tykadlo“, které je dodáváno k velkým televizorům. Nejlepší je však pochopitelně kvalitní externí anténa. Ještě bych málem zapomněl na vstup pro anténu analogového tuneru. Ten se nachází na pravé boční straně přijímače.

Digitální tuner

Umí dobře česky - pečeť

Menu digitální části LCD Mustek obsahuje položky Program List, Program Search, Systém Setting, LCD Adjust a Personal Style. V první volbě si můžete zobrazit seznam jednotlivých kanálů a přitom je v tabulce přidávat do složky Oblíbené nebo je přesouvat či mazat. Music Program List obsahuje to stejné pro rozhlasové stanice. K dispozici je i volba Sort, kde si můžete stanice seřadit podle jména, Service ID nebo čísla kanálu. Hledat můžete kanály buď manuálně, nebo automaticky. Zvolíte-li první možnost, přijímač se vás ještě jednou zeptá, zdali chcete skutečně zvolit toto vyhledávání a má-li vymazat všechny doposud uložené kanály. Při manuálním prozkoumávání se objeví tabulka, kde si zvolíte kanál a popř. i šířku pásma, v dolní části obrazovky vidíte sílu a kvalitu signálu. Ze zkušenosti však vím, že pokud není signál alespoň tak kvalitní, že horní sloupec je zelený a dolní žlutý, žádný multiplex se nenaladí. Položka System Setting obsahuje např. podvolby jako je jazyk teletextu, nastavení oblasti, ve které se nacházíte, Factory Default – tedy stav, z jakého vyšel produkt po výrobě a pochopitelně také informace o systému. Pozor, některé volby jsou chráněné PIN kódem. Mezi položkami menu je možné také najít sílu podsvětlení LCD nebo barvu položek. Samotný příjem vzdálenějších signálů (Buková hora, Krašov) byl možný, ale kvalitě stolních tunerů se přenosné LCD nevyrovná.

Přenosná LCD slouží zkrátka a hlavně k tomu, k čemu je určena – ke sledování televize především v přírodě nebo v autě (nikoliv však za jízdy). Lov vzdálených signálů se na něj nevyplatí. Navíc se vám může stát, že se digitální tuner zahltí silnými analogovými signály a ty slabé digitální tak vůbec nemusí projít. Zatímco signál na stolním Golden Interstaru byl u Drážďan na rozumných hodnotách, u Mustku identifikoval přijímač pouze jakýsi náznak signálu, ovšem o nějakém příjmu, ne-li sledování DVB-T, zde nemohla být řeč. Naopak na šumavské Bučině (lokalita nedaleko Kvildy) pár metrů od německých hranic, bylo možné přijímat tyrolský multiplex až z Innsbrucku. Součástí digitální poloviny Mustku je pochopitelně i nezbytnost všech dnešních set-top-boxů – elektronický programový průvodce (EPG) a teletext, a to s podporou českých znaků.

Analogová část

Analogový tuner bych hodnotil u tohoto přijímače jako kvalitnější část. Položek menu je sice méně, ale rozhodně to neubírá na jeho hodnotě. Nutností je zde nastavení oblasti, ve které se nacházíte, protože byste mohli mít problém jak s příjmem nosné zvuku, tak popř. i obrazovou částí (PAL vs. NTSC apod.). Jedinou vadou, na kterou jsem zde narazil, byla skutečnost, že kanály byly vždy posunuté o jeden do zadu. Tzn., že pokud jsme chtěli naladit vysílač na kanále 36, museli jsme vložit Channel 35, u kanálu 49 Channel 48 apod. 1. kanál (např. vysílač Cukrák) byl pod Channel 0. Jednotlivé položky analogového tuneru jsou Source, Country, Automatic Search, Channel a Fine Tune. Přijímač dokonce umí rozeznávat i mezi klasickou analogovou televizí a kabelovkou. Jednotlivé oblasti, pro které je možné příjem nastavit jsou – Itálie, Čína, Austrálie, Francie, Holandsko, Velká Británie, Švýcarsko, Španělsko, Singapur, Portugalsko, Malajsie, Německo, Irán, Česká republika, Nový Zéland a Maroko.

ICTZ23

Přijímač obsahuje kromě analogového a digitálního tuneru a zobrazovače také tři hry – Hledání min, Tetris a Gomoku (piškvorky). Mustek je ideálním přijímačem na cesty s menším počtem nedostatků, které však běžnému uživateli nebudou vadit. Ten náročnější se musí poohlédnout po jiném kusu.

Mustek PT2270
Celkové hodnocení 6 b.
Technická výbava a cena (max. 5 bodů) 1,5 b.
Podpora češtiny (max. 3 body) 3 b.
Instalace, obsluha a dojem (max. 2 body) 1.5 b.

Zapůjčil: eshop.digizone.cz
Web: http://www.mus­tek.cz/
Orientační cena: 3 890 Kč vč. DPH
Foto: Mustek

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.